Modes muzejā atklās izstādi «Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Modes muzejā 27. aprīlī plkst. 18.30 tiks atklāta muzeja jaunā izstāde – «Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna». No 28. aprīļa izstādē būs apskatāmi vairāki desmiti tērpu, kā arī daudz eksotisku aksesuāru un nelielu interjera priekšmetu no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas; tie aptvers laikposmu no 18. līdz 21. gadsimtam. Galvenā tēma – Ķīnas kultūras gadsimtiem ilgā ietekme uz Rietumu modi.

Ar apģērbu un aksesuāru starpniecību izstāde ļaus izsekot līdzi interesei par Ķīnu, īpaši pievēršoties vairākiem spilgtiem laikposmiem, kad šīs zemes kultūra visizteiktāk ietekmēja eiropiešu un vēlāk arī amerikāņu gaumi: no rokoko laikmeta chinoiserie jeb «Ķīnas stila» līdz Viktorijas laika romantismam; no Šanhajas, kas 20.gs. 20.gados kļuva par izklaižu un «grēka» epicentru, kā arī visas Eiropas bēgļu patvērumu, līdz 1950. un 60.gadu Mao Dzeduna periodam, tā laika darinājumu eksportam un «uniformu» stilam.

Aleksandra Vasiļjeva intereses un izpētes objekts jau izsenis ir arī emigrācijas centri Tālajos Austrumos – gan Šanhaja, gan Harbina –, kurp bēgļu gaitās devās daudzi no pilsoņu kara plosītās Krievijas. Starp šiem patvēruma meklētājiem bija gan slavenības, gan aristokrāti, gan inteliģences pārstāvji, kas negaidīja neko labu no jaunās padomju varas. Šanhajas modes pasaules zvaigzne bija arī Aleksandra Gramoļina, modes ateljē «Modern Woman» īpašniece, kura 50.gados pārcēlās uz Rīgu un kļuva par Rīgas Modeļu nama māksliniecisko vadītāju. Viņas radītie modeļi arī redzami izstādē.

Arī mūsdienu modes dizaineri nereti smeļas iedvesmu Ķīnas kultūrā. Šo tēmu īpaši bija iecienījis Īvs Senlorāns, kurš pat radīja smaržas «Opium», kā arī japānis Kenzo Takada un daudzi citi modes mākslinieki. Ķīnas tēma joprojām nezaudē aktualitāti, un daudzi dizaineri meklē iedvesmu Tālajos Austrumos, kas vēl aizvien vilina ar neatklātiem noslēpumiem.

Izstāde Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus. Eksponātus no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas – tā ir trešā lielākā privātā tērpu un aksesuāru kolekcija pasaulē, kas ietver apmēram 55 tūkstošus priekšmetu, – papildinās video un audiomateriāli. Ekspozīcijas ietvaros būs iespēja uzzināt vairāk arī par Ķīnas vēsturi, par Eiropas mūziku, kas tapusi, iedvesmojoties no ķīniešu vēstures un mitoloģijas, un par izsmalcināto kaligrāfijas mākslu.

Muzeja apmeklētājiem arī pašiem būs iespēja pamēģināt uzrakstīt īsu zīmīti vai apsveikumu ķīniešu valodā, kā arī piemērīt ķīniešu tradicionālo tērpu.

Savukārt muzeja gidu vadītās ekskursijas atklās zīda un porcelāna noslēpumus, kā arī ļaus uzzināt vairāk par slavenākajiem Ķīnas izgudrojumiem un to ietekmi Eiropā.

Izstādes ietvaros notiks arī lekcijas un meistarklases, kas ļaus uzzināt vairāk par Ķīnu un tās skaistuma izpratni. Pirmais ar izstādes tēmu saistītais pasākums notiks jau 14.maijā un būs veltīts Ķīnas poēzijai un kaligrāfijai.

Jau vēstīts, ka Modes muzejs sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu tika atvērts 2016. gada rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti