Latviešu tradīciju kopēji Zvārdes pagastā godina Lielo dienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

18.marts bija pirmā diennakts šajā gadā, kad dienas garums jeb saules spīdēšanas ilgums pārsniedza nakts garumu. Latviešu tradīciju kopēji šim notikumam par godu svin Lielo dienu, kad tiek izlūgta svētība gaidāmajai ražai, tāpat ar dažādiem rituāliem sumināta saule. Šo dabas atmodas burvību varēja izbaudīt arī Zvārdes pagasta lauku sētā „Puteņi”, kur no sirds varēja gan krāsot olas, gan izšūpoties, gan izdziedāties. 

Kad rīta agrumā avotā nomazgāta mute, tad laiks pulcēties ap rituāla ugunskuru, kurā tiek ziedots avota ūdens, medus un rudzu maize. Tāpat ugunij izteiktas savas vēlēšanās. Piemēram, lai latviešiem nepietrūkst dziesmu.

Foto: Skrundas TV

Jāteic, ka īpaši vairs nevienam nav jāpiesaka, ka Zvārdes pagasta lauku sētā „Puteņi” senlatviskās tradīcijas ir godā un tas nozīmē, ka te tiek svinēti katri tradicionālie svētki un sēta ir ļaužu pilna. Izņēmums nav arī Lielā diena, kad beidzot diena kļūst garāka par nakti un tie ir īsti svētki saulei – ar olu krāsošanu, šūpoļu kāršanu un saules ēdienu gatavošanu.

Pasākuma dalībniece Sintija Pileniece stāsta, ka sklandrausis ir tāds īsteni latvisks gardums, ko var cept uz visiem godiem. Tā burkāna oranžais simbolizē sauli, apaļais arī sauli.

"Puteņi" ir senas saimnieka Māra Baloža dzimtas mājas, kuras izdevies atgūt pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sākumā viņi lauku vidi izkopuši savam priekam, bet kad vietējie tautas tradīciju kopēji aicināja to padarīt pieejamu arī citiem, saimnieki piekrita. Jo kur gan citur tā pa īstam izjust tradicionālos svētkus un pateikties dabai kā lauku sētā. Saimniece Rasma Balode atzīst  - tā ir atdzīvināta arī viņas bērnības pasaule.

Foto: Skrundas TV

"Puteņu” māju saimniece Rasma Balode stāsta, ka nākusi no lielas dzimtas. Mammai četri bērni ģimenē, tētim četri bērni, kad sanākuši kopā, visi muzicēja un dancoja. Kad tādā vidē izaug, grūti atmest, saka saimniece.

Par lauku sētas tradīciju uzturēšanu Puteņiem piešķirta arī kultūras zīme „Latviskais mantojums”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti