«Maxima» tiesā apstrīd VDI slēdzienu; Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu tas nekavēšot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai arī uzņēmums „Maxima” nesen vērsies tiesā, apstrīdot Valsts Darba inspekcijas slēdzienu par pārkāpumiem saistībā ar Zolitūdes traģēdiju, policijā uzsver, ka tam nevajadzētu kavēt izmeklēšanu šajā kriminālprocesā par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Savukārt pamatprocesā par būvniecības noteikumu pārkāpumiem eksperti joprojām kompleksās ekspertīzes rezultātus sola policijā iesniegt rudens beigās. 

Policija turpina izmeklēšanu divos uzsāktajos kriminālprocesos un to, kad noslēgsies izmeklēšana, konkrētus termiņus pagaidām nosaukt nevar. Kriminālprocesā par iespējamiem pārkāpumiem būvniecībā policija joprojām gaida kompleksās ekspertīzes rezultātus, kurus eksperti sola rudens beigās un kas varētu sniegt atbildi uz jautājumu - kāpēc sabruka veikals „Maxima”.

„Nenoliedzami, kas attiecas uz policijas izmeklēšanas stadiju, mēs jau esam nonākuši noslēguma stadijā,” Latvijas Radio atzina policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Viņš gan norādīja, ka vēl policijai būs nepieciešams mēnešos mērāms darbs, lai pabeigtu pirmstiesas izmeklēšanu.

Otrs kriminālprocess saistīts ar darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja smagas sekas - cilvēku nāvi. To policija uzsāka, balstoties uz Valsts Darba inspekcijas atzinumu.  Šo atzinumu inspekcija pabeidza jau 30.maijā un iesniedza Valsts policijā.

„Ņemot vērā negadījuma sekas, par tiem jārunā kā par būtiskiem pārkāpumiem.” tā Valsts darba inspekcijas priekšnieks Renārs Lūsis vērtēja pārkāpumus, par kuriem, inspekcijas ieskatā, atbildība jāuzņemas uzņēmumam „Maxima”.

Inspekcija konstatēja vairākus pārkāpumus, piemēram, pārkāpumus rīcībā, skanot trauksmes signalizācijai.

„Šī rīcība, kas sekoja vai nesekoja pēc zīmju un drošības signālu skanēšanas, ir rīcība, kas bija viens no cēloņiem, kāpēc darbinieki neevakuējās. Tātad trūkums apmācībā. Nākamais - nebija izvērtēti būvniecības riski, uz jumtiem notika būvniecības darbi. Neveica nekādu izglītošanu darbiniekiem, ka būvdarbi var apdraudēt darbinieku drošību,” stāstīja Lūsis.

Jautāts par to, vai šajā izmeklēšanā nav radušies kādi šķēršļi, policijas pārstāvis Andrejs Grišins norādīja, ka neviens no kriminālprocesiem netiek kavēts, notiek regulāras tikšanās ar uzraugošiem prokuroriem un ģenerālprokuroru, izmeklēšana notiek aktīvi un nenoliedzami novedīs pie rezultāta.  

„Juridiskais vērtējums ir diezgan sarežģīts, lai izvērtētu cilvēku pienākumus, tiesības, kas kam bija jādara, tā ir diezgan specifiska joma, kurā vajag iedziļināties,” par darba aizsardzības pārkāpumu izmeklēšanas norisi skaidroja Grišins.

„Policijas darbinieki ir juristi, ne būvnieki, ne konstruktori, ne speciālisti darba aizsardzības jomā, un mums ir jāpiesaista speciālisti, kas mūs konsultē, un mums ir jāvērtē šīs jomas, teiksim tā, no nulles, lai rastos viedoklis un pamatoti secinājumi par katras konkrētas personas vainu,” sacīja Grišins.

Uzņēmums „Maxima Latvia” nepiekrīt Valsts darba inspekcijas slēdzienam un nu ir vērsies tiesā.

  „Pagājušajā nedēļā esam iesnieguši apstrīdēšanas aktu Valsts darba inspekcijas vadītāja lēmumam,” informēja „Maxima Latvia” pārstāvis Jānis Beseris, norādot, ka tagad uzņēmums gaida no administratīvās tiesas atbildi par pieteikuma pieņemšanu.

Grišins uzskata, ka šī tiesvedība nevarētu kavēt policijas izmeklēšanu.

„Kas attiecas uz paralēliem strīdiem dažādās instancēs, tiesās, es domāju, ka tas nekavēs izmeklētāju viedokli, kas attiecas uz kriminālatbildību un krimināltiesisko normu piemērošanu. Ja radīsies kādas tiesiskās vai juridiskās kolīzijas, skatīsimies. Šobrīd izmeklētājiem un tiešajiem priekšniekiem ir izveidojušies noteikti viedokļi, un pagaidām nav pamata domāt, ka mēs mainīsim savu redzējumu,” sacīja Grišins.

Atbilstoši Krimināllikumam, par būvniecības noteikumu pārkāpumiem, ja tie izraisījuši smagas sekas, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Savukārt par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus vairākiem cilvēkiem, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.  

Traģēdijā Zolitūdē, kur zem veikala „Maxima” iebrukušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti, policija sāka apjomīgu notikušā izmeklēšanu. Nepilnus divus mēnešus pēc traģiskajiem notikumiem, policija atzina, ka uz ātriem rezultātiem Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanā nevar cerēt.

Zolitūdes traģēdija kļuvusi arī par iemeslu  premjera Valda Dombrovska (Vienotība) demisijai. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti