De Facto

Latvijā pētīs, kā strādāt ar cilvēku prātiem

De Facto

Bažas par Birkerta interjera ieceru izpostīšanu

Konfliktam KNAB neparedz vienkāršu risinājumu

«De facto»: KNAB konflikts uzrāda juridisku haosu valsts pārvaldē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadošo amatpersonu konflikts uzrāda sistēmiskas problēmas un juridisku haosu valsts pārvaldē, secinājis Latvijas televīzijas raidījums “de facto”, pētot rīcības variantus, lai KNAB jautājumu politiķi spētu atrisināt pēc būtības. Tas liek secināt, ka problēmai vienkārša risinājuma visticamāk nebūs.

Vai Juta Strīķe un Jaroslavs Streļčenoks vēl strādās vienā darbavietā, topošā premjere cer nosēdināt abus viena galda un runāt par to. Skeptiski ir tie, kas jau mēģinājuši meklēt izlīgumu. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers uzskata – konflikts ir pārāk dziļš, lai tā notiktu.

Varas partijā „Vienotība” nav vienprātības, kuluāros arvien skaļāk runā, ka jāatrod argumenti, lai var atbrīvoties no abiem: Streļčenoka un Strīķes. Tādam vienkāršotam risinājumam nepiekrīt Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainārs Latkovskis.

Šobrīd atklājies, ka likumiskajā bāzē valda haoss, to centīsies novērst darba grupa. KNAB it kā premjera uzraudzībā, taču īstas disciplinārvaras pār KNAB priekšnieku viņam nav, nav skaidrs, kāds ir KNAB amatpersonas tiesiskais statuss.

„Lai noskaidrotu šo tiesisko statusu, ir jāinterpretē KNAB likums, Valsts pārvaldes iekārtas likums, Satversme, Satversmes tiesas spriedums un Administratīvās tiesas spriedums. Tas nav normāli, likumam jābūt skaidram, vienkāršam un nepārprotamam,” saka Kalnmeiers.

Gaidāmas diskusijas arī par to, kā mainīt KNAB statusu un pārraudzību. Gan deputāts Kārlis Seržants (ZZS), gan atbildīgās Saeimas komisijas priekšsēdētājs Latkovskis ierosina mainīt pārraudzību - nodot KNAB no premjera pārraudzības Ģenerālprokuratūras pārraudzībā.

Nepiekrīt šādai idejai pats ģenerālprokurors: „Nav nekādas nozīmes šobrīd mainīt pārraugu. Nav svarīgi Ģenerālprokuratūra, prokurors, Tieslietu ministrija vai ministrs, Aizsardzības ministrija. Nevienam no viņiem tāpēc nemainīsies tiesību apjoms, no tā nemainīsies KNAB amatpersonu statuss.”

Vienkārši tiek meklēts risinājums, kā uzgrūst šos strīdīgos bērnus citiem,” saka ģenerālprokurors.

Vēl kardinālāks priekšlikums Ivetai Kažokai - KNAB jāsadala divās daļās, jo operatīvās korupcijas apkarošanas un stratēģiski analītiskās korupcijas novēršanas funkcijas un domāšanas loģikas ir pārāk dažādas, lai kāds brīnumpriekšnieks tās savāktu vienā komandā.

Te nav ātra risinājuma, taču skaidrs, kamēr notiek priekšnieku stīvēšanās, par darba uzlabojumu KNAB runāt nevarēs. Par to netieši liecina arī pēdējā gada statistika.

Kamēr top jauna valdība, KNAB liktenis nav valdošās koalīcijas priekšplānā, taču acīmredzami - spēja veiksmīgi atrisināt KNAB jautājumu būs viens no jaunās premjeres un koalīcijas eksāmeniem vēlētāju priekšā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti