Stāsti

Privātie mežu īpašnieki aicina sēņotājus ievērot aizlieguma zīmes

Stāsti

Cīņai ar izspiedējvīrusu izveidota izglītojoša mājaslapa

No hepatīta izārstētie: Tas ir kā slikts sapnis, kas ir beidzies un ko negribas atcerēties

No hepatīta izārstētie: Tas ir kā slikts sapnis, kas ir beidzies un ko negribas atcerēties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tas ir kā slikts sapnis, kas ir beidzies un to negribas atcerēties. Tā saslimšanu ar C hepatīta vīrusu raksturo pacienti, kuriem šogad izdevies izārstēties, saņemot valsts apmaksātu terapiju. Atzīmējot Pasaules hepatīta dienu, par savu pieredzi cīņā ar vīrusu, kuru paši pacienti dēvē par kluso slepkavu, ar Latvijas Radio aprunājās divi C hepatīta pacientu apvienības biedri. Abi vīrieši ir laimīgi par veiksmīgo terapiju, taču vienlaikus pauž arī nožēlu par to, ka jau pirmajā pusgadā izsmelts viss ārstēšanai atvēlētais valsts finansējums, tādēļ citi pacienti, kam zāles pienākas, aptiekās jaunos medikamentus vairs nesaņem.

Šodien visā pasaulē atzīmē Hepatīta dienu, un tā šogad Latvijā vairākiem desmitiem cilvēku ir īpaša tāpēc, ka tiem izdevies vīrusu apturēt un pat izārstēt. Šogad pirmo reizi valsts ārstēšanos apmaksā pilnā apmērā, turklāt pacientiem piedāvā arī divas jaunas un daudz efektīvākas terapijas. Sevi par veiksminieku sauc 56 gadus vecais Oļegs, kura vārds pēc vīrieša lūguma ir mainīts.

Oļega stāsts

''Ārstējos es 2009.gadā pirmo reizi un nesekmīgi. Toreiz bija 50% atlaide ārstēšanai.'' - Par inficēšanos ar C hepatītu Oļegs uzzinājis pirms astoņiem gadiem, kad uz asins izmeklējumiem viņu nosūtījis ģimenes ārsts. Oļegs - kā vairums hepatīta slimnieku - nezina, kā inficējies. Iespējams, pie zobārsta vai friziera, vēl iespējams, ka darbā:

''Vēl aizdomas, ka pie mums darbā ir kopēja tualete ar pircējiem. Pie mums nāca bieži narkomāni spricēties tualetēs. Varbūt asinis uz kādu manu rētu trāpījās, jo viņi jau arī mazgāja rokas izlietnē.''

Kad 2009.gadā vīrietis uzsāka ārstēšanos, valsts apmaksājusi pusi no vecās, interferonu saturošās terapijas. Bija jādzer zāles un reizi nedēļā sev jāiespricē kājā. Šī terapija nereti izraisa dažādas blakus parādības, turklāt tā palīdz vien pusē saslimšanas gadījumu. Oļegs tomēr mēģinājis un par šiem medikamentiem samaksājis vairākus tūkstošus latu. Taču nesekmīgi, jo vīrusu apturēt neizdevās.

''Bija arī jāmaksā, tādēļ jau bija cerības, ka varēšu izārstēties. Parādījās jauni preparāti, un viņi vēl nebija kompensējami. Ļoti liela summa, bija 32 000 eiro, tagad jau 45 000 eiro maksā. Vienkāršs cilvēks tādu naudu nevar nopelnīt,'' saka Oļegs.

Tāpēc vairākus gadus atlicis vien gaidīt. Šogad janvārī Oļegs atkārtoti interesējies par iespēju izārstēties. Viņš sirdzis ar hepatīta C pirmo genotipu jeb vīrusa klasifikāciju, tāpat viņam šo gadu laikā sākušies nopietni aknu bojājumi, kas bijis būtisks iemesls pretendēt uz valsts apmaksāto, jauno terapiju.

''Viņi ārstē tikai tos, kam ir jau trešā un ceturtā pakāpe. Man bija trešā pakāpe, tā ir jau pirmscirozes pakāpe. Ir arī piektā, viņu vispār vairs neārstē pat ar šīm zālēm, jo tā ir jau ciroze un vēzis,'' skaidro Oļegs.

Lēmumu no ārstu konsīlija vīrietis gaidīja aptuveni divus mēnešus un tikai martā varēja uzsākt ārstēšanos, kuru iepriekš atļauties nevarēja. Savulaik vīrietis vērsies arī pie labdarības organizācijas ziedot.lv un rakstījis lūgumu Nacionālajam veselības dienestam, bet saņēmis atteikumu. Toties tagad viņš rāda čeku, uz kura rakstīts – 15 000 eiro par medikamentiem vienam mēnesim, kurus apmaksās valsts.

''Iepriekšējo reizi arī vajadzēja spricēt, bet šoreiz tikai dzert zāles. Trīs mēnešus vajadzēja dzert. Katru mēnesi man izrakstīja jaunu porciju un vajadzēja dzert zāles. Tur ir divas tabletes, no rīta bija jādzer tā visdārgākā un vakarā papildu tablete, kas ir drusku vājāka. Divas reizes dienā vajadzēja lietot,'' stāsta Oļegs.

Lai gan medikamenti ir ļoti spēcīgi, terapijas laikā nekādas blaknes nenovērojis:

''Ārstēšana diezgan normāli pagāja. Bija drusku tāds kā vājums, laušana, bet sevišķi nebija nekādas īpašas novirzes.''

Reizi mēnesī viņš nodevis asins analīzes, un pašlaik asins aina rāda, ka no vīrusa izdevies atbrīvoties: ''Katru mēnesi uzlabojās. Tagad man piezvanīja un teica, ka vairs nav vīruss atrodams. Uzlabojās visi rādītāji asins analīzēs, tā kā, paldies Dievam.''

Paužot pateicību, Oļegs arī saka, pirmais vīrusa tips ir izteikti agresīvs un, iespējams, var atgriezties, taču viņš cer, ka tas organismu atstājis pavisam.

Borisa stāsts

''Uz biopsiju aizgāju, tā uzrādīja trešo fibrozes pakāpi, un tad piedāvāja iekļūt tajā programmā.'' - Līdzīgs stāsts ir arī 41 gadu vecajam Borisam, kurš arī lūdz savu īsto vārdu neminēt un piekrīt vien īsai telefona sarunai. Par hepatīta vīrusu vīrietis uzzinājis pirms četriem gadiem, kad vēlējies kļūt par asins donoru.

Arī Boriss sākotnēji ārstējies ar interferonu saturošo terapiju, bet asinsaina no tā nav uzlabojusies un ārstēšanos vīrietis pārtraucis līdz šī gada sākumam, kad ārstu konsīlijs izrakstījis valsts apmaksātu jauno medikamentu recepti. Tagad arī viņam izdevies no vīrusa atbrīvoties.

''Negribas domāt par to. Pagāja un pārgāja kā slikts sapnis.'' - Boriss piebilst, ka, apzinādamies vīrusa bīstamību, iepriekš vairākus gadus juties ļoti slikti, tāpēc, uzzinot, ka valsts apmaksātus dārgos medikamentus šogad daudzi pacienti vairs nesaņems, vīrietis situāciju sauc par skarbu:

''To es dzirdēju. Ļoti skarbi to dzirdēt, ka citiem cilvēkiem nevar palīdzēt. Man jau aptiekā, kad ņēmu zāles, tad man aptiekas strādnieks pateica to, ka valstij nav naudas, un tagad cilvēkus vairs neliek tajā programmā.''

Valsts medikamentu ražotājiem sola par zālēm samaksāt pēc tam, kad mediķi ir pārliecinājušies par veiksmīgu izārstēšanu. Tā kā jaunā terapija palīdz 80-98% gadījumu, tad ir liela iespējamība, ka jāmaksā būs teju par katru pacientu, kas šogad uzsācis jauno terapiju.

Kopumā šim mērķim šogad atvēlēti 6,6 miljoni eiro, un nauda jau sadalīta līdz pat šī gada beigām.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti