Latvijas futbola izlasei Nīderlandē neizdodas izvairīties no saplosīšanas

Latvijas futbola valstsvienība svētdien Amsterdamā ar tenisam raksturīgāku rezultātu 0:6 zaudēja spēcīgajai Nīderlandes izlasei 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē. Iepriekš grupā pieticīgi spēlējuši laukuma saimnieki jau pirmajā puslaikā iekrāja trīs vārtu pārsvaru un pēc pārtraukuma uzbrukuma iedvesmu aizstāja ar racionālāku spēli, taču tas neliedza viņiem uzvaru padarīt vēl jo pārliecinošāku.

(papildināts pēc grupas pārējo spēļu noslēguma)
Uzvarētājiem izcēlās Arjens Robens, kurš guva divus vārtus un Latvijas aizsardzībai nebija apturams. Ar divu vārtu guvumu laukumu pameta arī Klāss Jans Huntelārs.

Oranžo līdzjutēju armijas atbalstītajiem laukuma saimniekiem pietika ar sešām minūtēm, lai bumba pirmo reizi nonāktu Aleksandra Koļinko sargātajos vārtos. Pēc Robena centrējuma Robins van Persijs no soda laukuma vidus ar galvu precīzi sita tālajā stūrī. Vēl līdz tam Latvijas izlasi glāba vārtu stabs.

Latvijas aizsardzība turpinājumā noturējās gandrīz pusstundu, līdz Robens no soda laukuma stūra izcili iegrieza bumbu zem pārliktņa un Koļinko bija bezspēcīgs. Vēl septiņas minūtes vēlāk Huntelārs pēc tuva centrējuma no gala līnijas apsteidza Latvijas aizsardzības balstu Kasparu Gorkšu un no dažu metru attāluma trešo reizi raidīja bumbu pāri vārtu līnijai. Puslaika beigās pirmo reizi nopietni spēlē bija jāiesaistās arī Nīderlandes vārtsargam Jasperam Cilesenam pēc Alekseja Višņakova sitiena.

Otrajā puslaikā mājinieku uzbrukuma viļņi nedaudz pierima, taču spēle gandrīz nepārtraukti ritēja Latvijas izlases laukuma pusē, un bīstamu situāciju pie Koļinko vārtiem netrūka. Viesiem nepalīdzēja arī iepriekš ilgstoši savainojumus dziedējušā pussarga Aleksandra Cauņas došanās laukumā uz maiņu 54. minūtē. Robens bija tuvu nākamo vārtu guvumam, kad pēc viņa izpildīta soda sitiena bumba 58. minūtē trāpīja pa pārlikti pie vārtu rāmja stūra.

Latvijas uzbrukumu 70.minūtē pastiprināja uz maiņu uznākušais Artjoms Rudņevs, un viesiem izdevās pavirzīt spēli tuvāk Nīderlandes vārtiem, taču bez lieliem draudiem Cilesena cietoksnim. Savukārt Koļinko 77. minūtē glāba pēc Memfisa Depaija sitiena no tuvas distances, taču pēc tūlīt sekojušā stūra sitiena līdz bumbai aizsniedzās Džefrijs Bruma un rezultāts kļuva 4:0.

Savus otros vārtus Robens iesita 82. minūtē, kad ar kreiso kāju no soda laukuma līnijas perfekti trāpīja vārtu tuvajā stūrī. Koļinko vēl izglāba pēc Huntelāra un Depaija sitieniem, kas varēja viesu sakāvi vērst vēl jo graujošāku, tomēr Huntelāra vēl vienu sitienu no soda laukuma robežas aizsardzība nenobloķēja un arī Latvijas vārtsargs bija bezspēcīgs.

Latvijas izlase cieta smagāko zaudējumu kopš 1931. gada, kad Vesterosā ar 0:6 piekāpās laukuma saimniekiem zviedriem, liecina aģentūras BNS informācija.

Uzvara pār Latviju ļaus Nīderlandes izlasei līdz pavasarim ieņemt 3.vietu kvalifikācijas A grupā. Latvijas izlasei četrās spēlēs ir divi punkti par diviem neizšķirtiem. Kvalifikācijas cikla pirmajās trijās spēlēs Latvija šoruden nospēlēja neizšķirti viesos pret Kazahstānu (0:0), bet mājās atzina Islandes pārākumu (0:3) un izcīnīja neizšķirtu pret Turciju (1:1).

A grupas līderu spēlē svētdien Čehijas izlase Plzeņā ar 2:1 uzveica islandiešus, savukārt turki Stambulā ar 3:1 pārliecinoši pārspēja Kazahstānas valstsvienību un pakāpās uz 4.vietu, apsteidzot Latviju. Kazahstānas futbolisti grupā ir pēdējie ar vienu punktu.

Eiropas čempionāta kvalifikācijā spēlē 53 izlases, kas kvalifikācijā ir sadalītas deviņās grupās pa piecām vai sešām vienībām. Pa divām spēcīgākajām katras grupas komandām un labākā trešās vietas īpašniece garantēs dalību finālturnīrā, turpretim atlikušās astoņas trešo vietu ieguvējas vēl četras ceļazīmes sadalīs izslēgšanas pāros. Finālturnīrā komandu skaits pieaugs līdz 24 valstsvienībām līdzšinējo 16 izlašu vietā, un dalība jau ir droša rīkotājai Francijai.