Dienas ziņas

Irākas bēgļu ģimene tiesā uzvar PMLP

Dienas ziņas

Latgalē pieaug azartspēļu zāļu skaits

Aprūpe priekšlaikus dzimušajiem bērniem

Labdarības akcijā «Drošais apmetnis» aicina palīdzēt priekšlaikus dzimušajiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijā ik gadu vismaz 1000 priekšlaikus dzimušo bērnu nepieciešama īpaša aprūpe. Lai to nodrošinātu, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ceturtdien, 8.oktobrī, tika atklāta labdarības akcija, lai  izveidotu priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmu “Drošais apmetnis”. 

Programma paredz uzlabot šo bērnu veselības stāvokli ne tikai pēc dzimšanas, bet arī ilgtermiņā.  

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonataloģijas klīnikā ir labas tehnoloģijas un zinoši speciālisti, lai aprūpētu priekšlaicīgi dzimušos mazuļus. Klīnikā var palīdzēt bērniem, kas piedzimuši 24.grūtniecības nedēļā, bet ļoti attīstītās valstīs bērni izdzīvo arī tad, ja piedzimuši 22. nedēļā. Taču problēmas sākas tad, kad bērniņš no slimnīcas tiek izrakstīts.

“Vecāki īsti nezina, kas bērnam ir nepieciešams, kur meklēt palīdzību, un bērns pie mums atgriežas ar nopietnām veselības lietām, kuras varēja iepriekš novērst. Un šī programma tam arī domāta – lai mēs savlaicīgi pamanītu, savlaicīgi novērstu, nodrošinātu, ka bērns izaug vesels un var dzīvot pilnvērtīgi,” akcijas mērķi skaidro Bērnu slimnīcas fonda vadītāja  Liene Dambiņa.

Priekšlaikus dzimušo bērnu programma “Drošais apmetnis” ietvers bērnu veselības uzraudzības procesu pēc izrakstīšanās no slimnīcas līdz divu gadu vecumam, agrīni atpazīstot veselības traucējumus un savlaicīgi tos koriģējot.

“Sakarā ar to, ka viņi ir dzimuši priekšlaicīgi, visas organisma sistēmas ir nenobriedušas, un apkārtējās vides pāragra ietekme var negatīvi ietekmēt bērna attīstību. Dinamiskās novērošanas programma vērsta uz bērna novērošanu pēc izrakstīšanas. Mērķis ir atpazīt novirzes bērna intelektuālajā un fiziskajā attīstībā,” stāsta Bērnu slimnīcas neonataloģe Ilona Vārpa.

Programmas patronese Valsts prezidenta kundze Iveta Vējone norāda, ka iniciatīva ieviest šādu programmu, sekojot citu valstu piemēram, ir atbalstāma.

“Ir ļoti svarīgi, lai priekšlaikus dzimušo bērniņu vecākiem līdzās uztraukumam un neziņai būtu arī pārliecība un drošība. Lai šeit Latvijā būtu sakārtota sistēma, kas nodrošinātu bērnu agrīnu medicīnisko aprūpi, kas veicinātu šo priekšlaicīgi dzimušo bērniņu attīstību un uzraudzību arī turpmākās dzīves laikā,” norāda Vējone.

„Informācijas trūkums šobrīd ir prātam neaptverams,” pirms diviem gadiem sarunā ar Latvijas Radio sacīja priekšlaikus dzimušas meitiņas mamma Karīna.

„Nav tādas rokasgrāmatas! Ja man piedzimst pirms laika bērns, es nevaru ieiet kādā vienotā resursā internetā vai saņemt pie ārsta bukletu, ar ko man ir jārēķinās un kādas ir manas iespējas tam bērnam palīdzēt attīstīties,” stāstīja Karīna.

Burtiski nupat klajā nākusi grāmata „Es piedzimu agrāk”, kas mēģina atbildēt uz daudziem no šiem jautājumiem. Tā ir daļa no Bērnu slimnīcas sāktās programmas priekšlaikus dzimušu mazuļu uzraudzībai arī pēc izrakstīšanas no slimnīcas.

„Mēs apzināmies, ka pēc šīm vidēji 90 dienām, ko bērniņš ir pavadījis Bērnu slimnīcā, kad ārsti dzīvību ir izglābuši un veselības stāvoklis ir stabils, vajadzība pēc īpašas aprūpes šiem bērniem nebeidzas,” skaidroja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Fonds kopā ar atbalstītājiem sācis labdarības akciju pāragri dzimušo mazuļu tālākam atbalstam. Neonatologa un fizioterapeita kabinetu aprīkošanai, speciālistu tālākapmācībai un izglītojošiem materiāliem vajag 60 tūkstošus eiro.

„Mēs neizgudrojam riteni. Šādas īpašās aprūpes programmas priekšlaikus dzimušajiem bērniem ir visā pasaulē, tai skaitā Lietuvā un Igaunijā. Šīs programmas ir sevi apliecinājušas, ir efektīvas un nodrošina bērniem vajadzīgo medicīnisko aprūpi līdz divu gadu vecumam,” norāda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja.

Medicīnas attīstība šodien ļauj izglābt pat 24.grūtniecības nedēļā dzimušus bērniņus. Taču daudzi no viņiem vēlāk atgriežas slimnīcā ar nopietnām veselības problēmām, skaidroja programmas vadītāja, neonatoloģe Ilona Vārpa.

„Laikā, kad dzimstība joprojām ir zema un arvien vairāk izdzīvo priekšlaikus dzimuši bērniņi, ir ļoti svarīgi, lai katrs bērniņš izaug vesels. Šī programma ir atbalsts ne tikai bērniem, bet psiholoģiski atbalsta arī ģimenes,” uzsvēra ārste.

Tas nozīmēs, ka jau Bērnu slimnīcā mazuli pierakstīs uz nākamo vizīti pie neonatologa dzīvesvietai tuvākajā slimnīcā, kas specializējusies priekšlaikus dzimušu bērnu aprūpē – Rīgā, Liepājā, Valmierā vai Jēkabpilī. Līdzās konsultēs arī fizioterapeits, tādējādi ļaujot priekšlaikus dzimušajiem bērniem palīdzību saņemt ātrāk, nekā stāvot vispārējā rindā.

„Bērniņu paskatās neonatologs, un, ja ir nepieciešamība, turpat vai blakus kabinetā uzreiz pieslēdzas fizioterapeits, kurš izrunā ar vecākiem pozas, kā bērnu turēt un likt. Ja vajadzīgs, viņš arī sniedz lielāku konsultāciju bērna kustību terapijā. Ja ir nepieciešams, bērns uzreiz tiek pierakstīts uz fizioterapijas kursu,” skaidroja programmas vadītāja.

„Drošā apmetņa” programmā īpašu atbalstu pēc slimnīcas atstāšanas sniegs bērniņiem, kas dzimuši līdz 34.grūtniecības nedēļai. Vecāku lielākais bieds ir neziņa – gan par diagnozēm, gan bērna tālāko attīstību, stāstīja Baiba Lāce, kuras meitiņa pirms četriem gadiem atsteidzās pirms laika. Baiba piedalījusies rokasgrāmatas izstrādē, kas citiem vecākiem ļaus šo neziņu mazināt.

„Atbildes bija grūti sameklēt,” savu pieredzi atceras Baiba. „Ja atbildes saņēmām, kā tas bija manā gadījumā, no dakteriem mutiski, tad tajā brīdī ir grūti visu uztvert un pēc tam atcerēties. (..) Man arī ļoti trūka informācijas par to, kā šis bērns attīstās, kāda ir tā atšķirība. Kam sekot līdzi, kurā brīdī vajadzētu par kaut ko satraukties un kad vēl satraukumam galīgi nav pamata. Tās ir tās ierastās lietas, kas katra zīdainīša attīstībā ir svarīgas, bet priekšlaikus dzimušiem bērniņiem ir atšķirīgāki tempi, un mammām tas būtu jāzina. Par to arī ir šajā grāmatā,” stāstīja Baiba.

Informācija par iespēju atbalstīt programmu priekšlaikus dzimušo bērnu tālākai aprūpei atrodama Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā

Lai programmu veiksmīgi ieviestu Rīgā, Liepājā, Valmierā un Jēkabpilī,  nepieciešams vairāk nekā 60 000 eiro. Tāpēc ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziedot pa tālruni 90006988 vai mājaslapā www.bsf.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti