Panorāma

Eksperts: NEPLP būtu jāievēlē sabiedriskām organizācijām

Panorāma

OTV pārtrauc darbību bezmaksas apraidē

Deputāti maina domas par NEPLP

Saeimas komisija no NEPLP grib atlaist tikai Dimantu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti ceturtdien nolēma atbalstīt tikai Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāja Aināra Dimanta atlaišanu.

Komisijas deputāti nobalsoja pret pārējo NEPLP locekļu - Aijas Dulevskas, Daiņa Mjartāna un Ivara Zviedra - atlaišanu. Saeimas sēde, kurā tiks lemts par NEPLP locekļu atlaišanu, visticamāk, notiks nākamtrešdien.

Juridiskais birojs: reputācija - deputātu ziņā

Sēdes sākumā, kad piedalījās arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas locekļi un Valsts kontroles (VK) pārstāvji, deputāti apsprieda revīzijas ziņojumu par elektronisko mediju pagājušā gada pārskatu un nolēma, ka līdz nākamā gada februārim padomei jāiesniedz komisijā un VK informācija par ieteikumu ieviešanas gaitu.

VK konstatētais bija galvenais pamatojums 11 deputātu vēlmei atlaist padomes locekļus. Saeimas Juridiskā biroja padomnieka Gata Melnūdra teiktais vispirms gan ļāva noprast, ka pamatot atlaišanu ar to nevarot. "Pats Valsts kontroles finanšu atzinums, nekonstatējot labas reputācijas zaudēšanu, nav uzskatāms par pietiekošu pamatu," teica Melnūdrs.

Tomēr brīdi vēlāk Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere norādīja, ka šī jautājuma izvērtēšana esot deputātu ziņā. Viņasprāt, ja VK  ir saskatījusi padomes darbībā likumpārkāpumu, tad tas liecina arī par neētisku rīcību. "Un, ja tas ir neētiski, tā nav laba reputācija," teica Meistere.

Komisija deva vārdu arī katram padomes loceklim, viņi norādīja, ka apgalvojumiem par reputācijas zaudēšanu īsti nav pamata.

Sašutumu gan izpelnījās Dimanta apgalvotais, ka NEPLP attiecībā uz tēriņiem ir rīkojies kā krietnam saimniekam pienākas. "Mēs uzskatām tieši otrādi - šeit ir bijusi laba un krietna saimnieka pieeja, nevis par katru cenu gada beigās visu iztērēt," teica Dimants.

Taču tāda attieksme pret likuma burtu deputātiem un Valsts kontrolei izraisīja sašutumu. "Dimanta kungs vismaz manās acīs noteikti ir zaudējis reputāciju kā šīs iestādes vadītājs," teica Saeimas budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis ("Vienotība"). Viņam piebalsoja cits Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (Latvijas Reģionu apvienība). "Netērējiet, lūdzu, mūsu laiku! Atkāpieties no amata!" viņš paziņoja.

Pati padome, arī  sabiedrisko mediju vadība atkārtoja, ka ne santīms nav zudis un Saeimas Juridiskais birojs norādīja, ka krimināla pārkāpuma, par ko padomi atlaist, nav. Valsts Kontrole (VK) jau iepriekš pauda - lai arī pārkāpumi ir pieļauti, revīzijas atzinums ir pozitīvs. Arī šoreiz VK akcentēja, ka atbildībai ir jābūt, taču pieejai ir jābūt līdzīgai arī citos gadījumos.

Tomēr absolūtā mazākumā palika viedoklis, ka iepriekš Saeima nekad tā nav vērsusies pret citiem pārkāpējiem pat par izšķērdētiem miljoniem. "Ir bijušas situācijas ar Dienvidu tiltu, Rīgas brīvostu, "Rīgas Satiksmi" un tamlīdzīgi," pauda Saeimas deputāte Lolita Čigāne ("Vienotība").

Ideja, ka Saeimai vajadzētu pieņemt virkni ietrēgušu lēmumu, kas atvieglotu padomes sakārtotu sabiedrisko un  komercmediju vidi, netika pieņemta. "Neatbalstīšu Čigānes kundzes priekšlikumu," noteica ZZS līderis Augusts Brigmanis.

Uz to, ka pret padomes atlaišanas ideju jāizturas ar ļoti lielu nopietnību, norādīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), salīdzinot padomes atlaišanu ar policijas izformēšanu. "Vai šobrīd mēs pieļaujam likvidēt visu policiju, atstāt situāciju pašplūsmā un pēc tam varbūt veidot jaunu policiju? Es ieteiktu nespēlēties ar šo situāciju un padomi atstāt savās vietās," teica Mūrniece.

Vai jāatlaiž visa NEPLP?

Diskusijas izcēlās par to, vai patiešām jāatlaiž būtu visi padomes locekļi. Artusam Kaimiņam no Latvijas Reģionu apvienības iebildumi bija pret divu - Daiņa Mjartāna un Aināra Dimanta - darbu NEPLP. "Tā ir visatļautība un maksimāls zināšanu trūkums," teica Kaimiņš.

Vairāki NEPLP atlaišanas iniciatori sēdes laikā pārmeta padomes locekļiem, ka nevienam no viņiem nav izglītības, kas būtu saistīta ar uzņēmumu vadību. Uz to norādīja, piemēram, ārsts Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība).

Savukārt Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) sacīja, ka viņam nav pieņemams tieši Ainārs Dimants kā NEPLP vadītājs, jo padomē konstatēti finanšu pārkāpumi. Savukārt iesniegumu par visas padomes atlaišanu viņš parakstīja, jo “cita iesnieguma nebija”.

Viņš gan norādīja, ka Saeimai būs jābalso par katra padomes locekļa atlaišanu atsevišķi. Pret pārējiem padomes locekļiem viņam neesot nekādu iebildumu, jo “es gluži vienkārši nezinu, ko jūs darāt”.

Šadurskis arī atzina, ka viņš nav speciālists mediju uzraudzībā, tomēr kaut ko saprotot no budžeta, tāpēc viņš uzskata, ka Dimants savam amatam nav piemērots.

Lai gan iesniegumu nebija parakstījuši Nacionālās apvienības deputāti, šo frakciju pārstāvošā Cilvēktiesību komisijas vadītāja Inese Laizāne arī paziņoja, ka padomes priekšsēdētājam iestāde tomēr būtu jāpamet. Viņasprāt, sadarbība ar NEPLP nav bijusi pietiekami veiksmīga, nav arī piedāvāts redzējums cīņai ar Krievijas propagandu.

Dimants: "Cīņa vēl nav galā"

Komisija savu viedokli pauda par katru padomes locekli atsevišķi. Vienīgā, kas balsoja pret Dimanta atbrīvošanu, bija Lolita Čigāne no „Vienotības”.

"Saeima nedrīkst bez dokumentāla pamata lemt par amatpersonas atcelšanu, balstoties tikai uz divu stundu mutisku analīzi," teica Čigāne.

Pret Zviedri un Dulevsku deputātiem sēdes laikā iebildumu vairs nebija, savukārt Mjartāna atlaist gribētāji zaudēja ar trīs pret sešām balsīm. Komisijas neuzticību saņēmušais Dimants joprojām gan ir pārliecināts, ka Saeimas lēmums viņu atlaist būtu prettiesisks.

Ainārs Dimants par Saeimas komisijas lēmumu
00:00 / 03:19
Lejuplādēt

NEPLP vadītājs uzsvēra, ka Saeimas komisijas lēmums vēlreiz apliecina viņa iepriekš norādītās problēmas. "Te nav stāsts par manu personu, bet par regulatora  neatkarību. Stāsts paliek spēkā. (..) Ja mēs neesam politiski atbildīgas amatpersonas, tas nedrīkst būt motivēts politisks lēmums, tam ir jābūt tiesiskam lēmumam."

Pēc Dimanta teiktā, pārkāpumiem viņa darbībā ir jābūt pierādītiem, pirms tam izvērtējot viņa personisko darbību NEPLP.

"Manis personiskās darbības izvērtējums šeit kopumā NEPLP vadītāja amatā arī nemaz nenotika. Tika izvērtēts tikai šis iesniegums, kas bija attiecināts uz visiem četriem. Trīs no adresātiem tika pēkšņi izņemti ārā, un šie pārmetumi beigās tika attiecināti tikai uz mani, kaut arī mēs esam koleģiāla institūcija, kur visus lēmumus pieņem balsojot. Es vispār vienpersoniski nevienu lēmumu nevaru pieņemt," tā Dimants.

Viņš tieši neatbildēja, vai atlaišanas gadījumā varētu vērsties Satversmes tiesā, vien norādīja, ka plāno konsultēties ar juristiem, jo „cīņa vēl nav galā”. Saeimas sēde, kurā tiks lemts par NEPLP locekļu atlaišanu, visticamāk, notiks nākamtrešdien.

"Bet es citēšu Jāni Čaksti – "taisnība vienmēr uzvarēs". Un šis stāsts nav par Dimantu, šis stāsts ir par neatkarīgu regulatoru un par sabiedrisko mediju pārraudzību Latvijā. (..) Konkrētie rīcības ceļi tiks attiecīgajā brīdī izvēlēti, un vēl cīņa nav galā un nebeigsies," teica Dimants.

Dokumenti

Iesniegums par NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata

Lejuplādēt

1.79 MB

Jau ziņots, ka jūnija vidū vairāku Saeimas frakciju deputāti parakstīja ierosinājumu atlaist visus NEPLP locekļus. Iesniegumu par NEPLP atlaišanu parakstījuši - Solvita Āboltiņa un Kārlis Šadurskis no "Vienotības", Augusts Brigmanis, Andris Siliņš un Ingmārs Līdaka no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), Artuss Kaimiņš, Mārtiņš Bondars, Mārtiņš Šics un Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu apvienība).

NEPLP tiek pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums „Radio Skonto” un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.Padomes vadītājs Ainārs Dimants uzskata, ka šis ierosinājums ir politiski motivēts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti