Autiņbiksīšu izvēles krustcelēs – starp praktiskumu un vides saudzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pašlaik tirgū pieejamas visdažādākā veida autiņbiksītes, sākot no parastajām un beidzot ar vairākkārt vai pat vairākus gadus lietojamām. Turklāt pieejamas arī autiņbiksītes, kas ir saudzīgākas arī dabai.

“Protams, tas ir ērtāk. Pēc lietošanas tu ieliec miskastē un izmet. Tu katru dienu nes maisu, un tas ir vienu dienu, otru dienu. Un, kad tas ir mēnešiem, kaut kādā brīdī – nu, nē, es gribu savādāk,” stāsta mamma un autiņbiksīšu speciāliste Ilze.

Arī biedrības “Zaļā brīvība” vadītājs Jānis Brizga norāda, ka vienam bērnam nepieciešamais autiņbiksīšu apjums ir diezgan liels: “Mazam bērnam varbūt pat piecas autiņbiksītes dienā jānomaina, un tas nonāk atkritumu poligonos.

Ir alternatīvas – autiņbiksītes, kas sadalās vidē, jo parastās sadalās 500 gados.

Ir arī mazgājamās autiņbiksītes. Citās valstīs ir arī pašvaldību veidots atbalsta mehānismus. Lielbritānijā dod 100 marciņas mēnesī ģimenei, lai atbalstītu mazgājamo autiņbiksīšu izmantošanu.”

Vienas parastās autiņbiksītes dabā sadalās aptuveni 500 gadus. Turklāt sairstot autiņbiksītes izdala toksiskas gāzes un kancerogēnas vielas.

“Šobrīd diezgan daudzi vecāki nāk un interesējas par vairākas reizes lietojamām mazgājamām autiņbiksītēm, kurās tiek iepogāts ieliktnis, kurš tiek nomainīts. Man pieredze ir neliela ar tām, bet esmu ļoti priecīga – to uzsūktspēja ir milzīga, bet mazuļa dupsis paliek sauss tik un tā,” stāsta mamma Ilze.

Savukārt Iveta ir mamma divām meitiņām – viņa nav kategoriska un savu dzīvi nepakārto autiņbiksītēm, bet savu izvēli ikdienai ir veikusi: “Lietoju arī parastos, bet  kombinēju ar mazgājamiem. Kad ejam ārā un uz nakts miedziņu, ērtāk ar vienreiz lietojamiem autiņiem.  Bet kad gaidīju Adrianu, mani ieinteresēju, kas tas tāds ir. Tas pluss ir tāds, ka mājās nekad nevar beigties pamperi.

Pediatre Vizma Meikšāne gan stāsta, ka auduma, vairākkārt lietojamās autiņbiksītes Latvijā pagaidām nav tik populāras: “Savā praksē es redzu, ka gadā viena mamma atnāk ar daudzkārt lietojamām autiņbiksītēm. Bet pārsvarā vecāki tomēr paliek pie… var teikt, ka tā jau ir tradīcija. Un, acīmredzot, bērnam tas ir ērti, vecākiem ir ērti. Tas ir tīri, kļūst arvien labākas kvalitātes, uzsūktspēja ir laba. Retu reizi ir kāda lokāla alerģija. Bet no ekoloģiskā viedokļa tas nav labi, jo tie nesadalās.”

Virkne pētījumu rāda, ka  līdz 60.gadiem, kad tikko parādījās pirmās vienreiz lietojamās autiņbiksītes, bērni ar autiņu dermatītu bija 7%. Mūsdienās autiņbiksīšu dermatīts ir 70% mazuļu. Arī auduma autiņbiksīšu nēsājošiem bērniem dermatīts varētu būt, bet pārsvarā tas ir no nepiemērotiem mazgāšanas līdzekļiem. Tāpat ir valstis, kuras, veicinot vecāku izvēli iegādāties vairākkārt mazgājamās autiņbiksītes, ir izveidojušas īpašu politiku.

“Paradumus mainīt ir grūti, un mums autiņbiksītes ir komforta radītājs. Domāju, ka uzņēmumi, kas tirgo mazgājamās autiņbiksītes, būtu jāstimulē. Citās valstīs ir arī mazgāšanas servisi, kas dod pakas, kur cilvēki saliek tās sasmērētās, un viņi atved jaunas,” stāsta Brizga.

Raidījums “Vides fakti” interesējās, no kāda materiāla var būt ražotas autiņbiksītes, ja tās dabā sadalās vairākus simtus gadu.  Autiņbiksītēs mitrumu uzsūc ķīmiski aktīvs absorbents, un, jo šī absorbenta vairāk, jo labāka uzsūkšanas spēja.

Aptuvenie aprēķini rāda, ka  līdz divu gadu vecumam bērns iztērē apmēram 4500 autiņbikses, kas  izmaksā aptuveni 1200-1400 eiro. Tas gan atkarīgs no autiņbiksīšu kvalitātes un firmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti