Grāmatā Zemessardzi atklāj caur atmiņu stāstiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Atzīmējot Zemessardzes 25. gadadienu, pavisam nesen klajā nākusi kāda īpaša Otrajam Zemessardzes novadam veltīta grāmata "Latvijas sargu sirdspuksti". Grāmata sevī apkopo daudzu Latvijas karavīru, zemessargu, jaunsargu dzīvesstāstus un atmiņas. 

Autorei Margaritai Voicišai tā ir patriotisma izpausme un vēlēšanās saglabāt un atstāt nākamajām paaudzēm nevis sausus faktus, bet gan pašu cilvēku stāstus par sevi, Zemessardzi un dzimtenes mīlestību.
  
Vairāk nekā 200 lappuses biezajā 2. Zemessardzes novadam veltītajā grāmatā "Latvijas sargu sirdspuksti" kopumā publicētas turpat vai 50 augstāko Zemessardzes un Latvijas valdības amatpersonu, karavīru, zemessargu, jaunsargu un veterānu stāsti, biogrāfijas un atmiņas.

Grāmata caur katru konkrētu cilvēku atklāj ne tikai Latvijas un Zemessardzes vēsturi, bet arī sadzīvi un emociju pasauli. 

Grāmatas un idejas autore Voiciša uzsver – tas nav militāriem terminiem pārsātināts darbs, bet gan stāsts par cilvēkiem un viņu mīlestību pret dzimteni, Latgali, vēlmi to aizstāvēt gan tālajos deviņdesmitajos gados, gan mūsdienās.

"Darbs bija ļoti sarežģīts. Pašai vajadzēja gan rakstīt grāmatu, gan paralēli studēt par to, ko rakstīju. Vajadzēja izlasīt daudz vēstures faktu tieši par Latgali, par Zemessardzi. Ļoti daudz no vēstures man ir devuši arī paši varoņi," atzina Voiciša.

Arī pulkvežleitnants Normunds Baranovs, 3. Zemessardzes brigādes komandiera pienākumu izpildītājs, uzver – galvenā grāmatas vērtība ir cilvēki.

"Grāmatā ir aprakstīts par visiem brigādes bataljoniem un arī par pašu brigādi, un arī par mani ir rakstīts šajā grāmatā. Un, kas man šķiet ļoti interesanti, – šajā grāmatā ir karavīru, zemessargu, Zemessardzes veterānu domas, pārdomas un viedokļi. Tie nav tikai fakti, tur daudz kas nāk tieši no pašiem cilvēkiem," sacīja Baranovs.

Majors Oskars Omuļs, Zemessardzes 34. artilērijas bataljona komandieris, kurš Zemessardzē dien jau no 1992. gada, atzīst – patriotisms dienesta laikā nav mazinājies. Protams, daudz kas esot mainījies, taču, viņaprāt, Zemessardze ir un paliek vispatriotiskākā un valstij lojālākā  organizācija.

"Tā ir ļoti laba grāmata, kas arī šajā brīdī pasvītro to, ko mēs varbūt jau esam sākuši aizmirst, ka mums ir dota sava valsts un tas ir ļoti daudz.

Ir daudzas tautas pasaulē, kam sava valsts nav dota. Un grāmata aizvien pasvītro, ka valstī aizvien ir cilvēki, kuriem ir vēlme aizstāvēt un būt šai valstī," sacīja Omuļs.

Grāmatā vesela nodaļa veltīta arī Zemessardzes veterāniem, tiem, kuri deviņdesmitajos gados gan aizsargāja Latvijas valsts robežu, gan pildīja daudzas policijas funkcijas.

Pašlaik Latvijā ir vairāk nekā 1000 Zemessardzes veterānu un 124 no tiem ir 32. kājnieku bataljonā.

Kā stāsta bataljona veterānu priekšnieks Antons Cauņa, sasniedzot 55 gadu vecumu, zemessargs nonāk veterānu rindās, bet ar to beidzas tikai viņa aktīvais dienests, taču turpinās sabiedriskā dzīve. Veterāni tiekas ar jauniešiem, piedalās dažādos pasākumos, tādējādi popularizējot Zemessardzi.

Otrajam Zemessardzes novadam veltīto grāmatu "Latvijas sargu sirdspuksti" līdzfinansējušas arī vietējās pašvaldības un Aizsardzības ministrija. Grāmatas līdzautore ir Skaidrīte Svikša.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti