Pusdiena

Sarkozī pretendēs uz Francijas prezidenta amatu

Pusdiena

Neskaidrais dzelzceļa elektrifikācijas projekts var kavēt sadarbību ar Ķīnu

Itāliju satricina 6,2 magnitūdu zemestrīce; ziņo par vismaz 18 upuriem

Zemestrīcē Itālijā 120 upuri, sagruvušas ēkas un postīti ceļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Naktī uz trešdienu, 24.augustu, Itālijas centrā notika 6,2 magnitūdu zemestrīce, sagraujot vairākas ēkas un atstājot cilvēkus iesprostotus zem gruvešiem, vēsta raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz vietējām varas iestādēm. Oficiāli tiek vēstīts par 120 bojāgājušajiem un 368 cietušajiem.

Satricinājumi un spēcīgi pēcgrūdieni

Zemestrīce reģistrēta pulksten 3.36 pēc vietējā laika (4.36 pēc Latvijas laika). Zemestrīce epicentrs atradies Itālijas vidienē, vienā no skaistākajiem un gleznainākajiem reģioniem – Umbrijā, kuru gan majestātiskās dabas, gan seno pilsētiņu dēļ apbrīno un ir iecienījuši gan paši vietējie iedzīvotāji, gan ārzemju tūristi.

Zemestrīces epicentrs bijis 10 kilometru uz dienvidaustrumiem no viduslaiku pilsētas Norčas, kura atrodas Perudžas provincē Umbrijas reģiona dienvidaustrumos. Pēc pirmajiem satricinājumiem sekojuši spēcīgi pēcgrūdieni, kas izjusti pat 170 kilometru attālajā Itālijas galvaspilsētā Romā, gan arī visā Itālijas centrālajā daļā. 

Postījumi cietumos un bojāgājušie

Par postījumiem vēsta arī Itālijas Civilās aizsardzības pārvalde, norādot, ka starp stiprāk cietušajām pilsētām ir arī Akumoli, Posta un Arkuata del Tronto. Zemestrīce nopostīja desmitiem ciematu, tiek ziņots par vairākiem bojāgājušajiem kalnu ciematos.



(VIDEO: APTV)

Vispirms tika apstiprināta divu cilvēku bojāeja – par zemestrīces upuriem kļuva vecākā gada gājuma pāris Peskara del Tronto, austrumos no zemestrīces epicentra. Bet kopumā šajā ciematā gājuši bojā 10 cilvēki.

Vēl sešu cilvēku mirstīgās atlietas atrastas gruvešos Amatričes pilsētā, bet pilsētas pārstāvji ziņojuši, ka Amatričē bojāgājušo skaits, visticamāk, ir vēl lielāks.  

Savukārt Ačumoli ciematā gāja bojā divi cilvēki.

(VIDEO: APTV)

Tomēr vēlāk Itālijas amatpersonas paziņojušas, ka upuru skaits pieaudzis līdz 73.

Glābšanas darbi turpinās

Cilvēki, kuri medijiem apraksta savas izjūtas, stāsta, ka viss noticis pēkšņi, strauji, istabās kritušas un pārvietojušās mēbeles. Ārā tobrīd bijis tumšs un auksts, un bijis grūti saprast, kā rīkoties.

Pūloties atgūties pēc rītausmā piedzīvotā šoka, cilvēki joprojām meklē bojā gājušos un ievainotos. Pirms ieradušies glābšanas dienesti ar suņiem un atbilstošu tehniku, cilvēki kailām rokām centušies atbrīvot drupās iesprostotos tuviniekus. Mediji sniedz dažādas ziņas.

“Mēs strādājam, netaupot spēkus. Izvilkām puiku, kuram tiešām paveicās, ka viņš palicis dzīvs. Kopā ar viņu atradām māti un bērnu smagā stāvoklī, ceru, ka viņi izdzīvoja. Taču tajā mājā pavisam bija jābūt pieciem cilvēkiem,” stāsta brīvprātīgais glābējs.

Daudzi vēl atrodas iesprostoti drupās, glābēji saka, ka dzirdamas balsis. Īpaši stipri cietusi Amatričes pilsētiņa, un tās mērs Serdžio Perozi sacījis, ka ir sagrauta "puse pilsētas". Zemestrīce te izraisījusi arī zemes nogruvumu, un draud sabrukt vietējais tilts.

Ceļi uz pilsētu ir izpostīti un arī ielas pilsētā, un tas apgrūtina arī glābšanas darbus. Cietusi arī Amatričes slimnīca, un sirgstošie iznesti uz ielas. Stipri cietušas arī vēl citas pilsētas - Akumoli, Posta un Arkuata del Tronto.

Eksperti brīdina, ka arī tuvākajās stundās varētu notikt pēcgrūdieni. Vietējie saka, ka tagad jau dienas gaismā redzams, cik patiesi lieli ir postījumi un aina ir daudz briesmīgāka, nekā šķita tumsā.

Uz Itāliju plūst līdzjūtības apliecinājumi gan no citu valstu vadītājiem politiķiem, gan vienkāršajiem iedzīvotājiem. Interneta sociālajos tīmekļos daudzi pauž skumjas, ka tik liela nelaime skārusi vienu no pasaulē skaistākajām vietām.

Dabas untumi Itāliju ir skāruši ik pa laikam. Pēdējā postošākā zemestrīce notika nebūt ne tik sen, 2009.gadā Abruco reģionā Itālijas vidienē tā dzēsa vairāk nekā 300 cilvēku dzīvību. Savukārt aizvadītajā gadsimtā lielāko postu nodarīja 1908. gada zemes satricinājums, kam sekoja cunami plūdi, kas nogalināja 80 000 cilvēku Sicīlijā un Kalabrijas reģionā Itālijas dienvidos.

Premjers pateicas par glābēju darbu

Itālijas premjerministrs Mateo Renci notikušo katastrofu nosaucis par sēru mirkli un aicinājis cilvēkus darīt visu iespējamo, lai palīdzētu cietušajiem un bez pajumtes palikušajiem.

“Itālija apraud savus tautiešus un visai pasaulei parāda sāpju asaras, taču vienlaikus arī glābēju un brīvprātīgo spēka garu, kuru esam pieredzējuši darbībā no pirmajām traģēdijas minūtēm. Gribu pateikties visu itāliešu vārdā šiem cilvēkiem, kuri raka gruvešus kailām rokām, kuri nodrošināja koordināciju pirmajos glābšanas darbu mirkļos, kas vienmēr ir visdramatiskākie,” sacīja Renci.

Nav ziņu par cietušajiem Latvijas valstspiederīgajiem

Latvijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Raimonds Jansons Latvijas Radio pastāstīja, ka ministrijas rīcībā pašlaik ir informācija par 18 cilvēkiem, kas atrodas zemestrīces skartajā reģionā.

“Esam sazinājušies ar Latvijas valstspiederīgajiem, kas atrodas reģionā, tie ir aptuveni 18 cilvēki. Šiem cilvēkiem viss ir kārtībā,” sacīja Jansons.

Latvijas konsulārais dienests turpina sadarboties ar Itālijas krīzes centru, un pašlaik nav ziņu, ka būtu cietis kāds no Latvijas iedzīvotājiem.  

Raimonds Jansons: Par Latvijas valstspiederīgajiem Itālijā
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Konsulārais dienests un vēstniecība Itālijā strādā pastiprinātā režīmā un dienas laikā apkopos informāciju par Latvijas iedzīvotājiem, kas atrodas Itālijā. Ārlietu resors arī aicina cilvēkus, kuri atrodas Itālijā vai kuri vēlas noskaidrot par savu tuvinieku atrašanos Itālijā, vērsties konsulārajā dienestā.

Saskaņā ar Itālijas Civilās aizsardzības pārvaldes sniegtajām ziņām skarti ir Lacio, Markes, Umbrijas  un Abruco reģioni. Starp stiprāk cietušajām pilsētām ir Amatriče, Akumoli, Norča, Posta, Peskara del Tronto, Arkuata del Tronto un Kastelsantandželo sul Nera. Ārlietu ministrija iesaka atturēties no braucieniem uz skartajiem reģioniem un sekot līdzi informācijai vietējos plašsaziņas līdzekļos.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Viena no traģiskākajām zemestrīcēm pēdējos 30 gados Itālijā

Zemestrīces seismiski aktīvajos Itālijas Apenīnu kalnos ir regulāra dabas kataklizma, kas pēdējos gadsimtos laupījusi tūkstošiem cilvēku dzīvību. Mūsdienās upuru skaitu izdevies samazināt, pateicoties stingrajiem ēku būvniecības standartiem un labākai sagatavotībai. Taču pilnībā traģēdijas nav iespējams novērst. 

Naktī uz trešdienu notikušo zemestrīci jau tagad var saukt par vienu no vistraģiskākajām zemestrīcēm Itālijā pēdējos 30 gados, norāda AFP.

2009. gadā centrālajā Itālijā zemestrīce atņēma dzīvības 309 cilvēkiem. Mazāk upuru bija 2002. gada zemestrīcē dzīvības, kad zaudēja 30 cilvēki, kā arī 2002. gadā - 23 cilvēki. Taču ir bijušas arī mazāka mēroga zemestrīces.

Visu laiku lielākās zemestrīces Itālijā bija 1908.gada 28.decembrī Kalabrijā, kad dzīvības zaudēja 95 000 un 1915.gada 13.janvārī Abruzo, kad bojā gāja 30 000.

Itālija ir daudz citādākā ģeoloģiskajā situācijā nekā Latvija, jo tā atrodas uz tektonisko plākšņu robežas. Tā pieder Alpu – Himalaju joslai, intervijā Latvijas Radio skaidro Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas pamatiežu ģeoloģijas katedras asociētais profesors Ģirts Stinkulis.

Pasaules mērogā lūkojoties, Itālijā notikusī zemestrīce nav nemaz stipra, tomēr nelaime ir tajā, ka tā skārusi apdzīvotās vietās, stāsta profesors.

Lai gan lieli līdzekļi tiek ieguldīti zemestrīču prognozēšanā, tomēr precīzi šīs nelaimes ne vienmēr izdodas paredzēt. Ja pētnieki zinātu vai kaut nedaudz nojaustu zemestrīces tuvošanos, tad noteikti cilvēkus brīdinātu par to, norāda Stinkulis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti