Panorāma

Bažījas, ka Polijas dārzeņi izkonkurēs vietējos

Panorāma

Jūrā rit mācības "Baltic Bikini"

Prasīs Briselei naudu zaudējumu segšanai

Baltijas valstis un Polija apvieno spēkus cīņai ar Āfrikas cūku mēri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Trīs Baltijas valstis un Polija vienojās apvienot spēkus Āfrikas cūku mēra  apkarošanā un profilaksē, informēja Latvijas Zemkopības ministrija.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ar Lietuvas lauksaimniecības ministri Virginiju Baltraitieni, Igaunijas lauksaimniecības ministru Ivari Padaru un Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Tadeušu Nalevaiku trešdien sanāksmē Viļņā nolēma veidot Baltijas valstu un Polijas veterināro dienestu ekspertu darba grupu, kas tiksies vismaz reizi divās nedēļās, lai analizētu aktuālo informāciju par Āfrikas cūku mēra izplatību un apkarošanu un lemtu par vienotiem pasākumiem šās bīstamās infekcijas ierobežošanā.

Sarunas aiz slēgtajām durvīm ilga divas stundas, no Viļņas ziņoja LTV korespondente Anete Bērtule.  Savukārt īpaša mediju uzmanība bija pievērsta tieši Latvijai, jo Latvijā Āfrikas cūku mēris konstatēts gan Lietuvas pierobežā, kur šī slimība ir lokalizēta, gan Igaunijas pierobežā, kur šīs vīruss vēl nav konstatēts. Tāpēc Dūklavam nācās atbildēt uz daudziem ārzemju mediju jautājumiem ar situāciju Latvijā un par meža cūku populācijas samazināšanu.

Darba grupai plānots pieaicināt arī Baltkrievijas kolēģus, bet nav zināms, vai viņi piekritis, jo iepriekš Minska nebija atsaucīga šajā jautājumā. Darba grupā piedalīsies arī Krievijas zinātnieki, kuri pieteikušies paši.

"Baltijas valstu un Polijas vienota rīcība Āfrikas cūku mēra apkarošanā un profilaksē nepieciešama, lai mūsu četrām valstīm būtu kopīgas pozīcijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā, piemēram, sarunās ar Eiropas Komisiju par līdzfinansējuma palielināšanu slimības apkarošanā, kompensācijām un atbalstu materiāltehniskajam nodrošinājumam," skaidroja Dūklavs.

Pagaidām nav zināms, cik lielu atbalstu no ES varētu lūgt Āfrikas cūku mēra apkarošanai un zaudējumu segšanai, bet tiek pieļauts, ka summa varētu sasniegt 35% - 50% no zaudējumiem. Dūklavs gan uzskata, ka jāprasa krietni lielāku summu.

Baltijas valstu un Polijas cieša sadarbība nepieciešama arī tāpēc, lai slimības apkarošanas un profilakses pasākumi visās slimības skartajās un apdraudētajās valstīs ritētu vienoti, jo, piemēram, joprojām valstu starpā atšķiras viedoklis par meža cūku skaita samazināšanu.

Taču kopumā tikšanās laikā bija liela vienprātība, un ministri atzina, ka galvenais uzdevums tagad pārliecināt Eiropu, ka ne tikai reģiona četrām valstīm, bet visai ES ir svarīgi apturēt Āfrikas cūku mēri.

Tikmēr Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties Latvijā -  gan Ērģemes novadā, gan Latgalē, informēja Pārtikas un veterinārais dienests. Saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti apstiprināja Āfrikas cūku mēra vīrusu divām mājas cūkām divās piemājas saimniecībās Ērģemes pagastā Valkas novadā un divās piemājas saimniecībās: vienā Krāslavas novada Robežnieku pagastā un vienā Dagdas novada Bērziņu pagastā.

Ērģemes pagastā vienā piemājas saimniecībā tika turētas 15 mājas cūkas, no kurām vīruss konstatēts vienai cūkai, savukārt otrā saimniecībā bija četras cūkas, no kurām vīruss konstatēts vienai cūkai. Novietnes atrodas tuvu pirms tam jau divām slimības skartajām novietnēm, tāpēc netiek izslēgts, ka slimība saimniecībā izplatījusies no cilvēkiem, kas aprūpēja  dzīvniekus. 

Vīruss konstatēts arī vienai nomedītajai mežacūkai Valkas novada Ērģemes pagastā.

Vīruss nav saudzējis mājas cūkas Krāslavas novada Robežnieku pagastā, kur slimība  konstatēts divām mājas cūkām, saimniecībā pavisam bija divas cūkas, kā arī vienu mājas cūku, kura saslima un nobeidzās, Dagdas novada Bērziņu pagastā, kur novietnē bija divas cūkas.

Jau ziņots, ka 2014. gada sākumā Āfrikas cūku mēris tika konstatēts Lietuvā un Polijā, bet 2014. gada jūnijā - Latvijā. Līdz šim Āfrikas cūku mēris Latvijā ir skāris 37 mežacūkas, 33 mājas cūkas 18 saimniecībās, kopumā iznīcināta 221 mājas cūka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti