• Svētdiena, 2017. gada 23. aprīlis
  • Vārda diena: Jurģis, Juris, Georgs
Rīgā +5°C, ZR vējš 8m/s

Džemmas Skulmes ģimenei jāpārdod dzimtas relikvijas, lai samaksātu nodokli par savu Mežaparka māju

Ieteikt šo rakstu

59 komentāri | Latvijā

Mākslinieces Džemmas Skulmes Mežaparka māja vienlaikus ir arī viņas darbnīca un darbu krātuve, to sāka būvēt vairāk nekā pirms 50 gadiem, bet pēdējos gados nekustamā īpašuma nodoklis auga tik strauji, šobrīd sasniedzot jau gandrīz 3500 eiro gadā, ka nodokļa samaksāšanai nācās pārdot dažas ģimenes relikvijas.

Savu māju māksliniece sauc par savu garīgo telpu. Te rodas idejas, iedvesma mākslai. Būtiska loma ir arī piemājas dārzam. Šo māju kopā ar vecākiem viņa sāka būvēt 1958.gadā. Tolaik Mežaparks bija strādnieku rajons ar daudz lielāku iedzīvotāju blīvumu nekā pašlaik. Pēdējo divdesmit gadu laikā situācija ir mainījusies. Pieaugot kaimiņu ēku darījumu vērtībai, būtiski pieauguši arī nodokļi tiem, kas te dzīvo gadu desmitiem un īpašumu negrasās pārdot.

Vienam kvadrātmetram zemes vienā vietā Mežaparkā tirgus vērtība ir 70 līdz 100 eiro, bet vienas apkaimes ietvaros vērtība var ievērojami atšķirties, un pāri ielai zeme ir krietni vērtīgāka – tur viena kvadrātmetrs maksā līdz 180 eiro.

Daudzās apkaimēs kadastrālā vērtība, no kuras tiek aprēķināts nodoklis jau šobrīd ir tuvu tirgus vērtībai, un tas ietekmē nekustamā īpašuma nodokļa apmēru.

“Tikai nodoklis ir 3490 eiro, mēnesī iznāk 291 eiro. Mēs esam seši. Trīs no tiem ir pensionāri, divi no tiem ar ļoti niecīgām pensijām. Pārējie ir augoši vēl, kas mācās,” stāsta Skulme.

“Mēs esam bijuši spiesti šķirties no dažādām ģimenes relikvijām, lai varētu samaksāt gan zemes nodokli, gan  par māju. Ir bijis porcelāns, ko vecaistēvs bija iegādājies, ko vecamtēvam bija dāvinājuši,” stāsta mākslinieces dēls Juris Dimiters.

Nemitīgi augot nekustamā īpašuma nodoklim, Džemmas Skulmes ģimenei neatliek līdzekļu nu jau nepieciešamajai ēkas rekonstrukcijai un siltināšanai.

Salīdzinot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu paziņojumus par pēdējiem trīs gadiem, redzams, ka maksājums būtiski pieaudzis. 2015. gadā tas bija 2240 eiro, gadu vēlāk jau 3009 eiro, bet vēl gadu vēlāk gandrīz trīs ar pusi tūkstoši.

Tieslietu ministrijā norāda, ka pērn kadastrālo vērtību bāze netika mainīta. Pie šāda milzīga nodokļa kāpuma vainojama Rīgas dome.

“Mums jārēķinās, ka no viena procenta likmes uzcēla uz 1,5%. Tātad pat, ja tā zemes vērtība bija tāda 2015. un 2016. gadā, ja maina likmi no 1% uz 1,5%, protams, ka gala rēķins ir ievērojams, un ja pašvaldība saistošajos noteikumos nav noteikusi nekādas atlaides, kas personai pienākas, protams, ka tas par 50% paceļ to gala maksājumu,” atzīst Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Atšķirībā no Jūrmalas, kur senākajiem iedzīvotājiem tiek piemērota 70% atlaide, Rīgā iedzīvotāji, kuriem iepriekšējos gados būtiski augusi kadastrālā vērtība, ar nodokļa palīdzību tiek izspiesti no apkaimes. Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē saka – līdz šim nav bijis lēmuma dot atlaides senākajiem iedzīvotājiem.

“Cilvēki dzīvo arī vairākus desmitus gadus arī daudzdzīvokļu mājās vēsturiskajā centrā. Tad visiem tas jāpiemēro [atlaides], un līdz ar to tā ir ļoti liela ietekme uz budžetu. Katrā ziņā domes deputāti par to var lemt,” saka Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Tieslietu ministrijā norāda uz pašvaldību tiesībām piemērot atvieglojumus dažādām iedzīvotāju grupām. Veidot 119 nekustamā īpašuma nodokļu politikas līdz šim ir bijis politisks lēmums.

Nodoklim jābūt samaksājamam, tam piekrīt arī Tieslietu ministrijā. Taču, kā to panākt, risinājuma joprojām nav.

“Kādam būt tam nodoklim, diskusijas vēl turpinās. Diskutējot ar ministru, esam izvērtējuši, ka vispareizākā rīcība būtu kadastrālo vērtību bāzi nemainīt līdz 2019. gadam,” norāda Laila Medina.

Šis miera periods līdz 2019. gada beigām dotu laiku izrunāt visus jautājumus, tostarp par vienīgā mājokļa politiku un izlabot visus trūkumus, kas norādīti par kadastrālo vērtību aprēķinu metodiku. Tas gan nenozīmētu, ka nākamgad nepieaugtu nekustamā īpašuma nodoklis. Nodokļa pieaugums, visticamāk, skars tos, kas dzīvo pēc 2000. gada uzceltās mājās.

Gleznotāja Džemma Skulme, kritizējot nemitīgo nodokļa celšanu, norāda, ka sabiedrības garīgajai attīstībai vajadzīga laba vide, par kuru nevajag nemitīgi satraukties, “ar labu prātu, nevis īgņojoties nemitīgi un satraucoties un vienā stresā dzīvojot, kā tālāk būs”.

Bet ar jautājumu “kāds būs nekustamā īpašuma nodokļa maksājums nākamajam gadam” Rīgas pašvaldības ieņēmumu pārvaldē iedzīvotāji vēršas vismaz reizi dienā. Iedzīvotājiem nav skaidrības par nekustamā īpašuma nodokļa politiku. Vieniem tas nemainās, citiem dažu gadu laikā pieaudzis vairākas reizes. Atbildīgās iestādes nesola  tuvākajos gados stabilu likmi, ar ko rēķināties.  

Komentāri (59)

Jānis

Kad pieņems, ka par vienīgo īpašumu nav jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis?

rammstein

Jānīt
drīz nebūs nekas jāmaksā
karš notiek regulāri

polis

šis jautājums ir jāaktualizē pirms pašvaldību vēlēšanām.

pīpīlācis

NĪ nodoklis var ļoti nopietni ietekmēt izvēli pirms vēlēšanām.

w

Pārdeva Arvīda Pelšes sporcelānu, vai Viļa Lāča...Kirhenšteina dāvanas? Riebjas Kremļa kolaboranti

rammstein

Latvija arī morāli ir bankrotējusi
tas tiek apzināti darīts
labprāt aizbrauktu
Jo arī karš būs

to rammstein

maigi izsakoties - pārslēdz kanālu! Latvija morāli bankrotējusi ir tikai kiseļeva vājprāta murgos. tajos pašos, kuros tiek draudēts ar atomkaru, cildināta un attaisnota vardarbība. un brauc. vislabāk uz austrumiem, tur tādiem kā tev ir vieta.

p

Bankrotējis esi tu, ramštein. Morāli un materiāli.

Fans

Lai Jaunups nomaksa,braukā pa ārzemēm,staigā pa izstādem,te reāls darbs,izdari!

nevajag pārspīlēt

Ja nodoklis palielinās no 2000-3500 eur 3 gadu laikā, bija laiks sagatavoties. Jebkur pasaulē, dzīvojot īpaši labā rajonā, jārēķinās ar lielākiem izdevumiem. Visiem.
Saprastu, ja vienkāršie, algotā darba cilvēki satrauktos par tik lielu nodokli, jo viņiem nav relikviju, bet ne jau tādi, kas krājbankā pazaudē 700 000, kā Pauls.

Skaudība

Uz otra nelaimi priecājies, uz savu saraujies, tā saka sena paruna.
Tad nu nepriecājies, ka dažam bagātajam jāraud dēļ likuma, kuŗš smagi sit pa visiem pārējiem bez izņēmuma.
Bagātais vienmēr iegrozīsies. Šis likums, tāpat kā citi, ir bāleliņu piespiedu verdzības nodrošināšanai.

Sagatavoties kā?

Pārcelties citur no sava vienīgā mājokļa? No dzimtas mājām??? Šāds nodoklis stratificē sabiedrību un izspiež pamatiedzīvotājus no apkaimes, radot nevienlīdzību vēl lielāku. Tā turpinot, varbūt Mežaparkam drīz būs žogs riņķī un tādi plebeju muldoņas, kādi te komentē, nedrīstēs tur ne kāju spert. Kā Venecuēlā vai Kolumbijā, vai DĀR.

kāpēc

uzreiz DĀR? Londonā arī nevar dzīvot Haigeitā, ja nevar atļauties un nav uzkrājumi. Pat 1000 gadus dzimtai piederējušas pilis cilvēki pārdod vai atdāvina nacionālajam trastam un pārceļas tur, kur rocība atļauj dzīvot!

būdai ar zemi Rīgā

no 15 latiem deviņdesmito gadu sākumā izauga līdz 400 EUR pērn. Ja Jūrmalā mājām ir cenas, tātad ir izeja, pārdodot, citur pat tas nav iespējams, jo tirgus stagnē. Tā var nonākt līdz ubaga tarbai, ja pašvaldību alkatību neviens neapturēs.

Nu nu

Būdai ir liela vērtība! Cik.noprotams Skulmes ģimenē ir 6 cilvēki,tad nav tik traki. Arī laukos liels īpašums. Nav nekādi trūcīgie.

xx

Tev labāk nāktu miegs, ja viņi būtu trūcīgi kā tu, hroniskais nestrādātāj, un kopā ar tevi stāvētu pie sociālajiem pēc pabalsta? Tikai viņi pabalstu nenodzertu, kā tu.

SUDRABS

...krustevam.vajadzigas.pajas,-Vejonim.Kucinskim.-un.pajoliniem.no.Nacionalas.Apvienibas.japilda.krusteva.rikojums,-jaizzog.Latvija.lidz.pedejam.euro.-Ne.jau.velti.Vejonis.tikas.Puze.ar.krustevu,-un.AAE.ar.oligarhu.Sleseru...

Neslāvs

Vai tik neesi radagabals Kremļa priekameitai, uzvārdi saskan.

Neslāvs

Jocīgākais , ka nauda nonāk pretvalstiskas okupantu organizācijas - SSaskaņa rīcībā.

Ķiploks

Russkijmir salašņas un parazīti ,kas beg no miskastes krievijā uz naidigajām nato valstim tacu negrib dzivot muceniekos ,bet jurmalas un mezparka pilis ! Tapec kremļa naciku saskaņa izmet pastalas no majam ,lai tur dzivo viņu draugaļas ! Pastalas ,sapratāt !

Ķiploks

Lai vacas prom no mežaparka visādas skulmes un citi latvani ,sis majas ir vajadzigas kur izvietot mucenieku augstmaņus ! Sapratāt ,pastalas !

opis

tu pats sajēdz ko murmulē....

Margarēta

Kā var būt mājsaimniecība, kur ir tikai pensionāri un studenti, kas nestrādā? Cik gadu tad tai jaunajai paaudzei?
Ir tikai normāli, ja villu un miljonāru rajonā ir liels nekustamā īpašuma nodoklis. Ja grib turpināt tādā vietā dzīvot, jādomā par ienākumu palielināšanu. Piemēram, cienījamie mākslinieki varētu pārdot savas gleznas (domājams, ar vienu gleznu vajadzētu pietikt pat 2 gadu nodokļa nomaksai). Un paralēli mudināt arī jauno paaudzi sākt nodarboties ar ko tādu, kas ļauj sevi uzturēt.

xx

Cik tev mājās ir gleznas par tādu cenu, lai pietiktu divu gadu nodoklim mājai Mežaparkā, ka piedāvā? Ak, neviena? Un pati dzīvo īrētā istabā un netiec gala ar ātrajiem kredītiem? Tad tev nesaprast, ko nozīmē krāt, uzcelt un uzturēt, velti stāstīt, labāk ej spēlēt spēli Valis, atbilstošu tavam attīstības līmenim.

Margarēta

Nu, ja neviens visā plašajā pasaulē nav gatavs par šīm glzenām neko maksāt, tā gluži nav ne valsts, ne Rīgas Domes, ne sabiedrības problēma. Acīmredzot šī māksla nevienu nespēj uzrunāt tā, ka kāds būtu gatavs to pirkt.

njā

Nodokļi ir jāmaksā visiem! Nevar būt tā, ka vieni ir priviliģēti un drīkst nemaksāt, bet citi ir otrās šķiras cilvēki, kuriem jāmaksā. Ja nevar maksāt, lai pārdod īpašumu tāpat, kā to dara visi citi, visur citur pasaulē gan mākslinieki, gan aktieri, gan zinātnieki - visi maksā. Māksliniecei taču nav ienācis prātā, piemēram, atdot par baltu velti visas savas gleznas kādam, ja viņa pārdod gleznas, tad ņem par to naudu. Tāpat dzīvo Latvijā, izmanto infrastruktūru. Lai rāda piemēru vienkāršajiem cilvēkiem un kārtīgi maksā nodokļus, lai atbalsta Latviju.

Nu nopērc

ja ir nauda.

Adata

Simtiem tūkstošu ir aizbraukuši prom, lai varētu nopelnīt un nomaksāt kredītus un nodokļus, bet māksliniece sēž Mežaparka bagātnieku rajonā kopā ar nestrādājošoem jauniešiem un ir apvainojusies, ka jāmaksā nodoklis. Bez komentāruem..,

Notars

Varbūt kultūras ministrija var palīdzēt?

ed

pärdot gleznas?

Marina

Kāpēc
Jums būtu jāpalīdz mums.
Mēs arī daudzko nevaram samaksāt mums neviens nepalīdz.

Tad ir jāpārdod .Un nopērk kur var nomaksāt.
Jums jātiek pašiem ar savām problēmām, ka mēs tiekamies galā.

Dzirdēts Mežaparkā

Mežaparka kafejnīcā pusdienoju. Bija sanākušie vietējie. Galvanē sarunas tēma bija miljoni, par cik un kurš kaimiņš notirgijis savu īpašumu.

Ja Skulme pārdodt savu māju, arī kļūtu milijonāre un varētu laimīgi dzīvot Saules mūžu.

Dažiem ļoti veicas!

Sky

Kam pārdot - krieviem , poļiem , ķīniešiem ..... ? Vai mēs uz to ejam - pārdot .... par visu varu .... vienalga kam .... Un kas tad dzīvos mājās , namiņos , pilīs .... kā cilvēki visā pasaulē ? Vai mums jāvirzās bezpajumtnieku virzienā ?!
Vai tāda ir kļuvusi mūsu domāšana ?

to Sky

Un kāda ir tava domāšana? Nemaksāt nodokli vai dzīvot pāri saviem līdzekļiem? Diedelēt naudu, jo pats nevari atļauties samaksāt, bet gribas dzīvot šiki?

Godavīrs

Mans čomiņš pārdeva māju Jūrmalā, uzcēla daudz lepnāku otrpus dzelzceļam un pāri palika vēl 400pakas. Dzīve nodrošināta un arī nodoklis nespiež gar zemi.

Pievienot komentāru

Pievienot atbildi

Komentēt vari arī ar savu draugiem.lv vai Facebook profilu!

Atlikušo simbolu skaits: 1000