Latgalē pēc vides sakopšanas talkā – «večerinka» jeb dvēseles izkopšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jau tradicionāli Lielā talkas diena, kad tiek sakopta vide, Daugavpils novada Vaboles pagastā noslēdzas ar Tautas muzikantu saietu, un tā jau ir dvēseles kopšana. Tā par šo Tautas muzikantu saietu, kas šogad risināsies 12. reizi un pa šiem gadiem kļuvis arī starptautisks, saka tā rīkotāji.

Latgalē jau izsenis ikviena talka gan sākusies,  gan beigusies ar kārtīgu  muzicēšanu, arī šis Lielais talkas gads nebūs izņēmums, sola vabolieši, kas savu pagastu nodēvējuši par Latgales Tautas muzikantu galvaspilsētu un šodien pēc talkas pulcē un aicina  ikvienu tautas instrumentu spēlētāju.

Kad apkārtne iztīrīta un ar atkritumiem pilnie maisi sasieti un izvesti, un talka ir beigusies, talcinieku rosība nebūt nebeidzas. Vismaz Latgalē noteikti nē. Tautas muzikantu saiets  Vabolē ir tam apliecinājums, stāsta  Daugavpils novada kultūras nama vadītāja Inta Uškāne:

„Vabolē šis pasākums pierāda, ka - muzikanti ir, Latvija dzīvos un spēlēs, un talkos! Latvietis ir ļoti strādīgs un izturīgs, tikai iekšējās rezerves kaut kur noslēpušās pa šiem gadiem, bet tādās dienās tās iznāk āra ar pilnu lusti!”

Arī šis gads nebūs izņēmums pēctalkas muzicēšanai, uzsver Vaboles pagasta pārvaldes vadītāja Aina Pabērza:

„Muzikantu saiets patiesībā jau ir sācies agrāk nekā Lielā talka. Sākotnēji tas bija un arī tagad ir saistīts ar Jurģu jeb Juru dienu, bet arī Lielās talkas ideja ļoti labi iet kopā ar muzicēšanu, jo talkas laikā tiek sakopta mūsu vide, ārējais vizuālais izskats, bet muzikantu saietā mūsu dvēsele tiek sakopta.”

Mūzika palīdzot gan muguru iztaisnot, gan nogurumu noņemt, jo  tradīcijas muzicēt darbos un pēc labi padarītā ir senas,  un šajā tautas muzikantu saietā Vabolē , kurš pēc būtības ir tautas, jo tajā piedalās tikai un vienīgi tautas muzikanti, kā stāsta  Aina Pabērza, ir jaušams šo tradīciju un arī pēc talkas labs turpinājums.

„Ir tā, ka saietos nav formāli kolektīvi, bet tautas muzikanti, kas muzicē no sirds un tautai – tiek spēlētas gan ziņģes, gan tautas dziesmas, viss, kas patīk tautai, var aplaudēt un dziedāt līdzi,” saka Aina Pabērza, kuras vadītais Vaboles pagasts ne bez pamata dēvēts arī par Latgales ermoņiku jeb ermoņiku galvaspilsētu.

Jau tradicionāli saietā piedalās pašu pagasta ļaudis - tautas  muzikanti un tieši ermoņiku spēlētāji, kuri uz saietu ierodas tieši no talkas, atklājot novada ļaužu sparu un ņiprumu.

Tautas muzikantu saieta priekšrocība ir braukt uz to arī nepieteiktam, tā tas notiekot katru gadu, aicinot pēc talkas kādu no šādiem muzikantiem uzdrošināties uzspēlēt, saka Vaboles kultūras nama direktore Vija Pabērza:

„Šogad piedalīsies 16 tautas muzikanti un divas grupas, parasti atbrauc vēl kas jauns, nezināms un tad mēs iepazīstamies.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti