Dienas ziņas

Izveidota Durbes ezeram veltīta izstāde

Dienas ziņas

Stundu kavētājus sauc pie administratīvās atbildības

Bakteriālā iedega atgriežas Jelgavas novadā

Bakteriālās iedegas skartajā dārzā nozāģēs 20 kokus; jaunus perēkļus nekonstatē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jelgavas novada Vilces pagasta komercdārzs, kurā konstatēta bakteriālā iedega, pagaidām ir vienīgā vieta, kur  atkal uzliesmojusi šī slimība. Dārzā paredzēts izzāģēt un sadedzināt ap 20 inficēto augļu koku. 

Zemnieku saimniecības „Akmentiņi” komercdārzs Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pastiprinātā redzeslokā nonāca pagājušajā gadā, kad saimniecībā tika konstatēta bakteriālā iedega. Un, lai gan tika veikti visi nepieciešamie fitosanitārie pasākumi, šogad slimība uzliesmojusi no jauna.

VAAD Zemgales reģiona nodaļas vadītāja Aija Čonka stāstīja, ka „bakteriālajām iedegām ir latentā forma - šī baktērija var dzīvot kokā un neparādīt sava vizuālās pazīmes”, koks var dzīvot īsti nezināmu laiku, un tad slimība atkal var parādīties atkal pie labvēlīgiem apstākļiem.

Svelme, kas pēdējo divu nedēļu laikā jau ir pamatīgi nomocījusi cilvēkus, bakteriālajai iedegai ir vistīkamākie laika apstākļi.

„Masveida izplatība sākās temperatūrā, kas ir virs +28 grādiem. Un, ja tam vēl pievienojas mitrums un pērkona lietus gāzes ar vēju, baktērijas var izplatīties milzīgā ātrumā,” brīdina Čonka.

Augu aizsardzības dienests jau pieņēmis lēmumu, ka komercdārzā tiks izzāģēti un sadedzināti aptuveni 20 inficētie augļu koki, bet trīs kilometru rādiusā tiks noteikta buferzona, kurā jau šonedēļ ieradīsies inspektori, lai noņemtu paraugus. Ziedkalnes privātdārzu īpašnieki, kuri atrodas šajā zonā,  gan pagaidām  par to nesatraucas.

Ziedkalnes iedzīvotājs Jānis stāstīja, ka savu dārzu aplūko katru dienu, bet slimības pazīmes nav manītas.

Arī Ziedkalnes iedzīvotājs Reinis atzina – ja slimību kokos konstatēs, tad koki būs jāzāģē nost, „tad gan ir elle, tad ābolu nebūs”.

Ar bakteriālo iedegu var inficēties ābeles, bumbieres, pīlādži, vilkābeles, korintes un klintenes. Galvenās pazīmes - inficētā auga lapas un augļi strauji nobrūnē, bet nenokrīt. Ja rodas aizdomas par  saslimšanu, jāsazinās ar augu aizsardzības dienestu, vien pirms tam vajadzētu pārbaudīt, vai tās nav ābeļu laputis.

Bakteriālā iedega  Latvijā pirmoreiz tika konstatēta 2007. gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti