Robežkontrole: Nelikumīgi ievedot gaļu Latvijā, cilvēki rīkojas bīstami un bezatbildīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēdējās dienās Āfrikas cūku mēris konstatēts vēl vairākām mājas cūkām un mežacūkām pierobežas teritorijā. Speciālistus bažīgus dara arī cilvēku centieni ievest Latvijā gaļu no Baltkrievijas un Krievijas.

Divus mēnešus pēc Āfrikas cūku mēra konstatēšanas Latvijas teritorijā sērgai vēl galu neredz, un tuvākajā laikā situācija nemainīsies, uzskata Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

„Ja tas viss vēl būtu palicis Latgales pusē, varbūt nebūtu tik traki, jo tā ir visa Baltkrievijas un Krievijas pierobeža, bet mums ir slimība izplatījusies gan Valkas reģionā, gan Madonā.” - Vērtējot centienus apturēt Āfrikas cūku mēra izplatību šajos divos mēnešos, Pārtikas un veterinārā dienesta veterinārās uzraudzības direktoram Edvīnam Oļševskim atliek vien smagi nopūsties. Joprojām dienests atrod jaunus saslimšanas gadījumus, un slimība šajā laikā ir izplatījusies dziļi Latvijas teritorijā.

„Tādēļ nevarētu teikt, ka mums ir izdevies šo slimību ierobežot. Un diemžēl vēlreiz jāuzsver tas, ka pie šīs slimības izplatības vienīgais vainīgais ir cilvēks,” secina Oļševskis.

Viņš skaidro, ka slimība tālāk var izplatīties vairākos veidos. Valkas gadījumā tas varētu būt kāds no karantīnas zonas ievests produkts, lai gan šobrīd no slimības skartajām teritorijām ir aizliegts izvest jebkādu cūkgaļas produkciju.

Pārtikas un veterinārais dienests īpašu uzmanību cūkām pievērš visā valstī.

„Praktiski visā Latvijas teritorijā ir pastiprināta uzraudzība gan mājas cūku, gan mežacūku vidū. Šajā pat nedēļas nogalē bija aizdomas Talsos, kur bija atrasts nobeidzies meža sivēns, un arī Rojas novadā bija mājas cūkas saslimušas. Par laimi, Āfrikas cūkas mēri mēs tur neatklājām, tur bija citas vainas. Ziņojumi par aizdomām parāda, ka cilvēki arī visā citā teritorijā zina par šo problēmu un zina, kas ir jādara,” stāsta Oļševskis.

Āfrikas cūku mēra izplatībā bez vainas nav arī paši cūkkopji. It īpaši piemājas saimniecībās dzīvnieki bieži neesot pietiekami aizsargāti no bīstamās slimības. Taču ne visi arī ir spējīgi rīkoties atbilstoši tagad noteiktajiem biodrošības standartiem. Vairāk nekā 700 mājas cūku jau ir nokautas šī iemesla dēļ.

Tikmēr uz robežām ar Krieviju un Baltkrieviju robežsargi šobrīd pastiprināti pārbauda katru mašīnu, lai pārliecinātos, ka netiek ievesta gaļa vai citi aizliegtie produkti. Viņiem palīdz arī Pārtikas un veterinārais dienests, stāsta dienesta robežkontroles departamenta pārstāve Iveta Zemniece:

„Ņemot vērā Āfrikas cūku mēra uzliesmojumus un ņemot vērā to, ka muitai tā kapacitāte ir tik liela, kā viņa ir, tad arī PVD inspektori katru dienu saplāno savus darbus tā, lai kopā ar muitas amatpersonām piedalītos privātpersonu bagāžas kontrolē. Jāsaka, ka šie skaitļi [par produktiem], ko mēs izņemam nedēļas laikā no privātpersonu bagāžas ir pat pārsteidzoši.”

Vidēji nedēļā Pārtikas un veterinārais dienests kopā ar robežsardzi no cilvēku bagāžām izņem vairāk nekā tonnu gaļas, lai gan no ārpus Eiropas Savienības esošajām valstīm to ievest ir aizliegts jau 10 gadus. Izņemto gaļu dienesta pārstāvji sadedzina. Arī cūku mēra draudi nav spējuši mazināt cilvēku vēlmi ievest gaļu no Baltkrievijas un Krievijas. Iveta Zemniece to skaidro ar vienkāršu bezatbildību:

Cilvēki patiesībā ir diezgan bezatbildīgi tādā ziņā, ka - kamēr tas neskar manu sētu, kamēr tas neattiecas uz mani, tad tas ir kaut kur ārpus mana redzesloka. Es tikai tā to varu izskaidrot. Tā ir zināma bezatbildība, tā kā spēle - varbūt mani nepieķers, varbūt es nebūšu tas, kuram liks kaut ko izmest.

Pārtikas un veterinārais dienests aicina cilvēkus ziņot, ja tie atrod mirušas mežacūkas. Tāpat dienests ir jāinformē, ja saslimst mājas cūkas. Šajos gadījumus veterinārārsta apmeklējums un paraugu noņemšana ir bez maksas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti