ECT: Interneta portāli ir atbildīgi par lasītāju komentāriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Lielā palāta otrdien pasludinājusi galīgo spriedumu kādā lietā, kas nākotnē fundamentāli var mainīt interneta mediju vidi Eiropā. Tas ir spriedums lietā “"Delfi" pret Igauniju” par anonīmu lietotāju komentāriem tīmekļa vietnē. Saskaņā ar ECT spriedumu  komentāri ir uzskatāmi par medija satura daļu, tādēļ atbildību par personas cieņas un goda aizskārumu tajos varēs prasīt arī no ziņu portāliem.

Šis ir galīgais lēmums lietā, kas sākās kā šķietami nevainīgs un satura ziņā visnotaļ neitrāls raksts. Igauņu ziņu portāls “Delfi” informēja par izmaiņām prāmja satiksmē starp Igaunijas salām.

Taču, mainot kuģošanas ceļu, prāmju kompānija izraisīja sašutuma vētru. Šajā apgabalā, jo īpaši bargākās ziemās, tiek veidoti mūsu reģionam unikālie ledus ceļi. Lēta un ātra prāmju satiksmes alternatīva.

Maršrutam mainoties, ledus ceļu izveidošanās tika kavēta pat par vairākām nedēļām. Ne viens vien "Delfu" lasītājs ļāva dusmām vaļu anonīmos komentāros internetā, kas nule kļuva par pierādījumu tiesā. Lamas, naida runa un pat dzīvības draudi prāmju kompānijas īpašniekam. Cīņā iesaistījās advokāti. Divus mēnešus vēlāk ziņu portālam nācās aizvākt aizvainojošos komentārus. Sekoja prasība tiesā. Un atkal uzvara prāmju kompānijas pusē. Komentārus atzina par aizvainojošiem. Turklāt tiesa lēma, ka ziņu portāls ir atbildīgs par tiem. “Delfi” tam nepiekrita un cieta sakāvi arī nākamajās tiesu instancēs.

Galu galā lieta “"Delfi" pret Igauniju” nonāca Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Atkal sakāve, turklāt šoreiz sekas potenciāli skar visu ziņu mediju industriju Eiropā. „No vārda brīvības viedokļa šis nav tas veiksmīgākais lēmums,” atzīst cilvēktiesību eksperts Artūrs Kučs.

Lai gan anonīmie komentāri varēs turpināt dzīvi dažādos cita veida interneta resursos, tomēr profesionālās preses organizācijas jau iepriekš pauda bažas par šāda gaidāmā lēmuma sekām. Sabiedrība var zaudēt arī svarīgu anonīmu informāciju, kas, piemēram, parādītos pēc mediju pārraidītas ziņas. 

No otras puses, līdz ar šo lēmumu daudz vieglāk aizsargāt savas tiesības personām, pret kurām vērsies anonīmo komentētāju naids. „Atbildīgiem bija jābūt arī līdz šim. Taču ir atšķirība – ja iepriekš bija grūtāk aizskartajam panākt taisnību, tad šeit vairs nebūs jāmeklē, kas slēpjas aiz anonīmā komentētāja, varēs vērst prasību pret „Delfiem” vai citiem līdzīgiem portāliem,” norāda Kučs.

Potenciāli lēmums lietā “"Delfi" pret Igauniju” var ievērojami mainīt mediju komunikācijas noteikumus un pat nozīmēt anonīmo komentāru pazušanu no komerciālo un citu profesionālo mediju telpas internetā vispār. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti