Kārsavas novadā ar pašvaldības atbalstu jaunieši audzē arbūzus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jau trešo gadu Kārsavas novada pašvaldība rīko biznesa ideju konkursu, kurā piedalīties aicināti novada jaunie uzņēmēji. Labāko projektu autori saņem finansiālu atbalstu no pašvaldības. Pērn konkursā  ar biznesa plānu par ekoarbūzu audzēšanu startēja divi Malnavas pagasta jaunieši, kuri jau otro vasaru savā piemājas saimniecībā meklē Latgales mainīgajam klimatam atbilstošāko arbūzu šķirni, labākos audzēšanas apstākļus.

Kārsavas novada Malnavas ciematā jau otro gadu aug arbūzi. Agrā rītā, kad zāle vēl slapja no rasas, jaunais uzņēmējs Kaspars Ločmelis jau ir  gatavs izrādīt savu lielo ogu lauku, kur šogad iestādīti 1000 stādi dažādu šķirņu arbūzu. Vagās redzami gan arbūzu ziedi, gan jau aizmetušās dzeltenas, zaļas, svītrainas ogas. To ir daudz. Taču tas gan vēl neko nenozīmē, arbūzs ir niķīgs: kā tikai stādam rodas kāds apdraudējums, tas nomet aizmetņus un gaida labākus laikus. Tāpēc saimnieki uzskata, ka  pat pašlaik, vasaras vidū, runāt par ražas apmēriem vēl ir pāragri.

«Man ir visādas šķirnes. Arbūzi ir ar oranžu mīkstumu, zaļām strīpām miziņu,  ir dzeltena, zaļa arbūzu miziņa un iekšā sarkans; zaļais ar oranžu, zaļais ar sarkanu, zaļais ar dzeltenu vidu. Aizmetušies labāk ir tieši dzeltenie, jo tieši, kad sāka ziedēt ziediņi ar arbūziņu galā, laiks bija ļoti silts un viņi forši aizmetās. Tā kā šogad mēs stādījām vairākas arbūzu šķirnes, lai pārbaudītu, kas labāk augtu, kas labāk garšotu, bet nākamgad es plānoju audzēt arbūzus nedaudz mazākā apjomā, jo šogad sapratu, ka fiziski nevaru apkopt tūkstoš stādu. Es tagad sākšu gan siltumnīcā, gan laukā audzēt arbūzus. Pamazām, bet kvalitatīvi,’’ - stāsta jaunais saimnieks Kaspars.

Jau nākamgad Kaspars pabeigs studijas un līdz tam laikam cer atrast arī labāko arbūzu šķirni, ko daudz lielākos apjomos varētu kultivēt nākotnē. Jaunieši gatavi eksperimentēt arī citās uzņēmējdarbības jomās.

“Mēs saprotam, ka uzsākt mājražošanu ir ļoti grūti, jo grūti katru mēnesi atpelnīt to mēnešalgu. Mēs gribētu laika gaitā pamēģināt gan arbūzu audzēšanu, gan sīrupa gatavošanu, ir arī daudzas citas idejas. Pamēģināt kaut ko darīt mazos apmēros, iemācīties un saprast, kas tiešām varētu aiziet. Tad, iespējams, kaut kad nākotnē varētu, tā kā daudzi cilvēki dara Latvijā, nodarboties ar savu ideju, būt paši sev saimnieki," lēš Kaspars. 

Kaspars Ločmelis ar Santu Krilovsku ir vieni no tiem jauniešiem kas pēc studijām Rīgā savu dzīvi redz dzimtajā pusē. Un pašvaldības atbalsts biznesa uzsākšanai bijis viens no faktoriem, kas licis izvēlēties dzīvi tieši Kārsavas novada Malnavā.

“Patīkami ir, ka ir tādi projekti kā Kārsavas novadā, tāpēc ka, iespējams, ja nebūtu šī projekta... Tieši tā dēļ mēs šobrīd vairāk dzīvojam laukos,” tā Kaspars.

Arī Kārsavas novada domes pārstāve Inga Bernāne uzskata, ka pašvaldības atbalsts ir viens no mehānismiem, kā panākt, lai jaunieši paliek novadā, nodrošina ar darbu ne tikai sevi, bet dod iespēju strādāt arī citiem. Un konkurss "Step Up!", ko finansē Kārsavas novada pašvaldība, ir viena no šādām iespējām.

“Pirms četriem gadiem jauniešu centrs "Pūga" uzsāka semināru ciklu, kuru mērķis bija veicināt  uzņēmējdarbības dzirksti jauniešos un ne tikai jauniešos, bet arī  esošajos uzņēmējos. Pirms trim gadiem Juris Vorkalis, kas tolaik bija "Pūgas" vadītājs, vērsās pašvaldībā, lai uzņēmējiem tiktu piešķirts līdzfinansējums. Mēs to nosaucām par jauniešu biznesa konkursu "Step Up!" Šogad tas jau ir nosvinējis trīs gadu jubileju, un mēs atskatoties tagad redzam, ka tas ir bijis ļoti veiksmīgs, jo šobrīd mums aug un attīstās seši jaunie uzņēmēji un starp tiem ir arī Kaspars un Santa, kuri pērn ieguva 2000 eiro lielu pašvaldības līdzfinansējumu, lai radītu Latvijai neraksturīgo arbūzu audzēšanas saimniecību,” stāsta Bernāne.

Pašlaik Kārsavas novadā ar pašvaldības atbalstu tiek audzēti ne vien arbūzi, bet arī zemenes, nodibināts jauns modes salons, apavu šūšanas uzņēmums, tūristiem tiek piedāvāta pēc sentēvu receptēm ceptā maize, bet drīz vien plānota specifiska mēslojuma ražošanas un paipalu audzētavas attīstība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti