Panorāma

AT priekšsēdētāja amatam virza I.Bičkoviču

Panorāma

Ziedotāji var atgūt savu naudu

Pēc 2020. gada vajadzēs jaunu reģionālo reformu

Gerhards atzīst novadu reformas neveiksmes, bet risinājumu nesola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Īstenojot reģionālo reformu, pieļautas kļūdas un nepieciešama vēl lielāka centralizācija un mazāks skaits pašvaldību, taču tām būtu jābūt lielākām, pēc LTV diskusijas “Lielais jautājums” atzīst arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards. Tiesa, risinājumu viņš nesola.   

 “Ja runājam par to, vai mums vajag jaunu teritoriāli administratīvo reformu, tad iepriekšējā palika nepabeigta. Likums, kas tika pieņemts 2008.gada decembra naktī tad, kad tika pieņemta [starptautisko aizdevēju] programma ar Starptautisko Valūtas fondu, Eiropas Komisiju, bija krīzes situācija, un šī te reforma netika pabeigta tā, kā tā bija sākotnēji ieplānota,” atzina Gerhards.

Uzsākt ātru jaunu reģionālu reformu  tuvākajos gados nav iespējams, jo nākamajiem pieciem gadiem Eiropas fondu finansējums sadalīts. Tāpēc pagaidām vienīgais veids ir stimulēt pašvaldību sadarbību esošajās robežās.

“Sadarbības veidošana būtu šīs tālākās rīcības sākums, kas pēc 2020.gada varētu būt ar likuma spēku. Tas ir jautājums, kas ir jārisina pirmkārt nevis valdībai, bet parlamentam, un tur ir dažādi viedokļi,” norādīja ministrs.

Pēc Gerharda vērtējuma, nākotnē Latvijā vajadzētu būt ne vairāk kā 30 līdz 50 pašvaldībām. Tiesa, panākt par to politisko vienošanos nebūs viegli. Galavārds par jauno reformu, iespējams referendumā būs jāsaka arī pašiem pilsoņiem.

LTV diskusijā “Lielais jautājums” ceturtdien galvenais secinājums bija, ka pirms sešiem gadiem pabeigtā Latvijas pašvaldību reforma nav devusi rezultātus.  Eksperti uzskata, ka nepieciešama vēl lielāka pašvaldību konsolidācija un centralizācija ap reģionu centriem.

Diskusijā izskanējis, ka Latvijā aizvien ir vairākas pašvaldības, kuras nespēj nodrošināt ar pilnvērtīgiem pakalpojumiem nedz savus iedzīvotājus, nedz gūt līdzekļus darbības nodrošināšanai. Samazinoties iedzīvotāju skaitam, šī problēma nākotnē varētu kļūt vēl izteiktāka.   

Arī premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”)  atzina, ka nākotnē Latvijā varētu būt aptuveni 30 pašvaldības, savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs ( “Saskaņa”) norādīja, ka par to vajadzētu rīkot referendumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti