Panorāma

Latvija neplāno atjaunot obligāto militāro dienestu

Panorāma

Austrumu slimnīcas finanšu situāciju vēros

Ģimenes ārsti uz laukiem neraujas

Ģimenes ārsti uz laukiem neraujas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Aizvien vairāk Latvijā ir tādu apdzīvotu vietu, kur ģimenes ārsts ikdienā nav pieejams. Taču pat Veselības ministrijas piemaksas, kas nomaļākajos novados sasniedz gandrīz 400 eiro mēnesī, bezmaksas dzīvokļi un pilnībā uzturēta ambulance ģimenes ārstus nevilina Rīgas asfaltu nomainīt pret lauku dubļiem. Tāpēc šodien tukšas prakses stāv Alūksnē, Gulbenē, Straupē, Valmierā un citviet.

Kopš Vestienas vienīgais ģimenes ārsts pēc 50 darba gadiem augustā aizgāja pensijā, feldšere Anita ambulancē ik dienas strādā viena. „Receptes rakstu, slimības lapas līdz 10 dienām izdodu, skolas bērni atskrien,” sacīja ārsta palīdze Anita Groza.

Vestienā ir 22 ezeri un tikpat daudz bērnu vietējā bērnudārzā. Skolēnu vairāk – pāri piecdesmit. Visā apkaimē ir 680 iedzīvotāji, bet daļa ir rīdzinieki, kam šeit ir vasaras mājas, viņi brauc pēc zivīm un klusuma. Pilna ārsta prakse nesanāk.

Lai Vestienā noturētu vismaz ārsta palīgu, pašvaldība pilnībā sedz ne tikai ambulances uzturēšanu, maksājot visu - gan par ūdeni, gan apkuri, bet piemaksā arī pusi slodzes, lai feldšerei būtu pilna slodze.

Tas ik mēnesi izmaksā ap 900 eiro, bet pusi pēc tam valsts atmaksā. Reizi nedēļā – trešdienās – pie šejieniešiem brauc ģimenes ārstes no citām pilsētām. Vietējie jau samierinājušies. „Jābrauc uz Ērgļiem, vecajiem ir īpaši grūti,” saka Māris Bāriņš, kurš strādā bērnudārzā. „Esam laipni vietējie, bet citi jau uz laukiem negrib nākt,” piebilst vietējā iedzīvotāja Dzintra Jeļisejeva.

Vietējā veikala īpašniece uzskata, ka jaunās ārstes galā tiek un labi. Beidzot sūtot uz analīzēm un uz īpašiem izmeklējumiem pat uz Rīgu. Bet aptiekas gan trūkst. „Mums valsts ir tik maza un ierēdņu tik daudz, un man šķiet, ka brīžiem tā Eiropa smejas par to, kā mēs netiekam ar sevi galā. Bet galvenais, kāpēc laukos tāds klusums, ka nav valdībai nekādu ilgtermiņa projektu,” smejas pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Bērziņš.

Veselības ministrijā skaidro, ka ir vesela motivācijas programma, kā ģimenes ārstus aizdabūt prom uz laukiem. Piemēram, ārstiem rezidentiem piemaksā 30% pie algas, lai viņi strādātu novados. Tāpat, atšķirībā no iedzīvotāju daudzuma vai šajā gadījumā - mazuma, par praksi ik mēnesi piemaksā no 180 līdz 360 eiro. „Ir arī citas piemaksas. Jā, var teikt, ka prakses tiešām tiek dotētas laukos,” saka Veselības ministrijas valsts sekretāres vietniece Egita Pole.

Taču ministrijā apzinās, ka ilgajā mācību laikā jaunie ārsti ir izveidojuši ģimeni, visbiežāk Rīgā, bērni jau iet bērnudārzā. Grūti motivēt ko mainīt. Visbiežāk pārceļas tie, kas nāk no attiecīgā novada. Atgriežas mājās. Brīvas prakses vietas ir ne vien laukos, bet pat lielās pilsētās. Kaut vai rīt ģimenes ārsts var uzsākt darbu Madonā, Alūksnē, Gulbenē, Straupē un Valmierā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti