Ministre Čakša piekāpjas – no 1.decembra receptes vēl nebūs e-veselībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai arī iepriekš bija plānots, ka darbnespējas lapas un receptes no 1.decembra iekļaus vienotajā sistēmā e-veselība, tomēr receptes no decembra sākuma elektroniski vēl nebūtu jāizraksta. Tam tikšanās laikā ar mediķiem piekrita veselības ministre Anda Čakša.

Ministre ceturtdien, 27.oktobrī, tikās ar Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) un Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvjiem, lai pārrunātu vēl veicamos pasākumus sekmīgai e-veselības sistēmas ieviešanai, informē Veselības ministrijā (VM).

Sanāksmes laikā pārrunātas līguma starp NVD un ārstniecības iestādi juridiskās nianses. Gan LĀB, gan NVD atzina, ka diskusijas laikā piedāvātās līguma redakcijas abām pusēm ir pieņemas, līdz ar to no LĀB puses neesot iebildumu attiecībā uz līgumu slēgšanu.

No 1.decembra veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem jāstrādā ar divām e-veselības funkcionalitātēm – e-darbnespējas lapu (e-DNL) un e-recepti. LĀB tikšanās laikā atzina, ka no 1.decembra elektronisko slimības lapu ir ieviešama, savukārt e-receptes ieviešanai būtu nepieciešams neliels pārejas periods.

Veselības ministre Čakša piekrita, ka e-receptes gadījumā no 1.decembra būtu pieļaujams pilotprojekts, kura laikā e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem.

Savukārt parastos recepšu medikamentus varētu turpināt izrakstīt uz papīra receptes. Recepšu izrakstīšana uz papīra veidlapām saglabāsies arī turpmāk, piemēram, mājas vizītes laikā pie pacienta.

Par konkrētām izmaiņām e-veselības lietošanas nosacījumu pielāgošanā visām pusēm pieņemamā veidā tiks spriests tuvāko dienu laikā ar asociācijām un partneriem, norāda VM.

Tikšanās laikā tika panākts arī vienots redzējums par nepieciešamību turpināt kopīgu darbu pie e-veselības sistēmas pilnveidošanas,  pakāpeniski papildinot vai mainot funkcionalitāti, kā tas ir bijis arī citās valstīs, kur e-veselība ir ieviesta vairāku gadu garumā.

"Ir ļoti būtiski, lai e-veselības sistēmā laiks, kas tiek veltīts dokumentu aizpildīšanai, nemazina pacientam veltīto laiku. Sistēmas pilnveidošanas laikā būtu jātiecas uz to, lai dokumentācijas sagatavošana neaizņemtu vairāk kā trešdaļu no vizītes laika. E-veselības ieviešana nav pašmērķis, tas ir rīks, kas atvieglos pacientu ikdienu un padarīs caurskatāmāku dokumentācijas apriti," norāda ministre.

Jau ziņots, ka e-veselībai Latvija gatavojas jau gadiem. Valdība par to vienojās pirms aptuveni desmit gadiem, un tā top jau aptuveni septiņus gadus. Projektu vajājušas dažādas problēmas, gan iepirkumu pārsūdzības, gan vēlāk tehniskas ķibeles.

Sistēmas lielais publiskais uznāciens plānots 1. decembrī, kad valsts pilnībā iecerējusi pāriet no papīra darbnespējas lapām uz elektroniskajām. Tāpat bija iecerēts, ka sistēmā arī ārstiem būs jāievada elektroniskās jeb e-receptes. Tāpēc līdz 1.novembrim VM cerēja ar ārstiem noslēgt līgumus par e-veselības lietošanu, taču iepriekš bija skaidrs, ka tas neizdosies ģimenes ārstu iebilžu dēļ. 

Ģimenes ārsti raizējās, ka recepšu izrakstīšana elektroniskā formā prasīs pārāk daudz laika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti