Ārpus Rīgas

Avīzes "Ziemeļlatvija" galvenā redaktore Ingūna Johansone par pašvaldību vēlēšanām

Ārpus Rīgas

''Kurzemnieka'' galvenā redaktore Daiga Bitiniece par zemeņu ziedēšanu

Kārsavas novads cīnās ar stihiskām izgāztuvēm kapos

Kārsavas novads cīnās ar stihiskām izgāztuvēm kapos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Atkritumu apsaimniekošana gan lauku, gan pilsētu kapsētās joprojām ir aktuāls un tajā pašā laikā sarežģīts jautājums Kārsavas pusē. Ir kapsētas, kuras pieder pašvaldībām, un ir atdusas vietas, kas pieder baznīcu draudzēm. Tieši pēdējie atkritumu apsaimniekošanai un kapu uzturēšanai vāc naudu un paši rūpējas par kārtību. Pašvaldība sākusi cīnīties ar stihiskām izgāztuvēm. 

Pensionāre Anna Kārsavas kapos sakopj daudzās te apbedīto tuvinieku kapu kopiņas. Sieviete stāsta, ka agrāk sakrājušos atkritumus - pērnās lapas, izbalējušos mākslīgos ziedus, sveces, saplīsušās plastmasas vāzes, pat betona kapu apmales - cilvēki meta kaudzēs tepat blakus kapiem. Šogad viņa te ir pirmoreiz un ir pamanījusi, ka tagad atkritumus var mest tam speciāli paredzētā konteinerā.

Taču nepievilcīgais skats, kad aiz kapsētas žoga vai pat pašā kapu teritorijā krājas ne tikai pērnās lapas un zari, bet arī plastmasas un stikla atkritumi, joprojām nav retums.

It īpaši šādu situāciju var vērot tieši lauku kapsētās, kas nereti atrodas tālu no apdzīvotām vietām vai pat mežā.

Lai risinātu problēmu ar šāda veida stihisku izgāztuvju veidošanos, pirms mēneša pie vairākām Kārsavas novada kapsētām pašvaldība uzstādīja stacionāros metāla konteinerus ar sietu, kuros var izmest tikai sadzīves atkritumus, blakus izveidota komposta kaudze bioloģiskajiem atkritumiem, kā arī atrodama informācija par atkritumu veidiem, ko un kur drīkst mest.

Pirmie konteineri atraduši savu vietu arī Kārsavas kapos, kas aizņem 4 hektāru lielu platību pilsētas nomalē, kur atrodas triju dažādu reliģisko konfesiju aizgājēju apbedījuma vietas, stāsta sētniece Lidija, kura seko kārtības ievērošanai kapsētā.

“Tagad labāk, nekā bija agrāk. Agrāk ļoti neskaisti. Tagad labāk, arī priekšniecība vairāk kontrolē. Es tepat dzīvoju, redzu katru dienu un katru stundu, pazīstu visus, kas atnāk, kas atbrauc, kas aizbrauc, visus cilvēkus,” saka Lidija.

“Tagad daudz skaistāk, un, redz, tā mala agrāk visa bija papīru piemesta, atkritumi arī no mājām bija savesti,” viņa piebilst.

Nekontrolēta atkritumu izmešana notika arī nelielajos Malnavas pagasta Novoselku kapos. Par to liecina lielā lapu un zaru kaudze kapu nomalē, kur starp pērnajām lapām redzami arī sadzīves atkritumi. Malnavas pagasta pārvaldniece Irēna Kaupuže cer, ka cilvēki turpmāk šo kaudzi nepapildinās un izmantos jaunos konteinerus, bet esošās atkritumu kaudzes plānots sašķirot, pērnās lapas un trūdošos atkritumus apglabāt komposta bedrē.

“Novoselku kapos izvietoti konteineri; kapu kopšanas sezona nav vēl tā riktīgi sākusies, bet tie, kuri atbraukuši, izprot to atkritumu šķirošanu, daļa jau ir konteinerā – plastmasa, stikls un papīrs. Es domāju, ka aizies tā pati šķirošana un vairs mēs tādu skatu, ka plastmasa kaut kur pa gaisu iet kopā ar bioloģiskajiem atkritumiem, neredzēsim,” saka Kaupuže.

Kārsavas novada domes vides inženieris Juris Vorkalis stāsta, ka pašvaldība 30 atkritumu konteineru izgatavošanai un uzstādīšanai ir piešķīrusi vairāk kā 3000 eiro. Arī atkritumu izvešana, kas plānota reizi pusgadā vai gadā, tiks segta no pašvaldības līdzekļiem.

“Būsim atklāti, tāpat kā lielākajā daļā Latvijas kapsētu, tā situācija ļoti reti kur bijusi sakārtota, cilvēks ir cilvēks. Līdz ar to, ka agrāk nebija arī atbilstošas infrastruktūras, cilvēkus arī nevar vainot, jo - kur tos atkritumus liks? Mēs visi zinām, ka no kapiem uz mājām neko nest nedrīkst. Citi māņticības dēļ atstāj atkritumus, citi slinkuma dēļ,” spriež Vorkalis.

“Es domāju, ka tas ar laiku aizies, un arī tas cilvēks, kuram nav tās apziņas, ka jāmet konteinerā, redzot, ka apkārtējie tur nes, varbūt sakautrēsies un nenesīs atkritumus krūmos,” saka Vorkalis.

Atkritumu apsaimniekošanu kapsētās pašvaldības risina dažādi. Kārsavas novadā tas notiek centralizēti, bet, piemēram, Rēzeknes un Daugavpils novadā par kārtību pagasta teritorijā esošajās kapsētās atbildīgas ir vietējās pagastu pārvaldes atsevišķi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti