Gājusi mazumā tiesu novilcināšana ar aizdomīgu slimības lapu palīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šā gada pirmajā pusē lietu izskatīšanas ilgums turpinājis samazināties, liecina pētījums par krimināllietu izskatīšanas pirmajā instancē. Salīdzinājumā ar situāciju vēl pirms dažiem gadiem sarucis arī tādu gadījumu skaits, kad krimināllietu izskatīšana aizkavējas lietas dalībnieku slimošanas dēļ.

Tas gan nenozīmē, ka gadījumi, kad rodas aizdomas par ļaunprātīgu tiesvedības novilcināšanu, aizbildinoties ar apsūdzētā vai kāda cita lietas dalībnieka darbnespēju, būtu pavisam izskausti.

Uz kopējā fona neslikti

Pēdējo gadu laikā retāki kļuvuši mēģinājumi novilcināt krimināllietu izskatīšanu, kā aizbildinājumu izmantojot kāda lietas dalībnieka slimošanu jeb darbnespēju, kas tam liedz ierasties tiesā. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, atsaucoties uz Tieslietu padomes apkopoto informāciju, norāda:

"Latvija nemaz tik slikti uz kopējā fona Eiropas Savienībā neizskatās. Kriminināllietās EiropasSavienības līmenī esam pa vidu, kaut kur ap 14.-15. vietu pēc lietas izskatīšanas laika pirmās instances tiesā," teica Kalnmeiers.

Pēc viņa teiktā, ir atsevišķas krimināllietas, kas tiek skatītas gadiem un kas arī pamatā rada iespaidu par to, ka lietas Latvijā skata ļoti ilgi. "Nē, tā nebūt nav."

Vēl pirms dažiem gadiem tiesvedības novilcināšana, aizbildinoties ar apsūdzētā vai citu lietas dalībnieku slimošanu bija tik izplatīta, ka tika apsvērta pat īpašas ārstu komisijas izveide, lai pētītu, cik pamatoti apsūdzētajiem vai lieciniekiem tiek izsniegtas darbnespējas lapas. Tomēr situācija esot uzlabojusies.

"Tagad pret medicīnisko personālu, pret ģimenes ārstiem un citiem prasības arī no Veselības inspekcijas puses ir pieaugušas.

Ir pastiprināta mediķu atbildība par darbanespējas lapu izsniegšanu," teica ģenerālprokurors.

Konstatē mazāk pārkāpumu

To, ka aizdomīgu darbnespējas lapu izsniegšana gājusi mazumā, apliecina arī Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vecākā ārste eksperte Līvija Langenfelde.

Saskaņā ar inspekcijas datiem, šā gada pirmajā pusē kopumā izvērtēti 79 iesniegumi par darbnespējas lapu izsniegšanas pamatotību. Pārkāpumi atklāti 17 gadījumos. Salīdzinājumam – 2013. gadā kopumā tika izvērtēti 205 iesniegumi, bet pārkāpumi tika atklāti 72 gadījumos.

Pēc Langenfeldes sacītā, darbanespējas lapas atsevišķos gadījumos tiek izsniegtas, vienojoties ar ārstu pa telefonu, bez objektīvas pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanas.

Tāpat tiek konstatēts, ka pārāk ilgs laiks tiek veltīts darba spēju atgūšanai, kas tiek pamatota ar ilgo gaidīšanu rindās pie ārstiem un speciālistiem.

Pārāk ilgs gultas režīms

Visbiežāk ar lūgumu izvērtēt, cik pamatoti ir izsniegta darbnespējas lapa, Veselības inspekcijā vēršas slimotāju darba devēji, taču izvērtējumu mēdz pieprasīt arī prokuratūra un policija. Dažos gadījumos, kad lietas dalībnieka slimošanas dēļ tiesas sēdes atkārtoti atliktas, to mēdzot darīt arī tiesas. Dažkārt tiesas arī lūdzot izvērtēt, vai apsūdzētajiem pamatoti noteikts ārstēšanas režīms, kas tiem liedz ierasties uz tiesas sēdi.

Tieši šajā jomā ārsti mēdzot būt pārlieku pretimnākoši, teic Langenfelde: "Attiecībā uz režīmā izvērtēšanu ārstiem vajadzētu būt krietni objektīvākiem.  To mēs esam konstatējuši savās pārbaudēs un ekspertīzēs.

Ilgstoši tiek noteikti gultas režīmi, kas faktiski nekorelē ar konstatēto diagnozi," teica Veselības inspekcijas pārstāve.

Ne visi ir simulanti

Speciāliste saka, ka, lai arī dažkārt, atklātībā nonākot ziņām par kādu tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nonākušu personu slimošanu, rodas jautājumi, ar secinājumiem par simulēšanu nevajadzētu pārsteigties.

"Jebkura pārbaude, jebkura šāda darbība ir stresa situācija jebkura cilvēka dzīvē. Un, ja viņam ir hroniskas slimības, tad stresa situācijā šo slimību paasināšanās ir iespējama," teica Langenfelde.

Pie šāda paša secinājuma nonācis arī ģenerālprokurors Kalnmeiers:

"Bija praksē tāds gadījums - kā saņem pavēsti, tā slims, kā saņem pavēsti, tā slims. Izpētot šo situāciju, tika konstatēts, kas tas ir objektīvi." 

Proti, šis cilvēks pēc pavēstes saņemšanas par ierašanos tiesā tik ļoti sāka nervozēt, ka viņam rodas sirds darbības traucējumi, asinspiediens paaugstinās. "Viņš tiešām ir slims. Tā kā tās situācijas mēdz būt dažādas, bet ir, protams, kur ļaunprātīgi tiek izmantots."

Precīzas statistikas par to, cik bieži nepamatota darbnespējas lapu izsniegšana tiek atklāta, izskatot tieši tiesībsargājošo iestāžu iesniegumus, nav pieejama, taču pēdējos gados pārkāpumi tiek konstatēti aptuveni vienā ceturtajā daļā gadījumu, kad Veselības inspekcija, pamatojoties uz trešās personas iesniegumu, veikusi darbnespējas ekspertīzes pārbaudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti