Dienas ziņas

Valmierā plāno ieviest drošas braukšanas nodarbības

Dienas ziņas

Viduslatgales profesionālo skolu paredzēts slēgt

Āfrikas cūku mēris skar jaunas vietas

Āfrikas cūku mēris izplatās līdz šim neskartajos Vidzemes pagastos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

No šā gada vairs nav spēkā ārkārtas situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri, taču ik pa laikam pienāk ziņas par jauniem saslimšanas gadījumiem. Tie gan skar tikai mežacūkas. Lipīgā infekcija atklāta arī līdz šim slimības neskartos pagastos. Nelabvēlīgākā situācija patlaban ir Vidzemē. 

Izskan arī versija, ka pēc ziemas perioda – pavasarī - varētu būt otrs uzliesmojums.  

Egils Rūtiņš mežā ir gandrīz katru dienu un ar savu medību kolektīvu “Ambeļi” pastiprināti izšauj mežacūkas. Pēdējo trīs nedēļu laikā divām kolektīvā nošautajām mežacūkām  apstiprinājās Āfrikas cūku mēris. Slimības uzliesmojumu varētu skaidrot ar mežacūku riestu, kas parasti notiek novembra beigās un decembrī.

„Kuiļi riesta laikā vairāk pārvietojas, iziet no teritorijas, ieiet blakus teritorijā, bari sajaucas,” skaidro Rūtiņš.

Šī gada pirmajos divos mēnešos Vidzemē un Latgalē kopumā Āfrikas cūku mēris jau konstatēts 43 gadījumos. Slimības izplatība šobrīd skar astoņu novadu 17 pagastus. Tomēr viskritiskākā situācija ir Vidzemē.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD)  Dienvidlatgales pārvaldes  vecākais inspektors Gatis Bernāns stāsta, ka  Burtnieku novada Rencēnu pagastā ir 13 gadījumi uz viena hektāra platību, kur  ir atrastas beigtas cūkas. „Pie mums tik lielas krišanas vēl nav bijis.  Visu paaudžu cūkas ir apkritušas,” saka PVD pārstāvis.

Neskatoties uz to, ka Āfrikas cūku mēris tiek apkarots  jau no aizvadītā gada jūnija, PVD inspektors norāda - cīņa ar infekciju būs ilga, jo tā ir maz izpētīta.

„Viens no galvenajiem faktoriem ir pārnesējkontakts. Mežacūkas savā starpā kontaktējas. Bet, kā tas pie mājas cūkām nonāk, ir vēl jānoskaidro. Mans subjektīvs viedoklis ir, ka šeit liela loma ir arī kukaiņiem. Tas nav pierādīts,” saka Gatis Bernāns.

Lai gan mājas cūku populācijā pēdējais Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījums reģistrēts septembrī, inspektors lūdz turpināt ievērot noteiktos biodrošības noteikumus, jo infekcijas izplatību kavē ziema, kad zemā temperatūrā sasalst baktērijas.

Jau vēstīts, ka, lai arī atcelta ārkārtas situācija, kas pērn tika izsludināta Latvijā, sākoties Āfrikas cūku mērim, Vidzemē slimība joprojām izplatās un visi iepriekš noteiktie mēra ierobežošanas pasākumi būs spēkā vēl vismaz nākamos trīs gadus. Āfrikas cūku mēris aizvien turpina izplatīties mežacūku populācijā, un īpaši intensīvi tas notiek Vidzemē, bet mājas cūkām bīstamais vīruss nav konstatēts jau kopš 17.septembra.

PVD arī uzskata, ka Baltkrievija slēpj sērgas patiesos apmērus savā valstī. Līdz ar to, pat ja Latvijā beigsies šīs slimības izplatība, tad aizvien pastāvēs riski no ārpuses.

Āfrikas cūku mēri Latvijā konstatēja pērn 26.jūnijā, kad Pārtikas un veterinārais dienests dažus metrus no Latvijas robežas ar Baltkrieviju atrada trīs mirušas mežacūkas.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti