Rinkēvičs: Krievijas «melnais saraksts» ar pieciem Latvijas politiķiem ir nepamatots un nav jauns

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Latvijas Radio apstiprināja, ka publiski pieejamais saraksts ar politiķiem, kam liegta iebraukšana Krievijā, ir autentisks. Ministrs uzsvēra, ka saraksts neesot jauns, līdz šim tas tikai nav bijis pieejams publiski, turklāt Eiropas ārpolitiku un politiķu darbu tas nopietni neietekmēšot. Pieci Latvijas politiķi drīzāk brīnītos, ja sarakstā nebūtu, un uzskata, ka ar to pat var lepoties

Informācija no Eiropas Savienības (ES) atbildīgajām iestādēm esot saņemta un apstiprināts, ka sarakstā ir pieci Latvijas politiķi.

Sarakstā iekļauti arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība")  un Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā -  Inese Vaidere ("Vienotība"), Artis Pabriks ("Vienotība") un Roberts Zīle (Nacionālā apvienība).  Par viņu iekļaušanu sarakstā līdz šim nebija zināms.

Rinkēvičs Latvijas Radio atgādināja, ka Sandra Kalniete par atrašanos “melnajā sarakstā” uzzināja Maskavas lidostā, jo viņu neielaida valstī, kad viņa plānoja apmeklēt nošautā Krievijas opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova bēres.

“Tas, ka Krievijā izveidots šāds saraksts, bija zināms, tā nav sensācija, tas nav parādījies pēkšņi un nav nekas jauns,” norādīja Rinkēvičs.  

Viņš uzsvēra, ka “melno sarakstu” veidošanā ES un Krievijas pieejas būtiski atšķiras. ES veidoja sarakstu, reaģējot uz starptautisko tiesību pārkāpumiem, Krimas prettiesisku aneksiju un Krievijas rīcību Austrumukrainā, un sarakstā ir personas, kas atbalstīja un veicināja šo starptautisko tiesību pārkāpumus.  

Savukārt Krievijas rīcība ir nepamatota, “tā drīzāk ir politika, lai parādītu, ka tiek dots pretspars”, sacīja Rinkēvičs.

Krievijas saraksts parādījies, jo notikusi informācijas noplūde, bet saraksta parādīšanās nenozīmē, ka būs kādi ES pretsoļi, jo ES sankciju politika ir konsekventa, un sankcijas var mainīties tikai, ja tam ir pamats, piemēram, ja netiek pildīta Minskas vienošanās; tās var pastiprināt, bet, ja situācija Ukrainā uzlabojas, tās var mīkstināt.   

Rinkēvičs arī atzina, ka Krievijas sankcijas var radīt zināmas neērtības politiķiem.

Savukārt tas, ka Krieviajs “melnajā sarakstā” iekļauti politiķi, kas pauduši principiālo attieksmi pret nelikumīgu Krimas aneksiju un Krievijas rīcību Austrumukrainā, “ir zināms signāls par domāšanas paradigmu Maskavā”.   

Krievijas "melnajā sarakstā" iekļautie pieci Latvijas politiķi atzīst, ka drīzāk brīnītos, ja tur nebūtu un uzskata, ka ar šo faktu pat var lepoties.

Vaidere LTV sacīja, ka viņa jau iepriekš nojauta, ka varētu būt iekļauta Krievijas “melnajā sarakstā”. Viņai gan tas nekādā veidā netraucēs, jo “ko gan es tur varētu darīt” pašreizējā situācijā.  

Savukārt Pabriks LTV pauda, ka viņa nonākšana šajā sarakstā, visticamāk, saistīta ar viņa darbu aizsardzības ministra amatā,  jo “mēs bijām pirmie, kas cēla gaisā, kas norisinās pie mūsu robežām”. Tāpat Pabriks pieļāva, ka Kremlim netīk, ka  Latvijas pārstāvji Eiroparlamentā “migrācijas sakarā mēģinām pieminēt PSRS laika migrāciju”, jo šie jautājumi  apdraud Krievijas vēsturisko skatījumu. 

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs gan noraida pārmetumus, ka Latvija, būdama Eiropas Savienībā prezidējošā valsts, uzzinājusi par Krievijas melnajā sarakstā iekļautajiem tik vēlu. 

“Latvija šo informāciju saņēmusi pa atbilstošiem kanāliem, acīmredzami šī informācija nodota nesaprotama veidā atsevišķām dalībvalstīm sākotnēji, kad tā nonākusi ES struktūru pārziņā, mēs to saņēmām nekavējoties, un tas nav saistāms ar prezidējošas valsts statusu,” LTV   sacīja ministrs.

“Kāpēc viena vai otra dalībvalsts to uzzinājusi 24 stundas ātrāk, grūti pateikt, bet no ES dienestiem informācija nonāca nekavējoties,” uzsvēra ministrs.  

 Jau ziņots, ka Somijas raidorganizācijas YLE rīcībā nonākušais dokuments ar Krievijā nevēlamo 89 politiķu vārdiem, tajā iekļauti Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa ("Vienotība"), kā arī četri Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā - Sandra Kalniete ("Vienotība"), Inese Vaidere ("Vienotība"), Artis Pabriks ("Vienotība") un Roberts Zīle (Nacionālā apvienība).

Sarakstu ar Krievijā nevēlamo personu vārdiem trešdien Krievijas Ārlietu ministrija iesniedza ES delegācijai.

Atšķirībā no Eiropas Savienības, Krievija līdz šim nav nedz publiski, nedz pa diplomātiskajiem kanāliem skaidri paziņojusi, kuri Eiropas politiķi ir iekļauti tās nevēlamo personu sarakstā Eiropas Savienības ieviesto sankciju dēļ. Eiropas valstis vairākkārt ir mudinājušas Krieviju to publiskot. Tomēr Krievija līdz šim ir norādījusi, ka tās likumi neļaujot atklāt to cilvēku vārdus, kuriem ir liegta iebraukšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti