Dienas ziņas

Piemin komunistiskā genocīda upurus

Dienas ziņas

Bērzainē izveidots piemiņas akmens izsūtītajiem

Vēstures stunda A.Pumpura muzejā

Lielvārdē par izglābšanos no deportācijām var pateikties kolhoza priekšsēdētājam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

1949. gadā no Latvijas tika izsūtīti 43 000 cilvēku, bet Lielvārdi deportācijas praktiski neskāra, par ko vietējie varēja pateikties toreizējā kolhoza priekšsēdētājam Edgaram Kauliņam.

Andreja Pumpura muzejā Lielvārdē apkopotajos atmiņu stāstos minēts, ka 1949. gada 24. marta vakarā kultūras namā izrādīts teātris, bet pēc izrādes ļaudis nevēlējušies doties prom, jo gaisā virmojušas valodas par gaidāmo izvešanu

Pumpura muzeja speciāliste Zane Nemme stāstīja, ka tajā dienā ziņas klīda apkārt un Lielvārdē, tāpat kā citur, bija jāsagatavo  kravas mašīnas, bet kolhoza vadītājs Edgars Kauliņš ir nostājies uz skatuves blakus aktieriem un teicis - rīt ir darba diena, ejiet mājās un izgulieties.

“Un cilvēki ir nomierinājušies un gājuši mājās. Un, protams, rītā ir bijusi darba diena un visi ir bijuši darbā, un  neviens no Lielvārdes nav izvests,” stāstīja Nemme.

Piemiņas dienā allaž tiek uzsvērts, ka tautas atmiņai ir jābūt dzīvai un par iepriekšējo paaudžu pārdzīvoto jāzina jaunajai paaudzei. Lai izprastu vēstures faktus un sajustu izsūtīto emocijas, Andreja Pumpura muzejā Lielvārdē Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā uz vēstures stundu pulcējās skolēni.  

66 gadus pēc trauksmainās nakts  Edgara Kauliņa vārdā nosauktās vidusskolas septītklasnieki pulcējas muzeja zālē, lai uzzinātu, gan kāpēc viņu vecvecākiem izdevies paglābties, gan tāpēc, lai dzirdētu atmiņu stāstus no tiem, kas  atgriezušies.

Gitas Zariņas vecāki uz Sibīriju izsūtīti, jo viņiem piederēja 50 hektāri zemes, bet  pati Gita piecus gadus pavadījusi Karēlijas nometnē, jo proklamācijā  izlasījusi, ka Zviedrijā miris Kārlis Skalbe un kas notiek ar zemniekiem Gulbenes pusē.

“Tas skaitījās grēks, jau lasīšana... Un, ja tūdaļ neziņoja milicijā, tā jau bija pretvalstiska propaganda,” stāstīja Zariņa.

Stundu garā tikšanās, kur  skarbie vēstures fakti mijās ar emocijām,  paskrējusi ātri. Skolēni  uzzinājuši daudz jauna, bet iztēloties to realitātē ir ļoti grūti.

Komunistiskā terora upuru piemiņas dienā  vēstures stunda A.Pumpura muzejā mazajiem lievārdiešiem notiek jau ceturto gadu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti