Reportāža: «Iespējamās misijas» angļu valodas skolotājs Kārlis Caune pārceļas uz Cēsīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šis 1. septembris pavisam citādāks būs 23 gadus vecajam jelgavniekam Kārlim Caunem. Kārlis iesaukts „Iespējamā misijā” un divus gadus mācīs angļu valodu sesto līdz devīto klašu skolēniem Cēsu 2. pamatskolā. Latvijas Radio korespondente Vita Anstrate ar jauno skolotāju tikās divreiz – pirms un pēc iekārtošanās dzīvei un darbam 150 kilometru attālumā no mājām.

„Man būs kopā astoņas klases, ar kurām es strādāju. Es mācīšu angļu valodu sestajai, septītajai, astotajai un devītajai klasei, un viņas būs pa divām katrā no šīm te vecuma grupām,” stāsta Kārlis Caune.

Jauno skolotāju Kārli Cauni pirmo reizi satieku kancelejas preču veikalā Rīgā, kur viņš iepērk skolai nepieciešamo. Nupat sakārtojis pēdējos papīrus ar skolu un „Iespējamo misiju”, jaunais vīrietis gatavojas pēc dažām dienām doties uz Cēsīm, kur jādzīvo būs divi gadi. Svarīgākais Kārļa pirkums ir astoņas kartona kasītes, kurās glabāsies katras apmācāmās klases darbi. Pēc tam meklējam krāsaino krītu. Kā saka Kārlis, skola esot jauna un moderna, bet viņš, šķiet, turas pie pārbaudītām vērtībām – krīts, tāfele, kartona kastītes.

Kad viss iegādāts, dodamies uz Vērmanes dārzu aprunāties. Kārlis beidzis Somugru studiju bakalaura programmu Latvijas Universitātē, studējot somu un igauņu valodu un kultūru. Maģistrantūras studijas mainījis pret diviem gadiem Cēsīs. Pašlaik viņš uz mācību gadu skatās ar lielu entuziasmu, bet, kas būs pēc diviem gadiem, prognozēt neņemas.

„Es esmu gatavs šobrīd doties uz Cēsīm un būt tur turpmākos divus gadus. To, kas būs pēc tam, to jau mēs redzēsim,” spriež kārlis..

Kā vairumam misijas skolotāju, arī Kārlim iepriekš nav bijusi pieredze darbā ar skolēniem vai kādi pedagoģijas kursi universitātē. Visu nepieciešamo jaunietis apguvis intensīvās vasaras apmācībās, kas šogad praksē notikušas Ventspilī.

„Faktiski divas nedēļas bija mācības un tad desmit dienas mums bija prakse. Darbojāmies kopā ar bērniem, kuriem tā bija nometne. Viena lieta, protams, ir mācīties, sēdēt un mēģināt to apgūt, un saprast to visu teorētiski, pavisam cita lieta ir to pēc tam pielietot praktiski. Pēc tam bija arī secinājumi, kur tad tas, ko mēs mācījāmies, pēc tam atspoguļojās vai neatspoguļojās un kā tas attiecīgi ietekmē mācīšanās procesus,” saka Kārlis.

„Iespējamā misijā” viņa mērķis ir motivēt skolēnus tiekties pēc sasniegumiem. Tiesa, skolotāja darbs agrāk puisi nevilinājis:

„Man abi vecāki ir vismaz kaut kādā brīdī bijuši pedagogi, un mamma vēl joprojām arī šobrīd ir pirmsskolas izglītības iestādes vadītāja. Līdz ar to man ļoti ilgu laiku bērnībā bija tā – tā kā mani vecāki ir skolotāji, es jau nu gan neiešu bērniem dzīvi bojāt, bet te nu es esmu!”

Pēc vairākām dienām angļu valodas skolotāju uzmeklēju jaunajā darbavietā.

„Šī ir tā pirmā diena, kad es te pa īstam esmu, un eju cauri visiem plauktiem, mēģinu saprast, kur kas atrodas, kas varbūt ir palicis vēl no iepriekšējiem iemītniekiem un kas varbūt ir mantas, kas no skolēniem vēl ir palikušas pāri,” rāda Kārlis.

Cēsu 2. pamatskola atrodas pusstundas gājiena attālumā no pilsētas centra un puiša jaunās dzīvesvietas. Skola ir nesen renovēta, gaiša:

„Man ir prieks te būt un man ir prieks, ka man ir tāda iespēja, un man gribas, lai bērniem būtu patiešām labi. Lai viņiem arī būtu prieks ne tikai 1. septembrī, kad mēs šeit visi sanāksim, mums būs svinīgā daļa, bet - lai viņiem būtu prieks arī 2., 5., 20.  septembrī un arī 20. maijā nākamgad.”

Bērniem durvis skola vērs vaļā 1. septembrī, pagaidām šeit rosās vien direktors un pāris citu skolotāju. Vai izdevies aprunāties ar jaunajiem kolēģiem un kā viņš ticis uzņemts:

„Tik tālu, cik es esmu redzējis, tad ar tādu diezgan, diezgan plašu smaidu un interesi. Pasmejas…gan no rīta jau ienākot iekšā un prasot kabineta atslēgas, sakot, ka es esmu jaunais angļu valodas skolotājs, pretī bija frāze – jā, jā, es jau tā domāju. Tā kā man bija tāda sajūta, ka gaida, kas ir ļoti patīkami.”

Sarunas beigās Kārlis piedāvā izvadāt nelielā ekskursijā pa skolu, satiekam arī direktoru Ojāru Bicānu, kurš saka - misijai angļu valodas skolotāju pieprasījuši, jo zinājuši, ka šie jaunieši ir radoši un ar zināmu kvalitātes zīmi. Kārlis arī piekrīt – viņš mācību stundu laikā klases priekšā nestāvēs un nelasīs, bet gan rūpēsies par to, lai bērniem tajās būtu interesanti. Vienlaikus viņš atzīst – zīmēt, līmēt un aplicēt nav pašmērķis, visiem tāpat būšot jāraksta kontroldarbi, kas ne vienmēr varot būt interaktīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti