Endziņš: Kamēr prezidentu vēl aizklāti, sabiedrības viedoklim nebūs nozīmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Portāla manabalss.lv rīkotajai akcijai “Mans prezidents” nav lielas nozīmes, jo parlaments par nākamo prezidentu balsos aizklāti, turklāt sabiedrībai aizvien nav skaidrs, vai līdz šim nosauktie kandidāti ir īstie un vai pēdējā brīdī neparādīsies citi vārdi, tā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda  konstitucionālo tiesību eksperts Aivars Endziņš un SKDS projektu direktore Ieva Strode.

 

Portālā “Manabalss.lv” akcijā iedzīvotajiem piedāvāts balsot par sev tīkamāko prezidenta amata kandidātu, izvēloties vienu no politiķu nominētajiem vai iedzīvotāju visbiežāk minētajiem kandidātiem.

Pašlaik ir minēti pieci iespējamie kandidāti:  Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete („Vienotība”), Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars (Latvijas Reģionu apvienība),  bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga un partijas “No sirds Latvijai” izvirzītais Gunārs Kūtris.

Izmantojot interneta bankas autorizāciju, cilvēki, kas sasnieguši 16 gadu vecumu, var izteikt savu viedokli par vienu no  kandidātiem. Pirmos četrus kandidātus balsojumam izvirzīja sabiedrība, balsojot internetā, bet Kūtris sarakstam pievienots kā savas partijas virzīts kandidāts.  

Portāla "Manabalss" vadītāja Madara Peipiņa stāstīja, ka sarakstu varētu papildināt, ja politiķi nosauks vēl kādu kandidātu, tad arī iedzīvotājiem, kuri jau būs nobalsojuši, būs iespēja savu balsi mainīt par labu tīkamākajam kandidātam.

”Šis projekts vienlīdz spēcīgi ir arī aicinājums Saeimas deputātiem rūpēties par caurskatāmāku izvēli, ļaujot sabiedrībai iesaistīties, iepazīties ar kandidātiem, diskutēt ar viņiem, pārspriest, un tas ir aicinājums Saeimas deputātiem pēc tam šo izvēli izdarīt atklātā balsojumā,” skaidroja Peipiņa.  

Plānots, ka balsojuma rezultāti tiks nodoti Saeimas deputātiem.

Konstitucionālo tiesību eksperts, kādreizējais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš atzina, ka akcija ir laba, jo ļauj cilvēkiem paust savu viedokli, bet prezidenta  vēlēšanas parlamentā notiek aizklāti, līdz ar to tautas viedoklim nav nekādas nozīmes.

“Notiks balsošana - kādu ievēlēs acīmredzot, bet vai tas būs kandidāts, par kuru iedzīvotāji vairāk pozitīvi izteikušies un atbalstījuši, stingri šaubos,” sacīja Endziņš.

Viņaprāt, ja balsojums būtu atklāts, tad šādai diskusijai un tautas viedoklim būtu nozīme.

Viņš arī pauda šaubas, ka pašreizējā Saeima būtu gatava mainīt prezidenta ievēlēšanas kārtību, padarot to atklātu, jo “acīmredzot, partijas grib paturēt varu savās rokās”.

Arī sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS projektu direktore Ieva Strode  atzina, ka šādu akciju politiķi var ņemt vērā un var arī ignorēt, tā nav īsti socioloģiskā aptauja un nav vēlēšanas.

Arī Strode norādīja, ka lielāka problēma šajā akcijā ir tas, ka pagaidām ir pieci kandidāti un neviens nezina, vai tie ir īstie, bet sabiedrībai gribētos redzēt galīgo sarakstu, lai par tiem arī varētu runāt.

„Gribu vēlreiz uzsvērt, ka šī noteikti nav iniciatīva par tautas vēlētu prezidentu, bet plašs un mēroga ziņā visaptverošs aicinājums Saeimas deputātiem veidot šo procesu tiešām atklātu, godīgu, caurspīdīgu un sabiedrībai saprotamu,” uzsvēra Peipiņa.

Politiķiem par iniciatīvu atšķirīgi viedokļi
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Lai gan oficiāli Valsts prezidenta kandidātus pagaidām izvirzījušas tikai opozīcijas partijas „No sirds Latvijai” (Gunāru Kūtri) un Latvijas Reģionu alianse (Mārtiņu Bondaru), vairākus iedzīvotāju ieteiktos kandidātus projektā „mansprezidents.lv” atbalstījuši arī atsevišķi politiķi.

Piemēram, Egilu Levitu – Nacionālās apvienības deputāti Imants Parādnieks, Aleksandrs Kiršteins un Janīna Kursīte-Pakule, kā arī Atis Lejiņš („Vienotība”), bet Sandru Kalnieti no „Vienotības” – viņas partijas biedri Ilze Viņķele, Aleksejs Loskutovs, Andrejs Judins, Lolita Čigāne un Ints Dālderis. Čigāne uzskata – jo skaļāka būs sabiedrības balss, jo vairāk partijām to nāksies ņemt vērā.

„Šis ir ļoti labs, organizēts veids – nevis mēs lamājamies kaut kur komentāros, bet jebkuram acīmredzamam, caurskatāmam, publiskam viedoklim ir liela nozīme. Tam noteikti ir lielāka nozīme, nekā ja šāda viedokļa vispār nebūtu,” pauda „Vienotības” deputāte.

Savukārt Imants Parādnieks atgādināja, ka Nacionālā apvienība par vēlamāko kandidātu uzskata Egilu Levitu, bet gaida vienošanos koalīcijā.

Par vienu kandidātu gan diez vai izdosies vienoties, jo, piemēram, Zaļo un Zemnieku savienības frakcijā nav atbalsta nevienam no „mansprezidents.lv” balsojuma līderiem, atzina frakcijas līderis Augusts Brigmanis, liekot noprast, ka ZZS šis balsojums kandidāta izvēlē nebūs saistošs.

„Mēs rūpīgi ieklausāmies iedzīvotāju viedoklī, bet šī ir tikai viena iedzīvotāju daļa [kas iesūtījuši ieteikumus „mansprezidents.lv”]. Mēs ZZS tiekamies arī ar savu iedzīvotāju daļu, kas dzīvo laukos, kam lielai daļai nemaz nav ID karšu, kas vispār nezina, kā nobalsot internetā. Un viņi redz – jā, Jānis Dūklavs, Raimonds Vējonis. To saka mūsu elektorāts, ko viņi vēlas redzēt par Valsts prezidentu,” klāstīja Brigmanis.

Balsošanas pirmajā dienā līdz sešiem vakarā portālā „mansprezidents.lv” par kādu no kandidātiem nobalsojuši 1 780 cilvēki. 

Pašreizējais prezidents Andris Bērziņš aprīļa pirmajā pusē pavēstīja par nekandidēšanu uz Valsts prezidenta pilnvaru otro termiņu. Kā potenciālie prezidenta amata kandidātu minēti Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits, pret kuru gan iestājas lielākā daļa koalīcijas, diplomāts un Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš, kā arī oficiāli izvirzītie kandidāti - Latvijas Reģionu apvienības politiķis un Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars un Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kuru izvirzījusi opozīcijā esošā partija "No sirds Latvijai".

Koalīcija ir apņēmusies kopīgu prezidenta amata kandidātu nosaukt līdz 11.maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti