Stāsti

Vienpadsmitā zinātnieku nakts: no lāzeru tuneļiem līdz sarunām par filozofiju

Stāsti

Pirmie soļi dabaszinātnēs jeb kā uzbūvēt laivu no folijas un makaroniem

RD un ģimenes nesaprašanās atstāj astoņgadīgu meiteni invalīdi bez bērnudārza un skolas

Rīgas domes un ģimenes nesaprašanās atstāj astoņgadīgu meiteni invalīdi bez bērnudārza un skolas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Angelikas Rudzes meitai ir invaliditāte, un viņas ģimene un ārsti vēlējās, lai meitenīte vēl gadu paliktu bērnudārzā. Sazinoties ar Rīgas domi pavasarī un izstāstot situāciju, bērna mammai skaidroja, ka ar ārsta atzinumu vēl gadu var palikt bērnudārzā. Taču septembrī pašvaldība vairs nevarēja finansēt meitenes privātā bērnudārza apmeklēšanu, jo pēc likuma astoņgadīgam bērnam jāmācās skolā.

Telefonsarunā mammai ļauj bērnu atstāt bērnudārzā

Angelikas Rudzes meitai ir astoņi gadi, un meitenei ir kustību traucējumi. Viņa apmeklēja privātu bērnudārzu ar Rīgas pašvaldības finansiālu atbalstu. Aprīlī mamma sākusi interesēties, vai meitiņai ir iespēja uz vēl vienu gadu aizkavēties bērnudārzā.

„Jo ārsti uzskata, ka viņa nav gatava vēl ilgstoši sēdēt solā, ka viņai ir ļoti daudz jāvingro un jāturpina visas nodarbības,” saka mamma.

Turklāt Angelika zināja arī citas mammas pieredzi, kuras bērns tādā pašā situācijā ar pašvaldības atbalstu turpinājis bērnudārza gaitas. Pavasarī mamma zvanījusi uz Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu:

„Un interesējos, nosaucu bērna dzimšanas gadu un situāciju, vai mēs varam turpināt bērnudārzā mācīties vēl vienu gadu. Viņa teica, ja jums ir ārsta atzinums, ka bērns nav gatavs, jūs varat droši turpināt bērnudārzā. Drošības pēc vēl piezvanīju uz medicīnas pedagoģisko komisiju, kura bērnam ar invaliditāti piešķir asistentus vai pedagogus speciālos. Arī tur man to pašu apstiprināja.”

Bernudārzam liek meiteni atskaitīt no iestādes

Vispārējās izglītības likuma 20. panta otrā daļa:

„(2) Pirmsskolas izglītības programmu apgūst bērni līdz 7 gadu vecumam. Atkarībā no veselības stāvokļa un psiholoģiskās sagatavotības pirmsskolas izglītības programmas apguvi var pagarināt vai saīsināt par vienu gadu saskaņā ar vecāku vēlmēm un ģimenes ārsta vai psihologa atzinumu.”

Tāpēc bērnu atstāja pirmsskolas izglītības iestādē. Taču septembrī bērnudārzam zvanīja no domes Izglītības departamenta ar lūgumu atskaitīt meiteni no iestādes. Likums nosaka, ka Angelikas meitas vecuma bērnam jāsāk apmeklēt skola šogad, arī pašvaldības finansējums bērnudārza apmeklējumam vairs nepienākas. Tad Angelika vērsās pie Izglītības departamenta direktora.

„Viņš teica, ka acīmredzot tas konkrētais ierēdnis nebija iedziļinājies tajā manā [jautājumā], tas notika telefoniski, tad viņš teica tagad septembrī, ka vajadzēja rakstiski to visu rakstīt, bet es jau likumus nezinu. Es zvanu, man saka, jā, tad es arī paļaujos uz gudriem cilvēkiem. Pagaidām risinājums ir tikai tāds, ka bērnam ir jāuzsāk mācības 1.klasē tikai tāpēc, ka likums tā paredz, jo viņai ir astoņi gadi,” situāciju atstāsta Angelika.

Likumā noteikts, ka pirmsskolas izglītības programma bērnam jāapgūst līdz septiņu gadu vecumam. Savukārt atkarībā no veselības stāvokļa un psiholoģiskās sagatavotības, laiku bērnudārzā saskaņā ar vecāku vēlmēm un ģimenes ārsta vai psihologa atzinumu, var pagarināt vai saīsināt par vienu gadu.

Rīgas domes pārstāvis: Telefoniski netika pateikta pilna informācija

Angelikas meitas gadījumā bērnudārza gaitas būtu pagarinātas jau par diviem gadiem. Rīgas domes Izglītības departamenta direktors Guntis Helmanis saka – viņam grūti komentēt, kāpēc ģimene tikai septembrī uzzināja, ka bērnam obligāti jādodas skolā. Viņš skaidro, ka pavasarī sarunā ar pašvaldības darbinieku mamma nebija pateikusi bērna vecumu. Angelika gan uzsver, ka nosauca bērna dzimšanas gadu.

„Mēs runājām arī ar cilvēku, ar kuru mamma bija kontaktējusies. Un, manuprāt, lai man piedod, bet, man šķiet, ka ir ļoti svarīgi jebkurā sarunā pateikt pilnu informāciju. Ja mēs kādreiz uzdodam vēlamo par esošo, tad rodas dažādi pārpratumi. Es nevaru vairs labot to situāciju, kas ir bijusi, kas ko ir teicis, kā katrs ir ko sapratis, šeit jāskatās, kā viņu [situāciju] atrisināt uz priekšu,” tgad saka Helmanis.

Rīgas domes Izglītības departamenta direktors Guntis Helmanis uzsver, ka meitenei skolas gaitas obligāti jāuzsāk šogad, citādi būšot pārkāptas bērna tiesības. Rīgas domē piedāvā uzsākt mācības kāda no pašvaldības izglītības iestādēm.

„Vai nu tā ir speciālā izglītības iestāde, ko mamma negribēja šinī brīdī varbūt arī emocionālu iemeslu dēļ dzirdēt, vai arī tā ir kāda no, kā mēs sakām, parastajām skolām, sniedzot nepieciešamos atbalsta pasākumus (..) Jāsaka tā, nav pirmais gadījums tāds, diemžēl tāda tā dzīve ir, un ir atrisināti iepriekšējie visi gadījumi, kur tādas lietas ir bijušas. Es domāju, ka šeit arī vienkārši konstruktīvi jārisina,” norada Helmanis.

Šobrīd meitene kopā ar mammu laiku pavada mājās. No bērnudārza viņa ir atskaitīta, bet skolā vēl nemācās. Angelika Rudze stāsta, ka, viņasprāt, labākais būtu ļaut bērnam doties uz skolu nākamgad. Taču mamma jau sazinājās ar atsevišķām vispārizglītojošām mācību iestādēm. Tur gan lielākoties atbildēja, ka skolā, piemēram, nav lifta un bērns ar kustību traucējumiem nevarēs ērti pārvietoties. Pašvaldībā savukārt uzsver, ka spēj nodrošināt bērnam skolu un nekas vēl neesot nokavēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti