Panorāma

Latvijas Nacionālajā teātrī Raiņa lugas pirmizrāde

Panorāma

Austrumeiropiešu noskaņojums pret bēgļiem

Cilvēki vēlas palīdzēt patvēruma meklētājiem

Aktīvi pievienojas grupai «Gribu palīdzēt bēgļiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ārvalstu mediji pēdējās dienās bieži vēsta par brīvprātīgajiem Ungārijā, Vācijā, Austrijā un citās Eiropas valstīs, kas ar draudzīgu attieksmi, ēdienu un rotaļlietām sagaida patvēruma meklētājus savā valstī. Līdzīgi domājoši cilvēki sāk rosīties arī Latvijā. Viena no vietām, kur viņi apmainās idejām par iespējamo atbalstu, ir pagājušajā nedēļā vietnē "Facebook.com" izveidota grupa "Gribu palīdzēt bēgļiem". Īsā laikā grupas dalībnieku skaits sasniedzis jau 800.

"Man ļoti liels prieks, ka ir daudz līdzīgi domājošo" - tā par vietnē "Facebook.com" izveidotās grupas "Gribu palīdzēt bēgļiem" straujo dalībnieku skaita pieaugumu saka idejas autors, uzņēmējs Egils Grasmanis. Viņš savā ģimenē nonācis pie secinājuma, ka varētu kādu no bēgļa statusa ieguvējiem uzņemt savās mājās, un vēlējies zināt, cik daudz cilvēku vēl vēlas patvēruma meklētājiem palīdzēt šādā vai citā veidā.

"Es uztveru to grupu kā mediju tiem, kas grib palīdzēt. Ļoti daudzos virzienos tur jau ir aizgājis. Ir cilvēki, kas grib taisīt atsevišķu nevalstisko organizāciju šim mērķim, bēgļu jautājumiem. Ir cilvēki, kas fiziski grib palīdzēt," stāsta Egils Grasmanis.

Atsaucoties "Facebook" grupā publicētajam aicinājumam, cilvēki jau sanesuši uz uzņēmēja veikalu mantas, ko nogādāt patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā "Mucenieki". Tur pārsvarā ir ziemas apģērbi un skolas lietas bērniem. Ja centrs informēs par vajadzību pēc vēl kādām lietām, Egils Grasmanis. to publiskos "Gribu palīdzēt bēgļiem" grupā.

"Mēs noteikti aizvedīsim spēles uz "Muceniekiem", jo šobrīd tā ir tā vieta, kur var palīdzēt un kur ir nepieciešama palīdzība. Var uztaisīt spēļu vakaru tur ar viņiem, jo tie, kas tur ir nokļuvuši, viņiem ir ļoti svarīgi, lai viņi mācās latviešu valodu, lai viņi integrējas," norāda Egils Grasmanis.

To, ka svarīgākais integrācijas procesā ir nevis plāni uz papīra, bet vienkāršas cilvēciskas attiecības, daudzu gadu darbā ar bēgļiem secinājusi arī organizācija "Patvērums. Droša māja". "Viņiem bieži nav nepieciešamas tādas praktiskas lietas, bet iespēja parunāties, paprasīt, pastāstīt. Bieži vien ir situācijas, ka cilvēks ir viens pats un viņam nav pat idejas, kam paprasīt padomu," stāsta biedrības brīvprātīgo koordinators Reinis Grāvītis.

Tādēļ biedrības brīvprātīgie organizē dažādas tematikas vakarus, kuros iebraucēji sapazīstas ar vietējiem un mācās latviešu valodu. Taču, kļūstot kādam par mentoru vai pirmo uzticības personu, jāatceras, ka tā ir arī atbildība. "Ņemot vērā, ka cilvēki tiešām ir izgājuši cauri grūtām situācijām, un viņiem ir nepieciešams atbalsts, tad tas nevar būt kampaņveida vai atsevišķi pēkšņi pasākumi. Tam ir jābūt ilgtermiņa pasākumam," uzsver Reinis Grāvītis.

"Tas, ko es gribu saprast, vai mēs esam gatavi - valsts, institūcijas un sabiedrība - pieņemot šos cilvēkus. Viņi atnāks vienalga, jau nāk pār robežu, pateikt, kādi ir mūsu noteikumi - civilizēti noteikumi, bet tie ir mūsu noteikumi. Tā ir mūsu valoda un droši vien mūsu kultūra, tas ir darba tikums. Un ļaut viņiem pamēģināt. Ja mēs paši būsim agresīvi pret, mēs saņemsim to pašu pretī. Bet, ja mēs spēsim saklausīt aiz tiem skaitļiem cilvēku dzīvesstāstus, tad viss būs kārtībā," pauž "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

Arī "Ziedot.lv" vēršas cilvēki ar vēlmi atvēlēt naudu patvēruma meklētāju uzņemšanai. Pagaidām šādam mērķim konts nav atvērts, jo nav skaidrs, kā tieši saziedoto naudu izlietot. To "Ziedot.lv" plāno vispirms pārrunāt ar valsts iestādēm un nevalstiskajām organizācijām.

Jau iepriekš pētījām, ka, lai arī Latvijā strauji aug domubiedru grupa bēgļu atbalstam, tomēr aktivitātes pagaidām ir stihiskas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti