Cūkaudzētāji Latgalē aizvien turpina ievērot piesardzību attiecībā pret cūku mēri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cūkaudzētāji Krievijas un Baltkrievijas pierobežā arvien vēl veic pastiprinātus profilakses pasākumus pret Āfrikas cūku mēra ievazāšanu. Jau kopš jūlija no trešajām valstīm privātpersonas nedrīkst ievest gaļu un piena produktus, taču konfiscētās produkcijas svars pēdējās dienās uz robežām atkal pieaudzis. Lai nepieļautu slimības ievazāšanu Eiropas Savienības (ES) teritorijā, radot būtiskus zaudējumus mājas cūku turētājiem un nozarei kopumā, Latvijai septembrī Eiropas Komisija (EK) piešķīra finansējumu.

Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumu atbalsts dalībvalstīm no Eiropas piešķirts pirms pāris nedēļām, Latvijai konkrēti piešķirti vairāk kā 800 000 eiro. Summā iekļauti arī visi iepriekšējie izdevumi no šī gada vasaras, kad dienests sāka piemērot kontroles pasākumus uz Krievijas un Baltkrievijas robežām. Arī šobrīd visas privātpersonu bagāžās tiek pārbaudītas, lai neievestu gaļas vai piena izstrādājumus.

Augustā nedēļā vidēji nācies konfiscēt 400 kg piena un gaļas produkcijas, bet septembrī skaitlis sarucis uz 130 kilogramiem nedēļā, stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) robežkontroles departamenta pārstāve Iveta Zemniece. „Lielākais riska faktors Āfrikas cūku mēra ievazāšanā ir pats cilvēks, konkrēti privātpersonas, kuras ceļo, un loģiski, ka šis process neapstāsies ne ziemā, ne vasarā. Ir jāparedz arī tas, ka drīz sāksies svecīšu vakari Krievijas un Baltkrievijas pierobežā. Cilvēki dodas turp un atpakaļ. Aizvadītās nedēļas datus apkopojot, var redzēt, ka izņemtās produkcijas daudzums pieaug," saka Zemniece un piebilst: „Protams, rudenī rukši ir nobaroti un viņus kauj, un tas ir cilvēciskais faktors, ka cilvēki neapdomīgi tik un tā ved šajās somās gaļu".

Kopš jūlija uz Āfrikas cūku mēri laboratoriski izmeklētas 390 mežacūkas, kas tuvāk robežai ir nomedītas vai kritušas, un līdz šim visi rezultāti bijuši slimībai negatīvi.

Taču, ņemot vērā, ka šis vīruss mīlot vairāk tieši vēsu laiku, lai izplatītos, PVD aktīvi turpina veikt arī autotransportu riteņu dezinfekciju un smagās mašīnas arī dezinficē no iekšpuses. Šonedēļ informēšanas nolūkos robežpunktos izvietoti plakāti par aizliegtajiem produktiem, kurus nevar ievest no trešajām valstīm. Tāpat nauda paredzēta arī īpašu angāru būvniecībai. „Runa ir par robežkontroles šķērsošanas vietām – tās ir Terehova, Grebņeva, Vientuļi, Pāternieki, Silene," saka Zemniece.

Tiem saimniekiem, kas audzē dažas cūkas pašpatēriņam, PVD atgādina, ka lopi jāreģistrē, jo, ja neuzskaitīts dzīvnieks piespiedu kārtā būs jānokauj Āfrikas cūku mēra dēļ, nekāda kompensācija cūkkopim nepienāksies. Tāpat pierobežu lielākajās cūkaudzētāju saimniecībās arvien ievēro pastiprinātus biodrošības pasākumus. „Ja novēro darbiniekus, kā viņi nāk uz darbu, tad viņi diezgan atbildīgi pret to izturas un arī vienmēr izmanto dezobarjeras, notīra zābakus un arī nestaigā nekur lieki, un darba drēbes izmanto un pārģērbjas tur, kur tam paredzēta vieta. Mēs darām visu to, kas ir mūsu spēkos, bet vienlaicīgi zemapziņā ir bezspēcība, jo tu nevari paredzēt ne kādā veidā, ne kurā brīdī, nedz ar ko mēris var ienākt," saka Uldis Eiduks, kura saimniecība ar 10 000 cūku ganāmpulku atrodas Ludzas novadā 30 kilometru attālumā no Krievijas.

Baltkrievijā attiecībā uz jauniem Āfrikas cūku mēra uzliesmojumiem ziņas nav bijušas, savukārt Krievijā septembrī konstatēti četri mēra uzliesmojuma perēkļi Smoļenskā.

Latvijas teritorijā šī kaite nekad nav reģistrēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti