Dienas ziņas

Pieaug nelegālo imigrantu plūsma

Dienas ziņas

Mazie ražotāji un tirgotāji nesatiekas

Jāmazgā un jādezinficē arī meža tehnika

Āfrikas cūku mēra dēļ mežizstrādātājiem jādezinficē tehnika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vidzemes reģionā aizvien tiek konstatēti jauni Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījumi mežacūkām, un, ja mežizstrādes darbi notiek slimības skartajās teritorijās, tās atstājot, ir jāmazgā un jādezinficē meža traktortehnika.

Vīruss pārņem arvien plašākas teritorijas, tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests noslēdzis vienošanos ar “Latvijas Valsts mežiem” par šādiem profilakses pasākumiem, lai ierobežotu tā izplatību.  

Viena no Āfrikas cūku mēra skartajām teritorijām Vidzemē ir Latvijas – Igaunijas pierobežas zona Naukšēnu novada Ķoņu pagastā. Nupat tur vienā no “Latvijas Valsts mežu” masīviem noslēgušies mežizstrādes darbi, kur, pirms tehniku vedīs prom, tā būs jānomazgā. Tas prasa aptuveni divas līdz trīs stundas.

“Ja ir vajadzība, tad jāmazgā, ko tad citu darīs. To, ko prasa “Latvijas Valsts meži”, to mēs arī darām,” saka SIA “Smiltenes MRS” operators Ainārs Koops.

Meža traktortehniku nomazgā no dubļiem un citiem netīrumiem, kam varētu būt pieķērušies meža cūku izkārnījumi vai beigto mežacūku paliekas, kas var saturēt Āfrikas cūku mēra vīrusu. Nepieciešamības gadījumā tehnikai  arī dezinficē ritošo daļu.

Norādes, kādi profilakses darbi jāievēro, mežizstrādes darbu veicēji saņem kopā ar “Latvijas Valsts mežu” (LVM) speciāli sagatavoto slimības skarto vietu ģeogrāfisko karti.

“Ja paskatāmies uz šo vietu, kurs mums ir cirsma, tad redzam tās zilās strīpas rāda vīrusa skarto teritoriju, un pēc kartes varam redzēt, ka te tā visa noklāta. Tas nozīmē, ka šeit ir ļoti intensīva Āfrikas cūku mēra izplatība, un tāpēc šobrīd notiek tehnikas mazgāšana, jo traktors dosies ārpus šīs zonas,” Skaidro LVM Rietumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors Vilmārs Katkovskis.

Pārtikas un veterinārajā dienestā piebilst, ka situācija ar Āfrikas cūku mēra izplatību   Vidzemē aizvien pasliktinās. Joprojām mežos tiek atrastas beigtas mežacūkas, kuras vīruss bija skāris. Tāpēc arī notiek  visi iespējamie preventīvie pasākumi, lai nepieļautu tā izplatību vēl plašākās teritorijās.

“Diezgan bēdīgi izskatās, jo katru nedēļu šis mēris ieklīst vismaz vienā vai divos pagastos, kur līdz šim nav bijis,”  atzīst dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.  

Ņemot vērā, ka vienas meža tehnikas nomazgāšana un dezinfekcija “Latvijas Valsts mežiem” izmaksā no 300 – 400 eiro, līdzekļus lieki netērējot, darbi tiek koordinēti tā, lai tehnika pastāvīgi atrastos mežizstrādes darbu zonā, līdz tie pabeigti.

Jau ziņots, ka šogad Āfrikas cūku mēris Latvijā ir atklāts vairāk nekā 320 mežacūkām 22 novadu 53 pagastos, kā arī vienā pilsētā. Savukārt kopumā kopš 2014.gada jūnija Āfrikas cūku mēris Latvijā ir konstatēts vairāk nekā 54o mežacūkām.

Mājas cūkām Āfrikas cūku mēris pēdējo reizi konstatēts šogad 6.jūlijā.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti