Dienas ziņas

LNB vāc Baltijas ceļa liecības

Dienas ziņas

Molotova – Rībentropa paktam 75

Baltijas ceļš fotogrāfu acīm

Baltijas ceļš fotogrāfu acīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Preses fotogrāfi Baltijas ceļu atceras kā īsu mirkli, kuru  vajadzēja pagūt iemūžināt attēlos. Uldis Briedis bija uz Akmens tilta, Aivars Liepiņš – helikopterā virs Pleskavas šosejas, Vitālijs Stīpnieks – pie Latvijas un Lietuvas robežas.

Baltijas ceļa kadri brīžiem ir ļoti graudaini. Daudzi no tiem filmēti ar tolaik pieejamo tehniku – VHS kameru. Savukārt fotogrāfu uzņemtās bildes ir daudz asākas.

Vitālijs Stīpnieks Baltijas ceļa laikā bija pie saviem bērniem laukos, saimniecībā “Rainis”, sešus kilometrus no Lietuvas robežas: „Ļoti daudz, visi disciplinēti stāv. Man jau tas profesionālais kretīnisms - sameklēju punktu un atstrādā, ko redzi.” 

Brīdis, kamēr cilvēku rokas veidoja ķēdi, nebija pārāk garš. Tai bija jāsaslēdzas laikā no septiņiem līdz septiņiem piecpadsmit vakarā. Tāpēc bija jāmeklē dažādi punkti un dažādi rakursi.

Tas lidojums aplam interesants, īsts detektīvs - tā savu darbu no gaisa atceras Aivars Liepiņš. Lai pagūtu uz Spilvu, no kurienes helikopters cēlās, viņš braucis ar melnu volgu. Paķēris preses nama vadītāja šoferi aiz rokas un tas viņu rāvis cauri pustukšai Rīgai. „Helikopteram jau griezās spārni, ielecu. Pilots jautāja – uz kurieni? Pa Pleskavas šoseju nolēmām, tā tāda pārskatāma,” stāsta Liepiņš. Viņš rāda atklātni ar fotogrāfiju, kas bija pārdošanā visā Eiropā: „Grūti iedomāties lielāku reklāmu Baltijas ceļam.”

Helikopteru, ar kuru lidoja Aivars Liepiņš un bildēja Baltijas ceļu no augšas, bija sarunājis Uldis Briedis. Taču pēdējā brīdī viņa plāni mainījās. „Uzzināju, ka ir bēres, un man likās simboliski svarīgi fotografēt Kārļa Krūmiņa bēres. Viņu nosita padomju armijas ģedovščina... Bet es tomēr paguvu, un tad es nostaigāju visu Akmens tiltu. Likās – Daugavas abas malas, mūžam nesadalās,” stāsta Briedis.

Pēc gadiem attēlos redzamie mazie puikas viņu ir uzmeklējuši. Lai no negatīviem tiktu pie savām privātajām bildēm. Jo tieši šis kadrs, kas apliecina, cik tuvu viņi bijuši Latvijas vēsturei. „Tur zēns, kuram apsaitēta roka – tā bija lauzta. Bet ar visu to viņš aizgāja kopā ar vecākiem uz Baltijas ceļu. Tagad sameklēja mani. Izrādās – viņš dzīvo Amerikā un ir jurists,” stāsta Briedis.

Atceroties Baltijas ceļu, fotogrāfi īpašas emocijas nepauž. Viņi saka – Atmodas laikā bija tik daudz spilgtu brīžu. Un Baltijas ceļš bija tikai viens no tiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti