LU piedāvā bezmaksas kursus internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

No nākamās nedēļas Latvijas Universitātes (LU) vēsturē būs sācies jauns posms - pirmo reizi augstskola piedāvās tiešsaistē bez maksas apgūt trīs bakalaura līmeņa studiju kursus, kurus lasīs Latvijā pazīstami profesori. Šos kursus varēs klausīties ikviens bez iepriekšējas izglītības.

Latvijas Universitātes galvenajā ēkā valda klusas čalas un atvieglotas nopūtas. Studenti vai nu atrodas bibliotēkā un gatavojas sesijai, vai arī kādā no auditorijām kārto eksāmenu.

Taču, sākot jau no nākamās pirmdienas, ikviens interesents bez došanās uz universitāti par brīvu varēs klausīties lekcijas. Zināšanas varēs papildināt humanitāro, sociālo un dabas zinātņu lokā. Iniciatīvas LU „Open minded" projekta vadītājs Edgars Eihmanis norāda, ka ideja ir kā tieša atbilde tam, kas notiek tagad augstākajā izglītībā pasaulē.

„Mēs redzam, ka arvien vairāk vadošu pasaules augstskolu arvien vairāk savus materiālus liek internetā. Gan vienkārši filmējot kursus, kas jau notiek universitātē, gan gatavojot speciālus kursus, kas ir paredzēti, un speciālas mācību formas, diskusiju formas un tamlīdzīgi, kas ir paredzētas mācībām tiešsaistē. Beidzot augstākā izglītība pilnā apmērā, varētu teikt, izmanto tās iespējas, ko piedāvā internets. Un Latvijas gadījumā tā ir tāda nenovēršamība - agrāk vai vēlāk tam bija jānotiek," norāda Eihmanis.

Lekcijām var pierakstīties vietnē www.openminded.lv, un, kā norāda Eihmanis, pieteikumu skaits aug ar katru dienu - pagaidām ir pieteikušies ap 900 studētgribētāju. Lekcijas varēs klausīties vai nu tiešsaistē bez maksas vai arī klātienē par maksu.

„Pirmajā raundā būs trīs lekciju kursi. Tā kā pa vienam lekciju kursam katrā, tā teikt, universitātes pētniecības nozarē - viens humanitārajā, kas ir budisms lielpilsētu iemītniekiem, tas ir Kaspara Eihmaņa kurss. Tad no dabas zinātņu nozares būs Ilgoņa Vilka kurss astronomijā - Visuma noslēpumus šķetinot, gan par astronomijas pamatiem, gan jaunākajiem atklājumiem astronomijas zinātnē, ļoti intriģējoši. Un trešais būs kurss, pārstāvot sociālo zinātņu nozari - Ivara Ījaba kurss – nacionālisms," atklāja Eihmanis.

Katrā kursā būs 12 lekcijas. Trīs mēnešu garumā katru nedēļu būs iespējams klausīties vienu no tām. Lekcijas nebūs translētas tiešraidē, bet būs pieejamas dažas dienas vēlāk „Openminded" mājas lapā, turpina Eihmanis.

„Vispār, kursa video būs pieejami „Youtube" kanālā, tātad tie būs pieejami pat bez reģistrēšanās. Tas, ko dod reģistrēšanās, tiešsaistē būs iespēja pildīt pārbaudes darbus un pārbaudīt savas zināšanas, vai tā viela ir izprasta pareizi. Un otra lieta būs arī iespēja piekļūt lasīšanas materiāliem. Katrs lektors norādīs katras lekcijas ietvaros papildmateriālus, ko būtu vēlams izlasīt, kas būtu jāņem vērā," stāsta Eihmanis.

Latvijas Universitātes astronoms Ilgonis Vilks, kurš 16. janvārī sāks lasīt savu lekciju kursu par Visuma noslēpumiem, norāda, ka ir pieradis pie publiskās uzstāšanās un viņu patiesi priecē iespēja uzrunāt plašu auditoriju.

„Tieši 16. janvārī mēs sāksim ar to, ka mums tagad būs jāmācās sadzīvot ar jaunām lietām, kas nenovēršami arvien ienāks mūsu domāšanā - tumšā enerģija, pieminēsim kaut vai to. Līdzīgi kā savulaik viduslaikos cilvēkiem nācās lauzt savus stereotipu, šo paradigmu, par to, ka zeme ir nekustīga Visuma vidū un tai apkārt riņķo viss pārējais. Un man liekas, ka daļa aizvien dzīvo šādā pārliecībā arī mūsdienās. Tad šobrīd 21. gadsimtā nākas vēl daudz ko izmainīt, lielākā daļa Visuma izrādās ir tumša un neredzama - tad kas tas īsti ir, tas ir jāaptver, par to ir jārunā," atklāj Vlks.

Savukārt Latvijas Universitātes Austrumāzijas pētniecības institūta pētnieks Kaspars Eihmanis lasīs kursu par budismu ar mērķi iepazīstināt klausītājus ar budisma vēsturi.

„Tā ir mana personīgā pieredze, 13 gadus pasniedzot Latvijas Universitātē, ka atsevišķās zinātnes jomās vēl aizvien turpina dominēt lekcijas. Un šāda veida pāreja uz video kursiem, šo kā teorētisko ievadu, lekciju sadaļu, varētu pārnest uz internetu, kamēr tāda dziļāka pievēršanās studiju tematiem pārsvarā varētu notikt semināros. Tāpēc man šķiet, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, tas ir kāds solis uz priekšu," mācīšanos tiešsaistē atzinīgi vērtē Eihmanis.

Mūsdienu tehnoloģijas varēs izmantot jau no nākamās nedēļas, lai klausītos Latvijas Universitātes profesora Ivara Ījaba lasīto lekciju par nacionālismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti