Panorāma

Latvijā viltoti 3,5 miljoni dolāru

Panorāma

VID cenšas stiprināt savas pretkorupcijas sistēmas

Sīrieši un eritrejieši grib Latvijas pilsonību

Patvērumu saņēmušie sīrieši un eritrejieši grib dzīvot Latvijā un saņemt pilsonību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) nolēmusi piešķirt alternatīvo statusu pirmajām divām pārvietotajām ģimenēm no Grieķijas, kas februāra sākumā ieradās Latvijā Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros, informēja PMLP.

Alternatīvā statusa saņemšana nozīmē, ka viņiem dzimtenē draudējušas briesmas dzīvībai un veselībai, tāpēc lūgums pēc patvēruma bijis pamatots.

Kopš februāra, kad abas pirmās patvēruma meklētāju ģimenes ieradās, tās dzīvojušas Mucenieku centrā. Gandrīz trīs mēnešus divreiz nedēļā ir apmeklēti latviešu valodas kursi, iegūti pirmie priekšstati par mūsu valsti. Tagad viņi varēs sākt patstāvīgu dzīvi Latvijā.  

Pamest mierīgo Muceniekos iegūto pajumti šķiet ar prieku ir gatavi viņi visi, gribot pēc iespējas ātrāk uzsākt savu dzīvi pilnīgi no jauna.

“Ārkārtīgi laimīgi mēs esam, ne tikai es. Mēs visi esam saņēmuši atbalstu visā, kas mums bija vajadzīgs,” saka patvēruma meklētājs no Eritrejas Robels Tagess.

Droši vien, ka mazajai sīriešu meitenei Marua un viņas brālim pirmās bērnības atmiņas sāksies tieši ar Latviju. Arī latviešu valodu viņiem apgūt ir visvieglāk

Vēl trīs dienas, un viņi jau būs saņēmuši personu apliecinošus dokumentus. Un varēs atrast jaunu mājvietu un darbu. Ģimene no Eritrejas jau ir atradusi dzīvesvietu, viņiem dzīvokli piedāvājuši latviešu draugi. Senaita grib mācīties par medmāsu. 

Pēc statusa iegūšanas Eritrejas pilsonis, kuram ir plašas un unikālas valodu zināšanas, tiks pieņemts darbā patvēruma meklētāju centrā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda projekta ietvaros. Viņa darba pienākumos ietilps atbalsta sniegšana centra darbiniekiem, nodrošinot ikdienas saziņu ar patvēruma meklētājiem, kā arī mutvārdu un rakstveida tulkošana no tigriņu, arābu un amharu valodām.

Savukārt ģimenei no Sīrijas dzīvesvieta vēl tiek meklēta, un tā šobrīd vēl uzturas Patvēruma meklētāju centrā Muceniekos. Ģimene esot gatava pēc iespējas ātrāk iesaistīties darba tirgū, tiklīdz būs tāda iespēja un to varēs apvienot ar latviešu valodas apgūšanu. Sīrietis grib strādāt savā drēbnieka amatā, bet viņa sievai patīk adīt. 

Abas ģimenes saka – šī viņiem ir laimīga diena. Esot ārkārtīgi apmierināti ar uzņemšanu mūsu valstī. Tāpēc izteica pateicību Latvijas valdībai un visiem, kuri snieguši palīdzību. Patvēruma saņēmēji par prioritāti uzskatot latviešu valodas apgūšanu un turpmāk vēlas dzīvot un strādāt Latvijā. 

Kad Robels, kurš vienīgais prot angliski, arābu valodā pajautā pārējiem, atbilde ir – visi grib Latvijas pilsonību. Atgriezties savās valstīs viņi vairs neplānojot.

“Mēs nedomājam, ka tur kaut kas uzlabosies.” “Mūsu plāns ir būt šeit - mācīties, strādāt.”

Ne mirkli neesot nācies nožēlot, ka par jaunajām mājām izvēlējušies Latviju. 

Rindā uz statusa piešķiršanu šobrīd vēl ir 17 pārvietotās personas no Sīrijas, Eritrejas un Irākas. “Šobrīd joprojām notiek lēmumu pieņemšanas process, un mūsu uzstādījums ir, ka triju mēnešu laikā lēmums arī tiks pieņemts un paziņots šīm ģimenēm,” saka Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve  Santa Jonāte.

Jau ziņots, ka februāra sākumā uz Latviju Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros tika pārvietotas divas ģimenes no Sīrijas un Eritrejas, tai skaitā divi pirmskolas vecuma bērni.

Alternatīvo statusu var piešķirt personai, ja ir pamats uzskatīt, ka personai tās mītnes zemē draud nāves sods vai miesas sods, spīdzināšana, necilvēcīga vai pazemojoša izturēšanās vai pazemojoša sodīšana, ir smagi un individuāli draudi, kas apdraud dzīvību vai veselību plaši izplatītas vardarbības dēļ starptautisku, ārējo vai iekšējo bruņoto konfliktu gadījumā.

Savukārt bēgļa statusu piešķir personām, kuras savā mītnes zemē pamatoti baidās no vajāšanas rases, reliģijas, tautības, sociālās piederības vai politiskās pārliecības dēļ un, ja iepriekš minēto iemeslu dēļ, persona nespēj vai nevēlas izmantot attiecīgās valsts tiesisko aizsardzību, un persona atrodas ārpus šīs valsts teritorijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti