De Facto

Ceļš pie partijas sponsoriem

De Facto

Policija gadiem vēršas pret uzņēmumu, bet pretlikumības pierādīt nespēj

Grib mainīt nosacījumus, kas pašvaldības ierauj cīņās par skolēniem

Grib pielikt punktu pašvaldību cīņai par skolēniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielākajā daļā skolu pēc algu reformas vidējā algas likme ir pieaugusi. Taču tā būtu vēl lielāka, ja vairums skolotāju strādātu uz pilnu slodzi. Taču tam traucē pārāk lielais, nereti pustukšo skolu tīkls.

Pašvaldības uz pārmaiņām nav naskas. Tās baidās, ka skolēni aizies mācīties uz blakus novadu. Tad pašvaldība zaudē divkārši – gan to naudu, kas skolēnam seko no valsts puses, gan arī savu naudu, kas līdz ar skolēnu jāpārskaita kaimiņiem. Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" ziņo, ka Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) plāno mainīt šo kārtību, lai pašvaldības būtu ieinteresētas sadarboties. 

Risinājumu meklēs darba grupā

Lai atrastu risinājumus, IZM izveidota speciāla darba grupa. Viens no variantiem ir mainīt naudas plūsmu savstarpējos norēķinos tā, lai pašvaldības nebaidītos no tā, ka, uzlabojot savu skolu tīklu, skolēni varētu izvēlēties nevis citu novada skolu, bet aizietu mācīties uz blakus novadu.

"Divas pašvaldības, divas pustukšas skolas, un abas turas pie tām. Jo tā puse, kur skolu slēgs un kuras bērni aizies uz kaimiņu novadu – šī pašvaldība zaudēs divkārt: neieņemto iedzīvotāju ienākuma nodokli no pedagogu algām, plus vēl savstarpējos norēķinos. Te vajadzētu pagriezt pretējā virzienā, lai pašvaldības būtu ieinteresētas sadarboties.

(..) Sadarbības  modeļi mums ir jāatrod, jo esmu optimists un lieku cerību uz to darba grupu, kas šobrīd strādā.

Lai nonāktu līdz risinājumam, kas ļautu optimizēt skolu tīklu ne tikai vienā pašvaldībā, bet sadarbojoties reģionā," raidījumam saka izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis ("Vienotība")

Piemēram Preiļu novadā, pārveidojot Pelēču pamatskolu par sākumskolu, bērni var pāriet uz Špoģu vidusskolu Daugavpils novadā, kas ir divreiz tuvāk nekā Preiļi. Kopā ar bērnu tad aiziet gan valsts dotācija pedagogu atlīdzībai, gan novads vēl pārskaitītu kaimiņiem aptuveni 200 eiro savstarpējos norēķinos. Kad to sāk rēķināt, pašvaldībām par reformām domāt grūti.

Pavasarī IZM cer arī saņemt pētījumu, kurā būtu izkalkulēts visērtākais skolu tīkls. Teorētiski tam vajadzētu arī kalpot par sākumu plašākām pārmaiņām. Skolu tīkla pārveidošanu atbalsta arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). Un tiem skolotājiem, kuri darbu zaudētu, jābūt noteiktai atbalsta programmai. 

Situācija Preiļu novada skolās

"De facto” šonedēļ pētīja algu reformu divos atšķirīgos novados – Preiļu, kur skolu tīkls aizvien ir plašs, un Inčukalna, kur īsti nav ko optimizēt.
 
Pirms pieciem gadiem Preiļu novadā slēdza Aizkalnes pamatskolu. Tagad Preiļu novadā mazākā ir Priekuļu sākumskola, kas vēl pērn bija pamatskola. Tagad tur mācās deviņi bērni. Tā nav slēgta, jo vecāki lūguši to nedarīt. Novads skolu dotē. Bet pavisam Preiļu novadā uz 1053 bērniem ir septiņas skolas.

Šajā mācību gadā novada skolas atkal kļuva tukšākas par 35 skolēniem. Jau gaidot algu reformu, rēķināts, ka nekāda prieka no tās nebūs. Tagad skaidrs, ka novadam skolotāju algošanai atvēlēti par 4647 eiro mazāk.

Preiļu novada pašvaldības vadītāja Maruta Plivda (LSDSP) saka: "Mēs jau iepriekš rēķinājām, sapratām, ka nekāda pieauguma nebūs, bet tas, ka mums ir samazinājums – tas saistīts ar skolēnu skaita kritumu."

Taču vienlaikus lielākajā daļā skolu Preiļu novadā vidējā alga par likmi teorētiski augusi par 60 – 80 eiro. Reāli skolotāji ir ieguvuši klāt no 20 līdz 100 eiro. Līdz šim skolotāji par pilnas slodzes darbu te pelnīja mazāk par to summu, kas tagad valstī noteikta kā minimālā likme – 680 eiro, tas arī daļēji izskaidro pieaugumu mazākajās skolās.  

(vidējās algas likmes pieaugums eiro).

Piemēram, Pelēču pamatskola mēnesī pedagogu algošanai saņem vairāk nekā iepriekš. Lielākā daļa var priecāties par piecu, desmit eiro algas kāpumu. Bet divi skolotāji, kuri strādā pilnu slodzi, ieguvuši jūtamu bonusu – klāt ir 160 un 170 eiro.

Pelēču pamatskolas direktore Anna Karčevska "De facto" skaidro, kas ļāva šiem skolotājiem saņemt vairāk:

"Mācāmais priekšmets. Tā ir matemātika, tā ir latviešu valoda, tie priekšmeti, kur vairāk kontaktstundu, kam nāk klāt arī klāt burtnīcu labošana, kā arī kvalifikācijas kategorija."

Preiļu Valsts ģimnāzijā gaviles neskan. Algas samazinājušās gandrīz visiem. Lielākais kritums – par 100 eiro - ir skolotājai, kurai iepriekš alga bija tūkstoš eiro. Tikai diviem skolotājiem alga pieaugusi, taču arī tikai par pieciem, desmit eiro. Ģimnāzijā ir samērā nelielas klases – 15-20 skolēnu. Turklāt katram iespējams izvēlēties kādu no pieciem priekšmetiem, kurus mācīties padziļināti.

Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas direktore Ligita Pauniņa: "Ja mēs to nedarītu, tad mēs kādas 3-4 likmes ieekonomētu, un līdz ar to samazinājuma nebūtu, alga pieaugtu." Taču skola nevēlas sašaurināt piedāvātās iespējas, lai gan tā varētu audzēt algas.

Situācija Inčukalna novada skolās

Kamēr Preiļu novadā skolu daudz, bet skolēnu maz, Inčukalna novadā ir samērā optimāls skolu skaits – te uz 654 bērniem ir viena pamatskola un viena vidusskola. Skolēnu skaits pēdējos gados nedaudz pieaug.

Neraugoties uz to, arī šeit bija bažas par iespējamu samazinājumu, kas tomēr nenotika. Bažu iemesls slēpjas faktā, ka novadam palielināta prasītā skolēnu un skolotāju proporcija. Ja skolā skolēnu ir par maz, arī uz labu algu necerēt. Prasības Inčukalnam ir tikpat augstas kā tādiem blīvi apdzīvotiem Pierīgas novadiem kā Mārupe, Ķekava vai Babīte. 

Šadurskis neizslēdz, ka "šie koeficienti būs jāprecizē, un šā mācību gada laikā to darām un nākamvasar pie šīs sarunas atgriežamies. Jo nekad neviens modelis nebūs ideāls, bet mēs uz to iesim."

Kopējā mērķdotācija Inčukalna pašvaldībai pieaugusi tikai par 3127 eiro. Inčukalna pamatskolā ir nedaudz lielāks algu pieaugums, Vangažu vidusskolā – mazāks.

(vidējās algas likmes pieaugums eiro).

Skolotāju alga Vangažu vidusskolā ir aptuveni 800-900 eiro (bruto) un alga pieaugusi aptuveni par 20 eiro (uz papīra).

"Mēs esam laimīgi, ka sanāca tas pats. Bet mēs esam neapmierināti ar to, ka mums ir kā Pierīgā koeficients 14 pret 1 un līdz ar to mēs esam zaudējuši daudz slodzes, un mēs nevaram palielināt pedagogu algas tā, kā tika solīts," norāda Vangažu vidusskolas direktore Indra Kalniņa.

Iespējamo algu pieaugumu bremzē tas, ka Vangažu vidusskolas klasēs mācās 49 bērni. Taču, lai skolotāji varētu pelnīt labāk, Pierīgas vidusskolām skolēnu kopējam skaitam vidusskolas klasēs jābūt vismaz 75.

Pašvaldība saprot, ka vidusskolas klašu esamība, visticamāk, ir tikai laika jautājums. Rīgas piedāvājums ir pārāk liels konkurents. Inčukalna novada domes priekšsēdētāja Ludmila Vorobjova ("Saskaņa") raidījumam "De facto" atzīst, ka vidusskolas klases ir grūti saglabāt.

Norāda uz skolu tīkla optimizāciju

Izglītības ministrija arī šoreiz uzsver – reformējot skolu tīklu, skolotāji kļūtu labāk apmaksāti.

Taču efekts nebūs liels, ja par to kopīgi nedomās blakus esoši novadi, kuri šobrīd konkurē par skolēna izvēli. Bet pašvaldības baidās pazaudēt savus skolēnus. 

Preiļu novada pašvaldības vadītāja Maruta Plivda: "Mēs pagājušajā gadā par to ļoti daudz runājām, domājām. Bija piedāvājums laukos atstāt sākumskolas. Vienā no skolām to izdarījām, un pārējās to neizdevās izdarīt. Pret bija vecāki un pedagogi. Un tad arī šīs lauku skolas atrodas blakus novadiem, un, veicot reorganizāciju, mēs noteikti būtu zaudētājos uz savstarpējo norēķinu rēķina."

Skolu tīkla pārveidošanu atbalsta arī LIZDA. Tās vadītāja Inga Vanaga saka: "Skolu tīkls ir jāoptimizē, un tādēļ mēs uzstājām, ka jābūt sociālā atbalsta programmai skolotājiem, kuri zaudē darbu reorganizācijas rezultātā. Jā, ir jāpieņem nepopulāri lēmumi, bet šiem lēmumiem jābūt izsvērtiem."

Jāpiebilst, ka līdz ar reformu ir samazināts naudas apjoms, ko skola drīkst tērēt administrācijas vajadzībām.

Un ne vienā vien skolā jālikvidē vairāki direktora vietnieku posteņi. Iespējams, arī tas algu reformai licis atbalsoties skaļāk.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti