• Pirmdiena, 2017. gada 24. aprīlis
  • Vārda diena: Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Rīgā 0°C, D vējš 0m/s

Latvija gatava daļēji atteikties no tiesībām sodīt ASV karavīrus

Ieteikt šo rakstu

17 komentāri Papildināts 16. februārī, 18:43 | Latvijā

Saeima ceturtdien, 16.februārī, konceptuāli atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līgumu par sadarbību aizsardzības jomā. Ar līguma noslēgšanu Latvija arī daļēji atsakās no valstī esošo ASV karavīru sodīšanas Latvijas teritorijā par veiktajiem kriminālpārkāpumiem.

Par līguma ratificēšanu Saeimas sēdē nobalsoja 78, pret nobalsoja Jūlija Stepaņenko („Saskaņa”), bet atturējās Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība).

Rus.lsm.lv, atsaucoties uz aģentūras LETA arhīvu, vēsta, ka līguma tekstu gatavoja ASV. Līdz šim līgums plašākai sabiedrības daļai nebija pieejams.

Līgums paredz, ka Latvija atsakās no ASV militāro personu kriminālvajāšanas Latvijas teritorijā, izņemot īpašus gadījumus, kad Latvijas Ģenerālprokuratūra būtisku apstākļu dēļ var atsaukt atteikšanos no tiesībām realizēt jurisdikciju. Tas nozīmē –

ja noziegums izdarīts Latvijas teritorijā, lietu izskata ASV institūcijas un tas tiek darīts, pamatojoties uz ASV tiesību aktiem. Tātad Latvija šajā procesā nepiedalās.

Latvija saglabās tiesības realizēt kriminālo jurisdikciju smagos un sevišķi smagos nodarījumos, kā arī tādos, kur iesaistīti cietušie, Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” skaidroja Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta (MPAD) direktors Kaspars Galkins.

Ierasta prakse - jurisdikcija ASV pusē

Esošā prakse liecina - kad karavīrs ierodas uzņemošajā valstī, notiek vienošanās, kuras valsts likumus viņam piemēros, "Pēcpusdienā" skaidroja Rīgas Juridiskās augstskolas pasniedzēja Ieva Miļūna. Tas iestrādāts NATO SOFA līgumā.

"Pastāv divas iespējas. Skatās vai nu uzņemošās vai nosūtošās valsts likumus. ASV prakse ir noslēgt šādus līgumus, kur ASV ir jurisdikcija pār krimināliem pārkāpumiem konkrētās valsts teritorijā," uzsvēra Miļūna.

ASV ir svarīgi īstenot savas interese un divpusējos līgumos vai saprašanās memorandos tā parasti iestrādā savas valsts intereses, norādīja Miļūna.

Latvijai ir jādomā, kā efektīvāk īstenot savas valsts intereses, jo Latvija šādos divpusējos līgumos var vēl vairāk uzstāt uz savas valsts jurisdikcijas īstenošanu pār karavīriem.

Latvijas Radio uzsvēra Miļūna.

Līgums par uzticību

ASV jau šobrīd sniedz ievērojamu atbalstu Latvijas aizsardzībā, tajā skaitā īstenojot Eiropas valstu drošības atbalsta iniciatīvu un paredzot būtisku finansējumu aizsardzības infrastruktūras attīstīšanai, norāda Saeima. Pastāvīgas ASV bruņoto spēku un tam piederošo personu uzturēšanās tiesiskās bāzes izveidošana ir uzskatāma par priekšnosacījumu, lai turpinātu saņemt ASV sniegtās aizsardzības garantijas un nodrošinātu ASV spēku pastāvīgu klātbūtni Latvijā.

Aizsardzības ministrijas (AM) parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs (Zaļo un zemnieku savienība) uzrunā parlamentam skaidroja, ka līgums arī paredz nodokļu un  nodevas atvieglojumus ASV dienesta oficiālajām vajadzībām.

Viņš uzsvēra, ka šī līguma parakstīšana pozitīvi ietekmēs ekonomiku, stiprinās investīciju drošību un veicinās patēriņa pieaugumu.

„Mēs vēlamies, lai Latvijā ir miers! Šis ir līgums par uzticību,” norādīja AM pārstāvis.

Līgums paredz ASV spēkiem iespēju uzturēties un brīvi piekļūt militārās infrastruktūras objektiem Latvijā, kā arī atļauj ASV spēkiem veikt būvdarbus šajos objektos. Tāpat līgums paredz atvieglotus ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumus ASV bruņoto spēku civilās sastāvdaļas dalībniekiem, apgādājamiem un līgumdarbu izpildītājiem.

Līgums arī noteic, ka Latvija atzīst ASV izdotus transportlīdzekļu īpašumtiesības apliecinošus un reģistrācijas dokumentus un visu veidu transportlīdzekļu vadītāja apliecības, kā arī atzīst visa veida ASV izsniegtas profesionālās licences un sertifikātus. Tas attiecas uz profesionālo darbību, ko ASV bruņoto spēku civilā sastāvdaļa, apgādājamie, kā arī līgumdarbu izpildītāji veic dienesta pienākumu ietvaros.

Tāpat līgums paredz, ka ASV bruņoto spēku gaisa kuģi, kuģi un sauszemes transportlīdzekļi var brīvi pārvietoties pa valsts teritoriju, ievērojot pārvietošanās noteikumus. Līgumā regulēta arī virkne citu jautājumu.

Līdz šim spēkā ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstu līgums par bruņoto spēku statusu, kas ratificēts Saeimā 2004.gada 17.jūnijā (NATO SOFA). NATO SOFA definē pamatnosacījumus, uz kādiem NATO dalībvalstu bruņotie spēki atrodas Latvijā gluži tāpat, kā Latvijas Nacionālie bruņotie spēki uzturas citās NATO dalībvalstīs. Ņemot vērā, ka NATO SOFA tikai vispārīgi nosaka bruņoto spēku statusu citās NATO dalībvalstīs, jau izstrādājot šos pamatnosacījumus tika paredzēts, ka valstis atsevišķi var vienoties par papildus detalizēti noteiktiem bruņoto spēku uzturēšanās nosacījumiem.

Komentāri (17)

Skalis

Ka bus ar atbildibu par pastrādatiem kriminālnoziegumiem ?

Neslāvs

Tos jau pastrādās pašreizējē krievu impērijas teritorijā.

tieši tā...

tur taču skaidri rakstīts...
..."Ar līguma noslēgšanu Latvija arī daļēji atsakās no valstī esošo ASV karavīru sodīšanas Latvijas teritorijā par veiktajiem kriminālpārkāpumiem"...
..."ja noziegums izdarīts Latvijas teritorijā, lietu izskata ASV institūcijas"...
tā neko - tikai gribētos zināt, kādēļ šiem tādas priekšrocības, sak dari, ko gribi...un, konkrēti, kas šo murgu parakstījis?...

Skalis

Prieks russkijmir slampam latvijas aizstavesana pret kremla pertika agresiju skaitas kriminālnoziegums !

Zebra

Latvija saglabās tiesības realizēt kriminālo jurisdikciju smagos un sevišķi smagos nodarījumos, kā arī tādos, kur iesaistīti cietušie.

Jetijs

Atkal esam pagūlušies apakšā un iepletuši kājas.

Hm..

Jūs par Krieviju un putinjūgendu? Nevaru nepiekrist.

ha ha hāā! :)

Nu kur var būt tāds debilisms?
Līgums, kas paredz, Latvijas teritorijā veiktajiem kriminālpārkāpumiem ASV karavīrus nesoda Latvija nozīmē, ka viņi var darīt, ko grib un netiek sodīti?
Slims esi, Kremļa kvekšķi?

donots

Piemeerus shaadai ASV karaviiru nesodamiibai var paskatiities publikaacijaas par Japaanu. Tur ik pa laikam tuukstoshi iet protesteet pie ASV karabaazeem par izvaroshanaam utt. Tachu ASV ne silts, ne auksts - vinjiem ir "neaizskaramo" statuss...Tas pats buus arii LV.

kremļa

meli

Nodeveji

Latvijas neatkaribas aizstavesana no kremala pertika asiņainajiem miera baloziem ir neiedomajama nodeviba un noziegums ,jo ar to russkijmir asiņainie pasaules demokratizatori un naciki de fakto zaude kontroli par latviju !

Nodeveji

Visa krāsnumā ! Sie asiņainie miera balozi drikstes pastradat jejkuru noziegumi nesoditi ,jo asv savus noziedzniekus nesoda ,kaut vai Songmi slepkavas neviens netika sodits ,lstvijas neatkariba ar šo nodevibu de fakto tiek neatgriezeniski zaudeta ,judas ir atdevusi latvijas cilvekus un zemi asiņainiem pasaules demokratizatoriem !

Valdis

Man paliek bail dzivot šai zeme !

Neslāvs

Tas, Valoģa, mūs priecē. Laiks atgriezties roģinā, uz neredzēšanos !

Bijusais onkulis

Lv saglabà tiesības sodīt tos,kas izràda neapmierinàtíbu pret vieskaravíriem.

NATO rezervists

Lai nesodītu, jāpārvācas uz Rusņu, tik vienkārši, Ģaģa !

Andron MacBeton

Kangareļu valdība 1kārši pārdevās! Ļerkstekļi sūdapauri.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Komentēt vari arī ar savu draugiem.lv vai Facebook profilu!

Atlikušo simbolu skaits: 1000