Ziemeļkorejas neveiksmīgais raķetes izmēģinājums rada bažas par augošiem draudiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nule izskanējušās ziņas par neveiksmīgu kārtējo balistiskās raķetes izmēģinājumu netiek uztvertas ar atvieglojumu, bet tieši otrādi - augošu satraukumu. Paredzams, ka nākamo piecu līdz desmit gadu laikā Ziemeļkorejas rīcībā būs tādi kodolieroči, ar kuriem tā varēs reāli apdraudēt gan savas tuvākās kaimiņvalstis, gan arī ASV.

Saskaņā ar ASV un Dienvidkorejas militārajiem avotiem, raķete gan uzsprāgusi tūdaļ pēc palaišanas. Taču starts notika Vonsanā, valsts ziemeļos. Tieši no šī apvidus pērn palaistas vairākas vidēja darbības rādiusa balistiskās raķetes. Un tikai viens starts bija nesekmīgs.

Līdz ar to pat jaunākā neveiksme, kur ekspozija notika vien sekundes pēc raķetes starta, nav pamats atvieglotai uzelpai.

Raķetes starts apliecina, ka Ziemeļkoreja turpina paaugstinātos tempos darbu pie savas kodolprogrammas.

Savukārt bīstamāki par kodolieročiem var būt vien nekvalitatīvi un neprecīzi kodolieroči. Kamēr turpinās Phenjanas darbs pie kodolgalviņas izstrādes, tās nesējraķetes, novirzoties no galamērķa un eksplodējot, nesasniegušas galamērķi, var apdraudēt infrastruktūru un civiliedzīvotājus gan pašā Ziemeļkorejā, gan tās kaimiņvalstīs.

Vēl tikai pirms piecām dienām ASV valsts sekretārs bija Dienvidkorejā un apmeklēja šo ikonisko objektu uz robežas ar Ziemeļkoreju. To uzskata par pasaules visspēcīgāk nocietināto robežbūvi. Kas reiz bija viena valsts, tagad ir divas dažādas un klaji naidīgas pasaules.

„Visas iespējas ir celtas galdā. Nepārprotami, nevēlamies, lai nonāktu līdz militāram konfliktam. Un skaidri to paužam savā komunikācijā.

Taču skaidrs, - ja Ziemeļkoreja veiks darbības, kas apdraudēs Dienvidkorejas vai mūsu pašu spēkus, tad viņi saņems atbilstošu atbildi.

Ja viņu ieroču programmas draudi sasniegs līmeni, kas prasa mūsu rīcību, tad arī šādas iespējas ir galdā. Tomēr ceram, ka, pirms speram šos soļus, mums ir vēl daudz citu iespēju. Ceram, ka pārliecināsim Ziemeļkoreju rīkoties citādi. Mēs to vēlētos,” sacīja ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons.

Vienlaikus Dienvidkoreja, kas turklāt martā kopā ar ASV spēkiem sāka plašus militāros mācību manevrus, sāka uzstādīt ASV jaunākās paaudzes pretgaisa aizsardzības sistēmu. To kā tiešus draudus jau iepriekš nosauca Ziemeļkoreja. Pēc Seulas Tilersons devās uz Pekinu, kurai ir vistiešākā ietekme Ziemeļkorejā. Tikmēr Phenjana paziņoja par jauna tipa raķešu dzinēja izmēģinājumiem, saucot to par lielu izrāvienu.

Šīs ziņas Baltā nama saimnieks raksturoja pārsteidzoši lakoniski, sakot, ka Ziemeļkorejas līderis uzvedas ļoti slikti.

„Viņš uzvedas ļoti, ļoti slikti. Ļoti slikti,” sacīja ASV prezidents Donalds Tramps.

Pieaugošā izmēģinājumu intensitāte, vēl vairāk eskalē situāciju. Turklāt, neskaitot militārās instalācijas un Dienvidkorejā dislocēto kontingentu, ASV rīcībā ir maz taktisku ietekmes sviru.

Ziemeļkorejas ietekmēšana notiek galvenokārt ar Krievijas un Ķīnas starpniecību. Tās ir nozīmīgākās valstis, kurās ieklausās Ziemeļkorejas režīms. Tieši tādēļ daļa ārpolitikas ekspertu bažīgi vērtē ASV prezidenta Donalda Trampa saspringtās attiecības ar Ķīnu. Jo rēnākas būs attiecības ar oficiālo Pekinu, jo vairāk šajā reģionā Savienotajām Valstīm būs nepieciešams labs dialogs ar Maskavu.

Tehniski Ziemeļkoreju jau tagad var uzskatīt par kodolvalsti. Tiesa, pagaidām tā vēl nespēj izgatavot pietiekami kompaktu kodolgalviņu. Tomēr, pēc ASV aplēsēm, jau nākamo piecu līdz desmit gadu laikā Ziemeļkorejas rīcībā var būt efektīvi kodolieroči, kas var apdraudēt arī Savienoto Valstu teritoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti