Panorāma

Rinkēvičs: mēs savas saistības ievērojam

Panorāma

VID: novērst šaubas par Koļegovu var nodokļu audits

Vienojas par veselības finansēšanas modeli

Čakša valdībai piedāvās novirzīt veselības aprūpei 1% no sociālā nodokļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) valdībā virzīs priekšlikumu veselības nozarei novirzīt vienu procentu no sociālā nodokļa iemaksām. Tas veselības budžetam dotu papildu aptuveni 70 miljonus eiro gadā. 

Arī nozares pārstāvji ceturtdien, 21. jūlijā, Veselības stratēģiskās padomes sēdē atbalstīja ministres ieceri. Tiesa, izskanēja arī bažas par valdības atbalsta trūkumu finansējuma pārvirzīšanai.  

Šis finansēšanas modelis tika izvēlēts kā atbilstošākais no kopumā trīs variantiem, no kuriem viens – Latvijas Bankas ieteiktais – paredzēja obligātās veselības apdrošināšanas iemaksas katram iedzīvotājam.

“Šobrīd mēs nerunājam, ka pacientam nāktu klāt kāds maksājums, mēs runājam, ka tā novirzīšana ir jau no budžeta, no esošajiem nodokļiem,” uzsvēra ministre.

“Mēs visu laiku to deķi raustām no vienas puses uz otru, onkoloģiskajiem pacientiem vai mātei ar bērnu, vai tomēr neatliekamajai palīdzībai. Mēs nevaram to deķi pārraut, tās naudas ir par maz,” piebilda Čakša.

Pacientam šajā modelī no sava maka nav jāmaksā regulāras papildu iemaksas, kā to paredzēja Latvijas Bankas ekspertu prezentēts modelis. Ar savu piedāvājumu ministrija valdībā plāno vērsties augusta sākumā. 

Čakša norādīja, ka liela dilemma būs, kā iegūt nepieciešamo naudu šī modeļa īstenošanai. Premjers Māris Kučinskis jau norādījis, ka reformām veselības nozarē nākamgad tiks vien 35 miljoni eiro. 

Bažas, vai valdība atbalstīs naudas pārdali, pēc sēdes pauda veselības darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris, gan atzīstot – ministres izvēlētais ir labākais no trim piedāvātajiem nozares finansēšanas modeļiem, bet tagad jārīkojas valdībai.

 “Latvijā diemžēl aizvadītajos neatkarības gados veselības aprūpi vajag un var badināt. Ja šāda attieksme būs joprojām, tad šis modelis, kuru šodien atbalstījām, netiks piepildīts,” sacīja Keris.

Viņš atgādināja, ka Eiropas Komisija ieteikusi Latvijai, ka 2020.gadā valsts finansējumam veselības aprūpei jāsasniedz 4% no iekšzemes kopprodukta, kas nozīmē nākamgad 3,25%, bet premjers jau pasaka nē, “tāpēc cerībām nav nekāda reāla pamata” 

Valdis Keris: Par veselības apdrošināšanas modeli
00:00 / 01:01
Lejuplādēt

Kritiskus vārdus šim modelim gan jau iepriekš veltījis labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”), norādot, ka 70 miljonu injekcija neatrisinās veselības nozares problēmas, bet, tā kā ņemta no sociālā budžeta, varētu pasliktināt pensionāru stāvokli.


Obligātās veselības apdrošināšanas temats kā karsts kartupelis mētāts jau gadiem.  Tagad to plānots ieviest līdz 2018. gadam. Pie apdrošināšanas sistēmas izveides strādāja Finanšu un Veselības ministriju izveidota darba grupa. Veselības apdrošināšanas projekts līdz vasaras beigām jāiesniedz valdībā. Tiesa, šajā laikā Gunti Belēviču veselības ministra  amatā nomainīja Anda Čakša, kura neatbalsta jauna maksājuma vai nodokļa ieviešanu un piedāvā jau nākamgad novirzīt veselības aprūpei 70 miljonus no sociālās apdrošināšanas iemaksām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti