Pusdiena

Kolumbijā ar visaptverošu pamieru tiek izbeigts vairāk nekā 50 gadus ilgušais konflikts

Pusdiena

Šadurskis: RD plāni apstrīdēt pedagogu atalgojuma reformu ir priekšvēlēšanu aģitācija

Lai sakārtotu kritiskākos Rīgas namus, nepieciešami vairāk nekā 10 miljoni eiro

Kritiskāko namu sakārtošanai Rīgā vajadzīgi vairāk nekā 10 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīgā visās 224 daudzdzīvokļu mājās, kas ir avārijas stāvoklī vai tuvu tam, uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) šovasar veicis darbus, lai ēkas neturpinātu pasliktināties. Tomēr tikai mazliet vairāk nekā pusē no mājām dzīvokļu īpašnieki pieņēmuši lēmumu vismaz gadu un ilgāk maksāt lielākus rēķinus, lai novērstu māju sagrūšanas draudus. Neraugoties uz būvvaldes izliktajiem plakātiem, ka daļu namu ekspluatēt vairs nedrīkst, vairumā no bīstamajām ēkām turpina dzīvot cilvēki.

Pārdaugavā, netālu no Nacionālās bibliotēkas, Akmeņu ielā 22 ir viena no vairākiem desmitiem ēku, kam vēl pērnā gada nogalē Rīgas būvvalde pielika plakātu, ka “turpmāka ekspluatācija ir aizliegta līdz bīstamības novēršanai”. Tā ir trīsstāvu māja ar vairāk nekā desmit dzīvokļiem, nolupušu fasādi un ļodzīgām koka kāpnēm iekšpusē.

Adreses norādē teikts, ka māja ir pašvaldības īpašums, tādējādi secināms, ka dzīvokļu saimnieki namu nav pārņēmuši. Vairāku dzīvokļu durvīm nav rokturu, kas savukārt ļauj domāt, ka tur neviens nedzīvo. Tomēr vairāki mitekļi apdzīvoti.

Vienā no dzīvokļiem Latvijas Radio satiek Romānu, kuram tur dzīvokli piešķīrusi pašvaldība: “Runā visu ko – daži saka, ka jauks nost, citi – ka remontēs. Lieta tāda, ka mājas pagrabs un fasāde ir ļoti sliktā stāvoklī. Tad, kad remontēs, iedzīvotājiem droši vien nāksies aizbraukt. Es te esmu reti, bet septembrī došos pavisam prom. Šeit ir ļoti smagi dzīvot – nav ne centrālapkures, ne skursteņu. Tāpēc ir ļoti auksti. Tad jau mašīnā ir vienkāršāk un siltāk dzīvot. Bija kopsapulce, kaut ko lēma, es tā saprotu, ka māju remontēs. Bet es šeit palikt neesmu ar mieru.”

Uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāve Santa Vaļuma skaidro – pat tad, ja māja ir avārijas stāvoklī, iedzīvotājiem to pamest varot tikai ieteikt: “Mēs nevaram izlikt nevienu no dzīvokļa, ne pārvaldnieks, ne būvvalde. Bet mēs varam informēt iedzīvotājus par mājas tehnisko stāvokli, nepieciešamajiem darbiem. Un, ja mājā atrasties ir bīstami, arī par to mēs dzīvokļu īpašniekus informējam. Bieži vien esam novērojuši – gadījumā, ja esam noslēguši piekļuvi, aizvērti logi vai durvis, tie tiek atlauzti un piekļuve atkal atvērta. Mēs šos darbus veicam atkārtoti, noslēdzam māju, lai tajā neiekļūtu trešās personas. Ja šāds paziņojums mājā ir izvietots, tad mājā uzturēties tiešām ir bīstami.”

Akmeņu ielas namā sienu un pagraba labošana gan paredzēta jau tuvākajā laikā. “Šajā mājā dzīvokļu īpašnieku kopība jau ir pieņēmusi lēmumu par nepieciešamajiem darbiem, ir noslēgts arī atbilstošs līgums par darbu izpildi ar uzņēmumu, kas veiks darbus, un tuvākajās dienās plānots uzsākt darbus.

Primāri steidzamajiem darbiem, kas mājām ir jāveic, kopumā būtu nepieciešami vairāk nekā 10 miljoni eiro, lai šos darbus varētu paveikt,” stāsta RNP pārstāve.

Tomēr no vajadzīgajiem vismaz desmit miljoniem tuvākajos mēnešos būs savākts tikai 260 tūkstoši eiro. Lai brīdī, kad dzīvokļu īpašnieki būs vienojušies un iekrājuši vajadzīgos līdzekļus, nekavējoties sāktu arī darbus, "Rīgas namu pārvaldnieks" ar remontdarbu uzņēmumu plāno slēgt 1,3 miljonus eiro vērtu līgumu.

Šogad “Rīgas namu pārvaldnieks” kritiskākajās 224 mājās sasaucis vairāk par 400 kopsapulču, daudzviet dzīvokļu īpašnieki lēmumu pieņemšanai aicināti vairākkārt. Tomēr tikai 129 mājas nolēmušas sākt krāt papildu naudu, lai vairāk nekā gada garumā savāktu finansējumu nepieciešamākajiem darbiem. Tur iedzīvotāji izšķīrušies par katru dzīvokļa kvadrātmetru ik mēnesi piemaksāt no 11 centiem līdz pat vairāk nekā sešiem eiro.

Jau vēstīts, ka bēdīgākajās mājās, kur paši iemītnieki neko izlemt nav varējuši, “Rīgas namu pārvaldnieks” tāmes un papildu rēķinus izrakstīs saskaņā ar saviem aprēķiniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti