KM: Savvaļas dzīvnieku dresūras aizliegšana apdraud «Rīgas cirka» pastāvēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Mainot cirka priekšnesumu struktūru un izslēdzot priekšnesumu ar savvaļas dzīvniekiem, "Rīgas cirka" ieņēmumi varētu strauji samazināties. Un tādā gadījumā pastāv bažas, vai valsts varēs atļauties arī turpmāk uzturēt cirku, Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūršoks. 100g kultūras" atzina Kultūras ministrijas (KM) Valsts sekretāra vietniece kultūrpolitikas jautājumos Dace Vilsone.

Bez dzīvniekiem nebūs arī apmeklētāju?

Ministrijas pārstāve atsaucās uz citās valstīs veiktu pētījumu, kura rezultāti liecina, ka 85 procenti cirka apmeklētāju nāk skatīties tieši dzīvnieku priekšnesumus. Šobrīd valsts dotācija "Rīgas cirkam" ik gadu ir 156 tūkstoši eiro, bet ieņēmumi no biļešu tirdzniecības apmēram 900 tūkstoši eiro gadā. Pērn "Rīgas cirka" izrādes apmeklēja 125 tūkstoši cilvēku. 

Ja cirka ieņēmumi samazinātos, pastāv pamatotas bažas, vai valsts varēs atļauties arī turpmāk uzturēt cirku, norādīja Vilsone.

“Ir jāsaprot tas, ja mainīsies priekšnesumu struktūra un vairāk nebūs priekšnesumu ar dzīvniekiem, tas varētu atstāt iespaidu uz cirka ieņēmumiem un to, vai cirks vispār var pastāvēt,” norādīja ministrijas pārstāve.

Viņa arī piebilda, ka pārbaudīt to var tikai, pārliecinoties praksē.   

Vilsone atgādināja, ka vismaz nākamā gada budžeta projektā kultūra nav starp valsts prioritārajām nozarēm, tādēļ kultūras budžets nākamgad tiks samazināts par trim procentiem. Tas savukārt apgrūtina iespējas vajadzības gadījumā palielināt dotācijas cirkam.

Arī "Rīgas cirka" direktore Lolita Lipinska piekrita - ja programmā ir tikai mājdzīvnieki, kases ieņēmumi strauji krīt: “Cilvēki nāk uz simtprocentīgi pilnvērtīgu programmu, kurā viņiem apsolīts pilns komplekts gan pieaugušajiem, gan bērniem – gan eksotiski dzīvnieki, gan sunīši, kaķīši un pieaugušajiem akrobāti."

 

KM grib stingras prasības, bet ne aizliegumu

Iepriekš vēstīts, ka pirmdien, 9.novembrī, Zemkopības ministrija pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības organizāciju un atbildīgajiem dienestiem nolēma sagatavot grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, lai aizliegtu cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus. 

Vērtējot, cik ilgu laiku prasīs šo likuma grozījumu izstrāde, Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta pārstāve Inga Kronenberga lēsa, ka pusgads būtu ļoti ātrs termiņš, taču, viņasprāt, darbs nevirzīsies tik ātri. Ja grozījumi gūs atbalstu valdībā, tos virzīs uz Saeimu, kur izskatīšana varētu ilgt vēl pusgadu.

Biedrības “Dzīvnieku draugu fonds” pārstāve Solvita Vība, kas ir viena no aizlieguma iniciatorēm, atzina, ka pēc desmit jautājumam veltītiem darba gadiem 12 mēneši nav ilgs laiks. “Mums parasti ir arguments – nauda, kas vajadzīga kādas normas ieviešanai. Šobrīd nauda nav vajadzīga, jo Latvijā šādu dzīvnieku nav. Nav nepieciešamības dzīvniekus pārvietot un izmitināt pansijās,” pauda Vība. 

Savukārt Kultūras ministrija, kas līdz šim atturējusies paust konkrētu pozīciju cirka jautājumā, uzskata, ka valstī jau ir pietiekami daudz normatīvo aktu, kas garantē cirka dzīvnieku labturību.

 

Tradīcija gluži kā Dziesmu svētki

Ministrija sola iesaistīsies likuma grozījumu izstrādes darba grupā un cer tās darba gaitā rast labāko risinājumu: “Mēs nerunājam par kultūrpolitiku, mēs runājam par cirka tradīciju Eiropā, līdzīgi kā par Dziesmu svētku tradīciju. Ja būs striktas prasības, mēs saprotam, ka cirks izmainīsies. Vērtēsim, kā tas mainīsies un ko tas prasīs."

Eiropas valstīs ir dažāda pieredze. Dažas valstis vispār atteikušās no dzīvnieku izmantošanas cirkā, vairākas valstis aizliegušas cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus, citas – tikai atsevišķas savvaļas dzīvnieku sugas. Vēl vairākās valstīs aizliegums ir spēkā atsevišķās pašvaldībās.

Latvijā biedrība “Dzīvnieku brīvība” gada laikā ir savākusi gandrīz 20 tūkstošu cilvēku parakstus pret dzīvnieku izmantošanu cirkā, un šo petīciju nākamā gada sākumā iesniegs Zemkopības ministrijā un Saeimā. Pēc LTV raidījuma “Kultūršoks” atklātās vardarbības pret cirka pērtiķiem arī publiskās iniciatīvas platformā “Manabalss.lv” uzsākta parakstu vākšana, pieprasot aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku izmantošanu cirkā.

Kamēr visas ieinteresētās puses gatavo argumentus gaidāmajai cīņai aizliegt vai neaizliegt cirkā izmantot savvaļas dzīvniekus, "Rīgas cirka" direktore plāno nākamo sezonu programmas, bet neatklāj, vai rēķinās ar iespēju, ka var nākties atteikties no savvaļas dzīvnieku priekšnesumiem.

Gadījumā, ja tomēr tā notiks, Lipinska sola informēt skatītājus, kurā valstī turpmāk varēs redzēt viņu iemīļotos priekšnesumus: “Kāds būs Latvijā likums, tā arī dzīvosim."

Iepriekš šajā jautājumā Latvijas iestādes ieņēmušas atturīgu pozīciju, taču tagad – dzīvnieku aizsardzības organizācijām un Eiropas Veterinārstu federācijas atzinumam, ka savvaļas dzīvniekiem nav vietas cirkā, pievienojies Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Dienests vērsās Zemkopības ministrijas konsultatīvajā padomē ar priekšlikumu aizliegt cirka izrādes un citus izklaides pasākumus ar savvaļas sugu dzīvnieku piedalīšanos

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti