Lielbritānijā no latviešu ģimenēm izņemtos bērnus varētu aprūpēt tautiešu audžuģimenēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai palīdzētu ārvalstīs no ģimenēm izņemtajiem Latvijas bērniem, iestādēs izkristalizējušies vairāki risinājumi. Piemēram, Latvijas vēstniecība Lielbritānijā sākusi uzrunāt latviešu ģimenes, kuras vēlētos kļūt par audžuvecākiem bērniem, kas izņemti no tautiešu ģimenēm. Tāpat arī institūcijas apsver risinājumus, kā nodrošināt to, lai Latvijas atbildīgās iestādes nekavējoties uzzinātu no ārvalstu dienestiem, ja no ģimenēm ārvalstī izņemti bērni. 

Ideja par audžuģimeņu tīkla izveidi Apvienotajā Karalistē gadījumos, ja bērna ģimenē radušās problēmas un bērns no tās jāizņem, radusies Ārlietu ministrijā. "Lai palīdzētu bērniem saglabāt savas latviskās saiknes un kultūrvidi," stāsta Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, norādot, ka vēstniecība jau sākusi uzrunāt ģimenes.

"Lūgt latviešu ģimenes pieteikties, kuras būtu gatavas vajadzības gadījumā kļūt par audžuvecākiem kādam latviešu bērnam. Tādējādi izveidojot šo tīklu, kas dotu mums iespēju būt gataviem un operatīvi piedāvāt Lielbritānijas iestādēm informāciju, kuras Latvijas ģimenes ir gatavas uzņemt šos bērnus," teica Kalniņa-Lukaševica.

Kalniņa-Lukaševica arī norādīja uz īpaši Lielbritānijai raksturīgu problēmu, ka tur dienesti par Latvijas pilsoņu bērnu izņemšanu neinformē ne vēstniecību, ne centrālo iestādi - Tieslietu ministriju. Tas saistoties ar to, ka Apvienotajā Karalistē pašvaldības un sociālie dienesti savā darbā ir ļoti pastāvīgi un neatkarīgi.

Taču, lai nākotnē varētu šo neziņošanas problēmu novērst, Tieslietu ministrija sniegs savus priekšlikumus gaidāmajiem Eiropas Padomes regulas grozījumiem.

Rosinās paredzēt tajos normu, ka bērna mītnes zeme informēs pilsonības valsti, ja bērns izņemts no ģimenes, stāsta ministrijas valsts sekretāra vietniece Irēna Kucina.

"Mūsu mēs ļoti ceram uz regulas grozījumiem. Jāatzīmē, ka tie ir tikai starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, mēs nerunājam par trešajām valstīm, kur vēl ir Norvēģija un citas valstis. Bet regulas pieņemšanā ir vajadzīga vienprātība, viena valsts var bloķēt regulas pieņemšanu," teica Kucina.

Šādu Tieslietu ministrijas pozīciju par nepieciešamajiem regulas grozījumiem atbalstīja arī šonedēļ Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisija.

"Tas dod ļoti konkrētu lietu, ka Latvijas valsts, zinot šo situāciju, var nekavējoties rīkoties, lai aizstāvētu bērna intereses kā Latvijas Republikas pilsoņa intereses," teica Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas vadītājs Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Parādnieks arī norādīja, ka arvien ienāk ziņas par jauniem gadījumiem, kad Latvijas konsulārie dienesti netiek informēti par Latvijas valstspiederīgo bērniem, kas izņemti no ģimenēm. Līdz ar to patiesais ārvalstīs izņemto bērnu skaits Latvijai nemaz neesot zināms.

"Kaut vai pavisam nesenais gadījums, kad piedzimst bērniņš un ir izņemts no mātes aprūpes, un nekādā veidā Latvijas konsulāts nav informēts par to. Tādi gadījumi ir neskaitāmi, tas nozīmē tikai to, ka problēma ir pašā sistēmā. To atzinusi arī Anglijas Augstākā tiesa 2014.gadā, kad konstatēja, ka pašvaldības nepiemēroja vai nepietiekoši izprata Vīnes konvencijā noteiktos pienākumus, kur skaidri pateikts, ka jāinformē attiecīgās valsts institūcijas," sacīja Parādnieks.

Viņš norāda – ja Latvijas valsts būtu informēta atbilstoši Vīnes konvencijai par šiem gadījumiem, tad varēja spert atbilstošus soļus savu valsts piederīgo aizstāvībai.

Skaļāk izskanējušais šāds gadījums ir kāda lieta, kur māte jau vairākus gadus mēģina atgūt meitu, kuru no ģimenes pēc problēmām izņēma Lielbritānijas atbildīgie dienesti. Ceturtdien Lielbritānijā plānota tiesas sēde, kur skatīs bērna adopcijas jautājumu. Sēdē kā iesaistītā puse piedalīsies arī Latvijas Tieslietu ministrijas pārstāvis.

Demogrāfijas lietu apakškomisija šonedēļ notikušajā sēdē nolēma aicināt Ārlietu un Tieslietu ministrijas izvērtēt iespēju vērsties pret Lielbritāniju starptautiskajās tiesās, jo Lielbritānija ir pārkāpusi starptautiskās normas un nav informējusi Latvijas iestādes par bērna izņemšanu. Tiesa, lēmums vērsties būs jāpieņem Ministru kabinetā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti