«Liepājas osta LM» tiks pārdota atsevišķi; pakalpojumus LM nodrošinās meitasuzņēmums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Maksātnespējīgās AS "Liepājas metalurgs" pārdošanas plāns tiks precizēts - paredzēts, ka "Liepājas metalurga" meitasuzņēmums AS "Liepājas osta LM" tiek pārdots atsevišķi no pamatražotnes, savukārt ostas pakalpojumu pieejamību ražotnei garantēs jaunizveidotais meitasuzņēmums SIA "50.piestātne", biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja "Liepājas metalurga" maksātnespējas administrators Haralds Velmers.

Marta beigās izveidotā "50.piestātne" ir 100% "Liepājas metalurga" meitasuzņēmums un šodien Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valde devusi piekrišanu modernizētās 50.piestātnes nomas līguma izbeigšanai ar "Liepājas osta LM" un šai piestātnei pieguļošās zemes iznomāšanai uzņēmumam "50.piestātne".

"Šī piestātne nesen ir modernizēta tieši "Liepājas metalurga" vajadzībām un tieši šajā 50.piestātnē notika gan metāllūžņu, gan gatavās produkcijas pārkraušana. Pēc uzņēmuma darbības apturēšanas piestātnē kravu operācijas netika veiktas. Piestātne ir spējīga pilnībā nodrošināt visu "Liepājas metalurgam" nepieciešamo kravu plūsmu," skaidroja Velmers.

Administrators piebilda, ka šādā veidā tiek nodrošināts "Liepājas metalurga" pārdošanas plāna galvenais mērķis - uzņēmumam tiek garantēti nodrošināta pieeja ostas pakalpojumiem, savukārt "Liepājas osta LM" pārdošana atsevišķi, kas varētu notikt ātrāk nekā pamatražotnes pārdošana, spēs atrisināt šī uzņēmuma problēmas - dramatisko kravu kritumu, finansiālo nestabilitāti.

"Jāsaprot, ka ostas bizness un metalurģijas bizness ir ļoti atšķirīgi, tāpēc nav pareizi ostas uzņēmumu pārdot vienā paketē ar metalurģijas uzņēmumu. Ir jāatrod ātrs risinājums tam, kāda būs "Liepājas osta LM" nākotne, vajag ātrus risinājumus jaunu kravu piesaistei, lai uzņēmums spētu izdzīvot. Piemēram, tam var parādīties jauni īpašnieki, kas nāk ar savām kravām," sacīja Velmers.

Viņš norādīja, ka arī no "Liepājas metalurga" aktīvu pārvaldīšanas viedokļa, "50.piestātnei" pārņemot nomas līgumu no "Liepājas osta LM", šis aktīvs nav pazaudēts, bet ostai tiek radīta iespēja rast ātrāku risinājumu.

Nākamajā nedēļā Velmers paredzējis izsūtīt visiem "Liepājas metalurga" kreditoriem precizēto uzņēmuma pārdošanas plānu, kurā tiks iekļauts precizētais ostas uzņēmuma pārdošanas veids. "Pēc tam, kad šie precizējumi tiks veikti, varēšu arī sīkāk komentēt, kādā veidā notiks "Liepājas osta LM" pārdošana," norādīja Velmers.

Patlaban viņš arī atturējās nosaukt, pār kādu summu iecerēts pārdot "Liepājas osta LM".

Administrators piebilda, ka "Liepājas osta LM" pārdošana atsevišķi neizslēdz iespēju, ka šo uzņēmumu nopērk tas pats pircējs, kurš pēc tam iegādāsies arī "Liepājas metalurga" pamatražotni.

Jau ziņots, ka "Liepājas osta LM" kravu apgrozījums pērn samazinājies par 45%. "Liepājas osta LM" ir lielākā Liepājas ostas stividorkompānija, kas līdz šim ik gadu ir nodrošinājusi ostai stabilu kravu plūsmu, tomēr 2013.gadā līdz ar uzņēmuma māteskompānijas "Liepājas metalurgs" maksātnespēju ievērojami samazinājās kravu apgrozījums. Ja 2012.gadā kompānija pārkrāva 2,67 miljonus tonnu kravu, tad 2013.gadā - vien 1,47 miljonus tonnu.

Liepājas SEZ akciju sabiedrība "Liepājas osta LM" kopš darbības sākšanas 1993.gadā ir specializējusies metāla un metāla izstrādājumu kravu pārkraušanā, pārkraujot gan vietējā metalurģiskā ražotāja "Liepājas metalurgs" ražojumus, gan citu ražotāju tranzīta kravas. 2001.gadā par uzņēmuma galveno akcionāru kļuva "Liepājas metalurgs".

Par "Liepājas metalurga" pamatražotnes pārdošanu starptautiskajā piedāvājumā noslēgts līgums ar konsultāciju kompāniju "Prudentia". Atlīdzība konsultantam nepārsniegs 2% no summas, par kādu tiks pārdots uzņēmums, bet tā var būt arī mazāka.

Velmers paredzējis "Liepājas metalurga" pamatražotni, metāla kausēšanas ražotni, velmētavu, tehnoloģiskās iekārtas, nekustamos īpašumus un kustamo mantu, kura saistīta ar ražotnes darbības nodrošināšanu, - pārdot starptautiskajā piedāvājumā, lai uzrunātu kvalificētus pircējus un nodrošinātu pēc iespējas lielāku ieguvumu no pārdošanas.

"Atbilstoši veiktajam uzņēmuma novērtējumam, pārdodot neieķīlāto mantu, ir iecerēts iegūt 3,5 miljonus eiro bez izsoles un vienu miljonu eiro izsolē. Savukārt, pārdodot ieķīlāto mantu, iecerēts iegūt 112,3 miljonus eiro. Būtiski gan uzsvērt, ka prognozes tiks precizētas pārdošanas procesa laikā, vadoties pēc pārdošanas rezultātiem un pircēju izteiktajiem piedāvājumiem," iepriekš izplatītajā paziņojumā uzsvēra Velmers.

2013.gada 12.novembrī Liepājas tiesa pasludināja "Liepājas metalurga" maksātnespēju, kā rezultātā uzņēmums pilnībā pārgāja Velmera pārraudzībā. Tika sākta darbinieku masveida atlaišana, un kopumā darbu zaudēja vairāk nekā 1500 cilvēku.

Nonākot finanšu grūtībās, "Liepājas metalurgs" jau pērn pavasarī pārtrauca ražošanu. Valsts kase jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit" - 67 465 056 eiro. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti