Aktuāli

Bažas par jūgendstila arhitekta nama iekļaušanu graustu sarakstā Skanstes tramvaja dēļ

Aktuāli

Liepājā būs jauns cietums

Arodskolas cenšas lauzt novecojušus stereotipus par profesionālo izglītību

Arodskolas cenšas lauzt novecojušus stereotipus par profesionālo izglītību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijā norit profesionālo prasmju nedēļa, kurā uzmanību pievērš izglītībai arodskolās. Latvijas Darba devēju konfederācijas dati liecina, ka uzņēmējiem pietrūkst aptuveni 30 tūkstoš vidējās profesionālās izglītības speciālistu. Gan skolas, gan uzņēmēji secina, ka Latvijā arvien arī valda dažādi stereotipi par profesionālo izglītību un tās prestižu. Tāpat krietni attīstāma vēl ir arodskolu un uzņēmumu sadarbība mācību programmās.

Rīgas Valsts tehnikuma direktore Dagnija Vanaga apstiprina, ka sabiedrībā arvien valda atsevišķi stereotipi par to, ka arodskolas ir kaut kas otršķirīgs vai iestādes ir ar novecojušu infrastruktūru. Lai arī šīs skolas gadu gaitā krietni attīstījušās, patlaban  tehnikumā aizpildīta puse no iespējamās apmācību jaudas.

“Šobrīd mums ir 2400 audzēkņu, mēs vēl pāris tūkstošus varētu uzņemt. Bet mēs vēl papildus esam šobrīd ieinteresēti tieši pieaugušo izglītošanā, mūžizglītības kontekstā. Dienas nodaļā mācības norit līdz trijiem, bet iegādātās iekārtas varētu izmantot arī pēcpusdienā, kur varētu piedāvāt tieši iespējas darba devējiem viņu speciālistu tālākizglītošanā,” stāsta tehnikuma direktore.

Vanaga vēl papildina, ka arodskolas mūsdienās ir aprīkotas ar jaunākajām tehnoloģijām, dažādām iekārtām, laboratorijām un darbnīcām. Taču arī šobrīd pietrūkstot speciālistu vairākās jomās, kā vienu no piemēriem Vanaga min ar poligrāfiju saistītās profesijas, kuru apgūšanai skolā īpašās iekārtas mazliet palikušas dīkā.

“Katrs mēs zinām, ka mums ir grāmatas, žurnāli, iepakojumi utt. To produktu pazīstam, bet grūti iztēloties, ka aiz tā ir vismaz četri speciālisti, kas darbojas, lai izgatavotu šos drukas darbus. Iespiedējs ir atslēgas cilvēks jebkurā poligrāfijas uzņēmumā, kas arī ļoti labi nopelna. Taču šo speciālistu nozarē ļoti pietrūkst,” stāsta tehnikuma direktore.

Tāpat Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante apliecina, ka, laikam ejot, arodskolu vide krietni mainījusies, īpaši to materiāltehniskais nodrošinājums. Arī šajā skolā vēl vismaz pustūkstoti audzēkņu varētu uzņemt.

Brantes ieskatā, sabiedrībā jālauž arī priekšstats, ka profesionālo izglītību izvēlas tie bērni, kam ir sliktākas sekmes mācībās.

Ogres tehnikumā izceļ pieprasījumu pēc kokapstrādes speciālistiem: “Šobrīd kokapstrāde nu jau piekto gadu jauniešiem nav saistoša. Visā Latvijā kokapstrādē audzēkņu grupas nevar nokomplektēt. Jauniešiem vairāk interesē profesijas, kuras saistītas ar informācijas tehnoloģijām.”

Darba devēju konfederācijas eksperte Jolanta Vjakse secina, ka uzņēmēji tiešām norāda uz speciālistu trūkumu, vienlaikus atsevišķas programmas arodskolās Latvijā nemaz nav atrodamas. Tādēļ arvien liels abpusējs darbs jāiegulda arī uzņēmēju un skolu sadarbībā, par ko interese arvien pieaugot arī no darba devējiem.

“Šobrīd dati nav glaimojoši, jo uzņēmējiem pietrūkst ap 30 tūkstoš tieši vidējās profesionālās izglītības speciālistu savos uzņēmumos.

Mēs esam uzsākuši aktīvus pilotprojektus par darba vidē balstītām mācībām, kur ļoti iesaistās uzņēmēji. Un šis lauks vēl ir jāizkopj, jo ļoti svarīgi, lai arodskolas ar uzņēmumiem radītu iespējas jaunietim apgūt tās prasmes, kuras galu galā būs vajadzīgas darba tirgum,” saka Vjakse.

Šonedēļ visā Eiropā, tostarp Latvijā, īstenota profesionālo prasmju nedēļa. Skolās un uzņēmumos noritējušas atvērto durvju dienas, ekspertu konsultācijas, kā arī konferences, lai popularizētu dažādu arodu apgūšanu jebkurā vecumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti