Bērnu ģībšana dziesmu svētkos: nākamreiz Mežaparkā varētu dziedāt uz pusi mazāk dziedātāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā nav ievērots dienas režīms, siltās pusdienas tika aizstātas ar sausajām pakām un bērni nav dzēruši pietiekami daudz ūdens. Šādus bērnu ģībšanas iemeslus pēc pēdējās sēdes paziņoja izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izveidotā Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izvērtēšanas komisija. Visdrīzāk, nākamajos svētkos vienlaicīgi Mežaparka estrādē nevarēs atrasties tik daudz dziedātāju kā šogad.

11.Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki noslēdzās ar grandiozu koncertu Mežaparkā, tomēr svētku nedēļa ir palikusi atmiņā arī ar vairāku desmitu bērnu ģībšanu ģenerālmēģinājumā 11.jūlijā. 17 bērni nonāca slimnīcā.

Pēc notikušā rīkotāji lēma gala koncerta programmu mazliet saīsināt, un bērni tajā vairs neģība. Pēc svētkiem IZM izveidoja komisiju, kurā ministrija kopā ar rīkotājiem un operatīvajiem dienestiem izmeklēja bērnu ģībšanas iemeslus.

Pēc dažu nedēļu kavēšanās komisija tagad ir apstiprinājusi savu gala ziņojumu - tajā secināts, ka ģībšanu izraisījuši vairāki apstākļi.

"Secība var būt dažāda, bet viens no galvenajiem ir tas, ka nav ievērots dienas režīms un ir veidojies skolēnu nogurums. Nav ievērots arī ēdināšanas jeb uztura režīms, kas vairāk liecina, ka siltās pusdienas tiek aizstātas ar tā dēvētajām sausajām pakām, ir vērojama un konstatēta arī dehidratācija, tas nozīmē, ka skolēni nav dzēruši ūdeni tik daudz, cik nepieciešams. Mēs esam minējuši arī, ka strauja temperatūras maiņa ir izraisījusi šo situāciju," stāstīja IZM Izglītības departamenta direktore Evija Papule. 

Vēl komisijas vērtējumā skolēniem stresu un paniku radīja saspiestība Mežaparka estrādē.

Lai nākamie Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki atmiņā paliktu tikai ar pozitīvām sajūtām gan bērniem, gan klausītājiem, komisija arī izstrādāja vairākus priekšlikumus, kā svētkus padarīt drošākus, turpina Papule.

"Viens no mūsu priekšlikumiem ir iekļaut organizatoru sarakstā, mēs to dēvējam par galveno ārstu. Tātad ir cilvēks kurš uzreiz var pieņemt profesionālu lēmumu par situācijām, kas ir saistītas ar bērnu veselību, bet otrs mūsu būtiskais priekšlikums ir izveidot dziesmu svētku laikā operatīvās vadības grupu, kas arī apvieno visus dienestus, tajā skaitā, ja uzrodas neparedzama vai praksē nebijusi situācija skolēniem. Šī operatīvā vadības grupa arī būtu tā, kas nodrošinātu efektīvu lēmumu pieņemšanu līdzīgās situācijās, un tas ir galvenais organizatoriskais priekšlikums šobrīd," teica Papule.

Visdrīzāk, nākamajos svētkos Mežaparka estrādē vienlaicīgi atradīsies mazāk svētku dalībnieku. Šobrīd estrādes ietilpība ir no 6000 līdz 8000.

Ja estrādi neuzlabos, tad vairāk dalībnieku tajā vienlaicīgi neatradīsies. Tas nozīmē, ka nākamajos svētkos gala koncertā varētu dziedāt uz pusi mazāk dziedātāju nekā šogad, kad estrādē atradās ap 13 000  dalībnieku. Arī koncerts, visdrīzāk, būs īsāks.

Papule uzsvēra, ka komisijas mērķis nebija meklēt atbildīgos par bērnu ģībšanu, tādēļ vainīgo uzvārdus viņa nenosauca.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti