Nelegāli un pārgalvīgi jumtu tīrītāji no darba inspekcijas slēpjas nakts aizsegā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sniega tīrīšana no ēku jumtiem sagādā raizes ne vienam vien namīpašniekam, un, cerot ietaupīt, daži nolīgst lētākus sniega tīrītājus, bet LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izpētīja, ka tie ne tikai var piedāvāt pakalpojumu bez nodokļu nomaksas, bet arī neievēro drošības prasības un riskē ar savu un apkārtējo drošību. Savukārt no darba inspektoriem viņi slēpjas, strādājot naktīs. 

Lai sniegs uz jumtiem neapdraudētu iedzīvotājus, pašvaldības ir noteikušas administratīvus sodus, piemēram, Rīgā juridiskām personām tas var sasniegt pat 1400 eiro. Sniega tīrīšanas pakalpojumus piedāvā gan speciālas firmas, gan dažādas brigādes, kas reklamē savus pakalpojumus interneta sludinājumu dēļos.

Cenas firmām ir dažādas, sākot no 35 centiem par kvadrātmetru, ja jumts ir plakans, un jo slīpāks, jo dārgāk, līdz pat vienam eiro. Brigādes sludinājumos piedāvā zemākas cenas, pat sākot no 20 centiem par kvadrātmetru.

Vienu no šādām brigādēm raidījuma komanda kādu vakaru nejauši satika Rīgā, Martas ielā, un

uz jautājumu, cik maksā notīrīt jumtu, sekoja pretjautājums “kā jūs gribat - oficiāli, neoficiāli?”. Neoficiālā cena būtu sešdesmit centi, oficiāli – plus 15%, kas jāmaksā mikrouzņēmumu nodoklī.  

Šis darbs prasa īpašas rūpes par drošību, un, lai uz jumta nelīstu kurš katrs, valdība īpašos noteikumos ir noteikusi drošības standartus, kas jumtu tīrītājiem ir jāievēro. Noteikumos ar darbu augstumā saprot atrašanos vismaz pusotru metru no zemes un ja darba laikā ir iespējams kritiens. Noteikumi aptver gan darbu uz sastatnēm, gan darbu ar motorzāģi, piemēram, kokos, arī elektrolīnijās, uz jumtiem ir jābūt aizsargķiverei, neslīdošiem apaviem, jāizvēlas tādi drošības pasākumi, lai kritiena gadījumā novērstu riskus personas veselībai.

Noteikumi nenošķir, kā strādāt uz plakana vai slīpa jumta, to atstājot pašu jumtu tīrītāju ziņā, bet tajā pašā laikā arī nosaka, kā lietot stiprinājumus, ja tiek izmantotas virves. Virvju izmantošanas gadījumā personas drošībai jāizmanto iekare, kas aptver kājas, vidukli, krūšu kurvi un plecus. Jābūt arī ierīcēm, kas aptur kritienu, notur ķermeni. 

Taču situācija uz Rīgas jumtiem liecina, ka darba drošību ievēro ne visi. Labo piemēru nav daudz, aizsargķiveru nelietošana, izskatās, lielākoties ir norma, un arī ar virvēm jumtu tīrītāji daudz neaizraujas – galvenais kaut kur piesieties un cerēt, ka nenokritīs, secināja raidījuma komanda, kopā ar profesionālu industriālo alpīnistu Jāni Kimenieku vērtējot gan uz ielām redzēto, gan brigāžu un firmu piedāvājumu.

Spilgtāko piemēru, kā paši jumtu tīrītāji apdraud savu veselību, raidījuma komanda novēroja Grīziņkalnā, kur

uz četrstāvu mājas jumta uzkāpuši divi drukni vīri, bet virve, kas drošina pašu tīrītāju, piesieta nevis pie sijas, ne pie skursteņa un ne pat pie kādas antenas, bet gan pie otra vīra.

Viens no nelicencētiem jumtu tīrītājiem raidījumam sacīja, ka tādu ir daudz, “tur vajag kādu sākumā, lai parāda, kā tas notiek, bet tas nav nemaz tik grūti”. “Ja kāds ir no paziņām, kas to dara, tad viņam var pievienoties, un pēc tam pats var darīt bez jebkādas licences un tā. Galvenais, jāatrod klients, kurš spēj maksāt. Nu, kuram der maksāt skaidrā naudā, lai nav nekādas atskaites jāraksta,” atzīst sniega tīrītājs.

Un arī viņš norāda, ka neviens jau īsti neskatās – kurš ko kā tīra, galvenais lai ir rezultāts – tīrs jumts.

Kādas brigādes pārstāvis raidījumam arī atklāja, ka no Valsts darba inspekcijas viņi īpaši nebaidās, jo galvenokārt strādā naktīs, “tāpēc, ka naktīs ir mazāka satiksme uz ielām un cilvēku mazāk”. Darba inspekcija uz jumtiem gan nav satikta.

Un raidījums pārliecinājās, ka inspektori naktīs pa jumtiem nestaigās. Sazvanot Valsts darba inspekciju pa konsultatīvo tālruni un uzdodoties par satrauktu iedzīvotāju, noskaidrots, ka inspekcijai ir viena grupa, kas var reaģēt uz iedzīvotāju sūdzībām un doties pārbaudēs arī ārpus darba laika, ja ir zināms kaut kas konkrēts. Bet tādas diennakts dežūras nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti