Jānis Lūsis - pirmais Latvijas vieglatlēts Slavas zālē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Piektdien Monako Starptautiskās vieglatlētikas Slavas zālē uzņems arī par aizvadītā gadsimta izcilāko šķēpa metēju atzīto Jāni Lūsi. Viņš būs pirmais Latvijas sportists, kurš tiks iekļauts Slavas zālē, kas pirmos biedrus uzņēma pirms diviem gadiem. Lūsis ir vienīgais Latvijas sportists, kam izdevies izcīnīt visu trīs kalumu olimpiskās medaļas - bronzu 1964.gadā Tokijā, olimpisko zeltu 1968.gadā Mehiko un sudrabu - pēc četriem gadiem Minhenē .

Jānis Lūsis pirms 75 gadiem piedzima Jelgavā, un šo faktu apstiprina arī pie mājas piestriprinātā goda plāksne.

Bērnībā trauslais puika apņēmīgi gājis pretim mērķim un pēc iekļūšanas pasaulē spēcīgāko šķēpmetēju vidū Lūsim 15 gadus izdevās noturēties sporta veida virsotnē.

Starptautiskajā slavas zālē Monako sākotnēji tika noteikti trīs minimālie kritēriji:

  • jābūt vismaz divām zelta medaļām olimpiskajās spēlēs vai pasaules čempionātā;
  • vismaz vienam pasaules rekordam;
  • uzņemšanas brīdī jābūt pagājušiem vismaz desmit gadiem pēc karjeras beigšanas.

Slavas zāles atklāšanas gadā Jānis Lūsis nevarēja kvalificēties, jo viņam ir tikai viens olimpiskais zelts. Taču Lūša atzīšana par aizvadītā gadsimta izcilāko šķēpa metēju bija loģiska nepieciešamība kritērijus mainīt.

Tos papildināja ar atrunu, ka Slavas zālē var uzņemt arī tādā gadījumā, ja attiecīgā sportista sasniegumi bijuši ļoti nozīmīgi.

72.gadā Minhenes olimpiskajās spēlēs no otras zelta medaļas Lūsi šķīra vien divi centimetri - mazākā starpība olimpisko spēļu vēsturē šķēpmešanas disciplīnā.

Seši no 12 nominantiem uz ceremonijas dalībniekiem noskatīsies no mākoņu maliņas: Valērijs Brumels, Glens Deivis, Bobs Matiass, pirmais kārtlēcējs, kas pārvarēja 15 pēdu augstumu, Kornelijs Vormesdams, Austrālijas barjeriste Serle de la Hunti, amerikāniete Vilma Rūdolfa.

Nominantu skaitā, kuri klātienē piedalīsies ceremonijā, būs arī 20.gadsimta izcilības: vācietes sprintere Marita Koha un tāllēcēja Heike Drekslere, kas vienīgā ir divkārtējā olimpisko spēļu čempione tāllēkšanā, soms Lase Virens, soļotājs Roberts Koržeņevskis no Polijas un citas izcilības.

Jānis Lūsis pats par karjerā paveikto: "Savā laikā esmu izcīnījis pietiekoši daudz uzvaras - vismaz kādas 200 uzvaras. Tas ir viens no rādītājiem, kas man personīgi nes gandarījumu. Pirmais pārsniedzu Latvijā 80 metru robežu, un biju viens no pirmajiem, kas sasniedza 90 metru robežu. Tanī laikā likās sapņu robeža, bet izrādījās - tas  arī ir iespējams. un, protams, olimpiskais zelts."

Cīnītājs un kārtīgs darva cilvēks, tā savu kursa biedru fizkultūras institūtā raksturoja bijušais Latvijas sporta dzīves vadītājs, tagad veterānu savienības prezidents Daumants Znatnajs.

Jānis Lūsis Triju Zvaigžnu ordeni saņēma 1999.gadā, pēc desmitiem gadiem arī balvu par mūža ieguldījumu sportā, bet šodien Monako 75 gadus veco Latvijas šķēpmešanas leģendu uzņems arī Starptautiskās Vieglatlētikas savienības (IAAF) Slavas zālē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti