Dienas ziņas

Atkal sākas kūlas dedzināšanas trakums

Dienas ziņas

ES svinēs Romas līguma parakstīšanas sešdesmito gadadienu

Alūksnē iedzīvotāji var palikt bez elektrības

Alūksnes dārzkopības kooperatīva iedzīvotāji var palikt bez elektrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Daudzi alūksnieši nobažījušies, ka Latvijas simtgadi var nākties sagaidīt bez elektrības savās mājās. Vienaā no dārzkopības kooperatīviem, kam gan palicis tikai tāds vēsturisks statuss un kas palēnām pārtop par dzīvojamo zonu, AS "Sadales tīkls" nevēlas pārņemt teritorijā esošo elektrolīniju. Tā savu mūžu nokalpojusi, un kuru katru brīdi var rasties problēmas.

"Sadales tīkls" par elektrolīnijas īpašnieku gatavs kļūt vien gadījumā, ja tā tiks izbūvēta no jauna, bet iedzīvotāji sašutuši, ka par to jāmaksā viņiem pašiem. Uzņēmumā gan piebilst, tādā variantā tas būtu abpusējs līdzmaksājums.

Elektrolīniju saimnieks nav skaidrs

Pie transformatora elektrolīnijas stabu balsti sapuvuši, vecas jau arī tā tehniskās ierīces un bojājumi vēl citviet elektrolīnijas garumā. Jau vairākus gadus dārzkopības kooperatīva "Sīļi-1" teritorijā dzīvojošie alūksnieši uzrunā pašvaldību un runā arī ar AS "Sadales tīkls", lai bīstamo situāciju novērstu, taču nesekmīgi.

Elektrolīnija kalpo jau kopš pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu vidus, kad to ekspluatācijā pieņēma tā laika "Latvenergo" Alūksnes Ziemeļaustumu elektriskie tīkli, bet nu izrādās, ka tā uzņēmumam nepieder un arī ne "Sadales tīklam".

"Te ir rakstīts – Alūksnes "Latvenergo" priekšnieka vietnieks. Līnijas dokumentāciju visu pieņēma, bet tagad, kad jāpārņem, saka, ka nekā nezina," stāsta dārzkopības kooperatīva "Sīļi-1" priekšnieks Vitauts Hanzens.

Dārzkopības kooperatīvā ir ap 100 elektroenerģijas lietotāju. Daudzi dārza mājiņas pārveidojuši par apdzīvojamām arī ziemā un pamazām būvējas vēl jaunas mājas.

Par jaunu līniju prasa 100 000 eiro

Par elektrību iedzīvotāji norēķinās ar kooperatīvu. Par individuāliem līgumiem varēs domāt vien tad, kad būs jauna elektrolīnija ar katram savu pieslēgumu. "Sadales tīkls" to pārņemt atsakās, jo esot novecojusi, bet, lai izbūvētu jaunu, kas atbilstu mūsdienu prasībām, iedzīvotājiem jāveic līdzfinansējums vairāk nekā 100 tūkstošu eiro apmērā.

"Tas ir absurds. Te ir 5 kilometru līnija, cilvēkiem tā jāizbūvē par saviem līdzekļiem un pēc tam automātiski tā, nezin kāpēc, piederēs viņiem. Mums pat atlaides nebūs ne uz ko," neizpratnē ir alūksnietis Ivars Sprukulis

Uzņēmumā "Sadales tīkls" norāda, ka tas, ka elektrolīnija ir sliktā stāvoklī, ir paša kooperatīva atbildība. Tā nekad nav bijusi uzņēmuma īpašums. Apsekojot situāciju, jaunas izbūve varētu izmaksāt ap 270 000 eiro.  Kā to pieļauj noteikumi, uzņēmums var segt 50%, bet tā vienkārši pārņemt privātas elektrolīnijas likums neļauj.

"Mūsu speciālisti tajā laikā ir piedalījušies klāt pie šī tīkla izbūves tik tālu, lai atbilst tehniskajām prasībām. Nav bijusi runa, ka tas varētu būt mūsu īpašums. Šobrīd mums ir līdzīga situācija daudzviet," atzīst AS "Sadales tīkla" attīstības direktors Rolands Lūsveris.

Pašvaldība prasa valsts iesaisti

Šajā situācijā iedzīvotājiem varot palīdzēt Alūksnes novada pašvaldība, piemēram, ar tehniskā projekta izstrādi, tomēr arī pašvaldība situāciju vērtē kā absurdu un uzskata - problēma jārisina valstiskā līmenī.

"Tas tomēr ir lielā koncerna "Latvenergo" uzdevums.

Ne jau pašvaldības tagad sāks nodarboties ar elektrības ierīkošanu iedzīvotājiem," saka Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis (Zaļo un zemnieku savienība).

Pašvaldība arī uzrunājusi Ekonomikas ministriju, kur atbildēts, problēmas risinājums būtu izmaiņas normatīvajos aktos, bet pagaidām gan tālāka rīcība neseko.

Tikmēr alūksnietis Ivars Sprukulis uzsācis parakstu vākšanu sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" par to, lai elektrība būtu katrā mājsaimniecībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti