De Facto

Kredīts pie nelicencēta aizdevēja pensionārei var maksāt mājas Jūrmalā

De Facto

Ieskats 18. decembra "De Facto" tematos

Nokritusi skrūvīte izraisa krīzi Jūrmalas sporta mehānismā

Nokritusi skrūvīte izraisa krīzi Jūrmalas sporta mehānismā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tikai pirms trim mēnešiem atklātā Jūrmalas jaunā sporta halle Kauguros gandrīz visu šo nedēļu bija slēgta apmeklētājiem. Nenotika arī sporta nodarbības blakus esošo skolu skolēniem.

Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "De facto" noskaidroja iemeslu, kāpēc pēkšņi radās bažas par drošību un kvalitāti vairāk nekā piecus miljonus vērtajā pašvaldības būvē, kuru ik nedēļu apmeklē simtiem bērnu.

Pie vainas bija uz sporta zāles grīdas atrasta neliela bultskrūve, kas it kā nokritusi no griestiem.

Savukārt Jūrmalas pašvaldības pirmā reakcija bija noslēpumainība, kam sekoja pretrunīgu rīkojumu izdošana, galu galā tomēr uzaicinot ekspertus.

Atklāja pirms dažiem mēnešiem

Atklāta lielākā un modernākā sporta zāle Jūrmalā – tā par Kauguru halli pirms trim mēnešiem vēstīja pašvaldības preses relīzes un reģionālo televīziju ziņu sižeti.

No Jūrmalas pašvaldības budžeta par būvniecības procesu kopumā samaksāti 5,3 miljoni eiro.

Halli uzbūvēja SIA "Velve," kas ar lētāko piedāvājumu iepirkuma konkursā uzvarēja sīvā konkurencē – bija pieteikušies 15 pretendenti. Tehnisko projektu izstrādāja SIA „Belss”, būvuzraudzību nodrošināja SIA „Forma 2”.

Lai gan halle galvenokārt domāta divu blakus esošo skolu – sākumskolas "Atvase" un Jūrmalas Valsts ģimnāzijas –  sporta stundām, ar tās apsaimniekošanu nodarbojas pērn speciāli izveidotā pašvaldības iestāde Jūrmalas Sporta servisa centrs. Zāli izmanto arī Jūrmalas sporta skolas audzēkņi, tajā trenējas basketbolisti un handbolisti.

Kas nokrita no griestiem

Pirmdienas pēcpusdienā pēkšņi nāca apsaimniekotāja rīkojums visiem zāli pamest, un arī otrdien blakus esošo skolu skolēni jaunajā hallē netika, bet sportoja vecajās zālēs. Par iemesliem nekādas oficiālas informācijas vecākiem nebija līdz pat trešdienai, kad to pārstāvji ieradās pie Jūrmalas Valsts ģimnāzijas direktores, kur nejauši satika, kā izrādās, speciāli izveidotas komisijas pārstāvjus.

"Kā no informācijas sapratu, ka tā ir bijusi skrūve, kas ir nokritusi no griestiem, bet, pēc būvuzrauga teiktā, viņš apgalvoja par 100 procentiem, ka tā nav no nesošajām konstrukcijām, jo tādas netika izmantotas. Bet, no kurienes īsti tā ir nokritusi, no kurienes radies šis priekšmets, viņam arī atbildes nebija," stāsta Jūrmalas Valsts ģimnāzijas skolas padomes priekšsēdētājs Normunds Kazakevičs.

Noprotams, ka, skatoties griestos un meklējot, no kurienes kritusi skrūve, visi pamanīja arī vienā vietā spēcīgi deformētu metāla sliedi, pie kuras ir piestiprinātas lampas.

Komisija secināja, ka pie vainas esot spēcīgs bumbas trieciens. Turklāt tas laikam arī nogāzis uz sliedes atstāto lieko skrūvi.

Viss tomēr esot kārtībā 

Strauji tika pieņemts lēmums, ka sporta zāle ir droša, tāpēc tajā var laist bērnus. Tas notika ap brīdi, kad  "De facto" trešdien ieradās Kauguros. Sporta servisa centra tehniskais direktors Jānis Mucenieks, kurš bija arī komisijas dalībnieks, vispirms noliedza jelkādas problēmas:

"Mums viss ir kārtībā. (...) Jā, mēs no rītdienas taisām vaļā. Nu, nevis no rītdienas, mums šodien jau ir vaļā, bet faktiski rītā būs visi bērni, viss.”

Tāpat ātri tika noorganizēts tas, lai tiktu noņemta zīme "Tehnisku iemeslu dēļ slēgts". Pēc brīža  ierodas Jūrmalas sporta būvju galvenā apsaimniekotāja un pilsētas domes pārstāvis, kas arī piedalījās komisijā. Abi apgalvo, ka zāle ir bērniem droša. Jūrmalas pilsētas domes Būvniecības projektu vadības nodaļas vadītāja vietnieks Ivars Baltrums stāsta, ka "šobrīd mēs pārbaudījām, vai nav atstāti arī šie ķermeņi; bet mēs pārbaudīsim vēlreiz, kā tas ir minēts šīs dienas sastādītajā aktā, un pārliecināsimies, lai tiešām nekas nekrīt uz galvas."

Bet Jūrmalas Sporta servisa centra direktore Svetlana Dergača paziņo: "Mēs secinājām, ka nekas traks nav, ka nav bīstami dzīvībai un drošībai.

Un akts ir sastādīts, visi to parakstīja, akts ir nosūtīts Jūrmalas pilsētas domes izpilddirektoram, un izpilddirektors pašlaik sagatavo rīkojumu un paraksta, un šodien no pulksten vieniem halle atjauno savu darbību."

Pašvaldības pārstāvji bija izdomājuši, ka nomainīt saliekto sliedi un pārbaudīt, vai griestu konstrukcijās nav palikuši vēl kādi lieki elementi, būvnieki varēs skolēnu brīvlaika laikā pēc dažām nedēļām. Ģimnāzijas vecāku pārstāvis Kazakevičs par šādu risinājumu bija nepatīkami pārsteigts: "Man liekas, ir absurdi nepārliecināties, pat par 110 procentiem vajadzētu būt pārliecinātiem par to, kāda ir situācija, vai kaut kas nedraud bērnu drošībai."

Nolemj pieaicināt būvuzraugus

Taču Jūrmalas domes izpilddirektors rīkojumu atsākt Kauguru halles darbu patiešām izdeva, un "De facto" zināms, ka trešdienas vakarā zālē notika arī nodarbības bērniem. Tomēr vēlāk Jūrmalas pilsētas dome nolēma, ka vajadzētu uzaicināt Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) speciālistus, lai viņi pārliecinātos, vai sporta halle patiešām ir droša.

Izpilddirektora pienākumu izpildītāju Arturu Grantu "De facto" satiek ceturtdienas rītā Rīgā - brīdi pēc tam, kad viņš ir paviesojies BVKB. Viņš ir krietni piesardzīgāks nekā iepriekšējā dienā sastaptie pašvaldības pārstāvji: "Es domāju, ka tur nav jāmeklē skrūvītes, kas tur ir palikušas pēc būvniekiem.

Tur ir noteikti jāveic nopietnāks konstrukciju un slodžu mērījums. Un tas ir daudz nopietnāks darba uzdevums, ne tikai apsekot šo gaismas sliežu deformācijas."

Kauguru halles būvatļauja tika izsniegta pārmaiņu periodā, tāpēc BVKB šī publiskā ēka nebija jāpieņem ekspluatācijā, līdz ar to sporta zālē biroja pārstāvji līdz šim nav bijuši.

Piektdien pie pārbaudes biroja eksperti ķērās nopietni. No kurienes nāca liktenīgā skrūvīte, nesaprata arī viņi, tomēr BVKB atklāja dažus citus iespējamus normatīvu pārkāpumus. "Bija paredzēts, ka šīs skrūves ir jāpievelk ar cilvēka spēku. Nu, mūsu atslēgas un mūsu spēka nepietika, lai tās pagrieztu. Tātad pievilkts stiprāk, nekā paredz normatīvi," piemēru min BVKB Ekspertīzes nodaļas vadītājs Vadims Goremikins. Tas gan nenozīmē, ka kopne būtu nedroša, taču nu BKVB ir jāiepazīstas arī ar projektu.

Robi informēšanas kārtībā

Šoreiz pašas Jūrmalas domes ziņā bija tas, kad un vai vispār informēt par hallē notikušo BVKB. Pretrunīgie pašvaldības lēmumi gan liecina, ka te varētu būt likuma robs. To atzīst arī BKVB Kontroles departamenta direktors Māris Demme: “Ja mēs runājam par to, kā varētu šo procesu uzlabot, tad es varētu teikt, ka būtu nepieciešami šādi Ministru kabineta noteikumi, kas runātu par publisku ēku ekspluatāciju.

Šobrīd diemžēl tādu atsevišķu noteikumu nav, arī nav atrunātas lietas par to, kā jūs sakāt, vai ziņot un kurā brīdī ziņot.

Tātad publiskām ēkām droši vien būtu nepieciešams atsevišķs regulējums, jo tas ir saistīts arī ar sabiedrības drošību.”

Jāpiebilst, ka būvuzrauga "Forma 2" pārstāvis šonedēļ tā arī neatrada laiku, lai sniegtu "De facto" interviju, bet būvkompānija "Velve" apgalvo: ja ir bijuši konstatēti pārkāpumi būvniecības procesa gaitā, tad tie tika nekavējoties novērsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti