Ziemeļkoreja izmēģinājusi ballistisko raķeti; sasaukta ANO Drošības padomes ārkārtas sēde

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ar bažām uz Ziemeļkorejas palaisto raķeti reaģējusi starptautiskā sabiedrība un ANO, kas sasaukusi drošības padomes sēdi. Ziemeļkoreja apgalvo, ka orbītā ievadījusi mākslīgo Zemes pavadoni, taču citas valstis to apšauba. ASV un Dienvidkoreja gatavojas runāt par pretraķešu sistēmas izvietošanu Korejas pussalā, kam iebilst Ķīna. Arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādījis, ka Ziemeļkoreja, palaižot tālās darbības raķeti, pārkāpj ANO Drošības padomes rezolūcijas.

Dienvidkoreja, Japāna un ASV ir pirmās, kas lūgušas sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi pēc tam, kad Ziemeļkoreja pavēstījusi, ka palaidusi raķeti - Zemes pavadoni, kas sekmīgi ievadīts orbītā. Taču ASV un Ziemeļkorejas kaimiņvalstis tam netic un uzskata, ka Phenjana ir izmēģinājusi ballistisko raķeti, kas spējīga nest kodolieročus un sasniegt ASV kontinentālo daļu.

Raķetes palaišanu nosodījušas arī Krievija un Ķīna. ANO noteiktās sankcijas aizliedz Ziemeļkorejai lietot ballistisko raķešu tehnoloģiju, un šis ir jau kārtējais, kopumā ceturtais ANO Drošības padomes rezolūciju pārkāpums.

Pašā Ziemeļkorejā, kā allaž, notikušais pasniegts ar vērienu. Televīzijā diktore raķetes palaišanu nodēvēja par vēsturisku notikumu valsts zinātnes, tehnoloģijas, ekonomikas un aizsardzības potenciāla attīstībā.

Pavēli personiski esot devis Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns. Tas televīzijā apliecināts ar fotogrāfijām, kur līderis redzams raķetes palaišanas komandcentrā. Televīzijas pārraidē arī teikts, ka raķete "sekmīgi ievadījusi orbītā novērošanas pavadoni". Turklāt šis nebūšot vienīgais, nākotnē Ziemeļkoreja gatavojoties palaist vēl citus pavadoņus.

Ziemeļkorejas virzienā teju raķetes ātrumā lido starptautiska kritika. Dienvidkorejas prezidente Paka Gunhje raķetes palaišanu nosaukusi par nepieņemamu provokāciju. ANO ģenerālsekretāra Bana Kimuna pārstāvis norādījis, ka šis Phenjanas solis raisa dziļu nožēlu. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs nosodījis raķetes palaišanu kā kliedzošu ANO Drošības padomes rezolūciju pārkāpumu. Arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādījis, ka Ziemeļkoreja, palaižot tālās darbības raķeti, pārkāpj ANO Drošības padomes rezolūcijas.

ASV paziņojušas, ka kopā ar Dienvidkoreju sāks oficiālas sarunas par ASV raķešu sistēmu THAAD izvietošanu Korejas pussalā. "Ir pienācis laiks virzīties uz priekšu, un mēs ceram uz konsultācijām un ciešu sadarbību, ņemot vērā tos draudus, ko mieram un drošībai rada Ziemeļkoreja," pauda ASV militārais komandieris Tomass Veindeils.

Taču par to pamatīgi satraukusies Ķīna, kas šādu rīcību uztver kā soli pretī tās stratēģiskajām interesēm. Ķīna jau iepriekš paudusi viedokli, ka tas kaitēs mieram un stabilitātei reģionā. Eksperti norāda, ka varbūt tieši to, proti, saasināt attiecības starp pasaules lielvarām Ziemeļkoreja arī vēlas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti